Svoju spavaću sobu hladite i držite na preporučenoj temperaturi za bolji san, izbjegavate ekrane prije spavanja, isprobavate aromaterapiju ili investirate u prirodne dodatke prehrani za spavanje, ali san vam i dalje na dolazi na oči ili se budite kao da vas je pregazio kamion? Prema Jamesu Nestoru, autoru bestselera New York Timesa „Breath: The New Science of Lost Art“ problem je možda u – nepravilnom disanju.
Koliko je disanje ključno, a uzeto zdravo za gotovo, svjedoči činjenica da itekako utječe na spavanje. U stvari, toliko je važno da je to prva stvar koju James napominje osobama koje se muče s nesanicom. Dakle, kako bi točno trebali udahnuti bolji san svom organizmu? Dopustite da vam objasnimo.
Veza između daha i sna
Pravilno disanje je prvi stup dobrog sna, smatra Nestor. Iako su gore spomenute navike dobar temelj, način na koji dišete je ipak najvažniji. Napokon, ne možete očekivati da ćete spavati duboko i spokojno ako se ne trudite disati – bez obzira na to koliko je uravnotežen vaš bioritam.
Zapravo, studije su pokazale da pacijenti s dijagnosticiranom apnejom u snu imaju veću rasprostranjenost nesanice. S druge strane, drugo je istraživanje otkrilo da su buđenju osobama koje se bore s nesanicom, u 90% slučajeva prethodili problemi s disanjem, unatoč prethodno dijagnosticiranim simptomima.
Kako disati za bolji san
Nestor je ljubitelj nazalnog disanja. Osim što disanje kroz nos može poduprijeti imunološko zdravlje (nosnice djeluju kao filter za bakterije i viruse), ono zapravo omogućuje zadržavanje više kisika. Taj se zrak mora zakriviti i uvijati kroz dišni put, a tako se i zagrijava. Pritom uklanja čestice, dodaje vlagu i naposljetku dospijeva u pluća kondicioniran i omogućava bolje apsorbiranje kisika.
Takvim disanjem možete dobiti puno više kisika uz manje udisaja. S druge strane, disanjem na usta jezik pada prema gornjim nepcima, ometajući dišne putove. Jedno je istraživanje pokazalo da ljudi koji dišu na usta imaju veću vjerojatnost za poremećaje spavanja, poput apneje.
Možda si mislite: Kako mogu biti siguran da dišem kroz nos ako dobro spavam? To je nešto s čime se Nestor osobno borio jer je pripadao taboru koji diše na usta. Zato je uvježbao pametan trik i stavio komadiće trake na usne kako bi pomogao treniranju čeljusti. Iako to može zvučati zastrašujuće, nije toliko apsurdno koliko zvuči.
Ne radi se o debelom komadu trake već o slikarskoj samoljepljivoj traci. Uzmete komad veličine poštanske marke i stavite ga na sredinu usana. Tako još uvijek možete disati kako želite, ali i trenirati zatvorenu čeljust. Radi se o tako malom činu koji može biti pravo otkriće za one koji se bore sa spavanjem.
Temelj zdravog života
Vaš dah utječe na toliko tjelesnih procesa – stres, anksioznost, imunitet… Stoga nije ni čudno da ima snažnu vezu i sa snom. Prema Nestoru, ono je temelj zdravog života i dobar razlog da mu posvetite malo više pažnje, osobito ako se borite s nesanicom ili nekvalitetnim snom.
Pročitaj i ovo:
- Muči te nesanica? Imamo rješenje koje će te uspavati u tren oka!
- Evo što se događa s vašim tijelom kada mu poremetite rutinu spavanja
- Što znače vaši snovi i znače li nešto uopće? Evo što kažu stručnjaci
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!