Nagli trzaj ekstremiteta pri početku spavanja naziva se ‘hipnotički trzaj’. Ovo je potpuno bezazlena pojava i ne trebate se brinuti. Također, poprilično je učestalo pojavljivanje ovakvih trzaja i događa se kod oko 70% populacije.
Moguć je i popratni osjećaj padanja uz trzaje. Iako se ne treba brinuti zbog trzaja, oni mogu poslužiti kao znak da nešto nije u redu s vašim životnim stilom ili da biste malo više pozornosti mogli posvetiti sebi, a evo na što bi moglo upućivati.
Deprivirani ste od sna
Ovo je najčešći uzrok trzaja pri usnivanju. Možda ne spavate dovoljno, a možda vaš san nije kvalitetan. Loša kvaliteta sna znači da ne dobivate dublju fazu REM (brzog) spavanja koja vraća snagu. Znat ćete da je ovo slučaj ako se događa da spavate 7-9 sati (koliko je preporučeno), a budite se umorni i bez energije. Važna je i higijena spavanja, kao što je vrijeme prije spavanja za opuštajuće aktivnosti i boravak daleko od zaslona.
Pod stresom ste
Mentalni i emocionalni stres također mogu biti uzrok trzaja prije usnivanja. Ranije spomenuta higijena spavanja također je važna, vrijeme za opuštanje ili odmaranje prije spavanja može olakšati bilo kakve tjeskobe koje bi vas mogle spriječiti da se fizički opustite kako biste mogli mirno spavati.
Unosite previše kofeina
Stimulansi poput kofeina i nikotina također su povezani s hipnotičkim napadajima. Što više ne spavate, to se više oslanjate na kofein da ne biste zaspali i pijete ga kasnije tijekom dana, što dodatno ometa san.
Imate apneju u snu
Budući da se hipnotički napadaji javljaju tijekom prijelaza između budnosti i spavanja, oni će se vjerojatnije pojaviti ako imate apneju u snu, stanje koje karakteriziraju kratke stanke u disanju tijekom noći, što uzrokuje česta buđenja. Drugi znakovi i simptomi apneje uključuju hrkanje ili kratkoću daha tijekom spavanja, kao i pretjeranu pospanost tijekom dana ili glavobolju kada se probudite. Apneja za vrijeme spavanja je opasna jer može povećati rizik od bolesti srca i dijabetesa tipa 2, pa ako imate navedene simptome javite se vašem liječniku.
Pročitaj i ovo:
- Spavanje s kućnim ljubimcem: Da ili ne? Evo što kažu nova istraživanja
- Dr. Meri Bura: Jedi na miru, živi na miru, pa ćeš i spavati na miru
- Maja Obrovac Glišić: Koliko (ne)spavanje zaista utječe na žensku ljepotu – unutarnju i vanjsku?