Joga na stolici često se povezuje s vježbama za starije osobe, no stručnjaci ističu da ovi nježni, jednostavni pokreti mogu značajno unaprijediti vaše zdravlje, bez obzira na godine.
Ukočeni mišići mogu znatno otežati svakodnevni život, a sjedeći poslovi samo dodatno pogoršavaju situaciju. Iako s godinama prirodno gubimo fleksibilnost, postoji mnogo načina, poput redovitog istezanja, kojima možemo usporiti taj proces i zadržati pokretljivost što dulje.
Vježbe za bolju fleksibilnost i pokretljivost
Joga na stolici osmišljena je kako bi povećala fleksibilnost i pokretljivost, čak i iz sjedećeg položaja. Iako mnogi misle da kvalitetna vježba nije moguća dok sjedimo, stručnjaci imaju drugačije mišljenje.
Stacie Dooreck, certificirana instruktorica joge iz Larkspura u Kaliforniji, već godinama podučava jogu na stolici u brojnim tvrtkama diljem Bay Area, dokazujući kako se i sjedeći može postići izvrsna tjelesna forma.
“Prikladna je za sve uzraste i vrlo je nježna. Također, pomaže u poboljšanju fleksibilnosti i držanja – posebno za ljude koji većinu dana provode pogrbljeni za uredskim stolovima – te pomaže u prevenciji ponavljajućih ozljeda uzrokovanih stresom, poput sindroma karpalnog tunela“, izjavila je za CNN.
Terapeutske dobrobiti joge odavno su poznate; redovita praksa povezuje se s boljim snom, nižim krvnim tlakom i smanjenjem kronične boli. Studija objavljena 2012. u časopisu Journal of Occupational Health Psychology otkrila je da su zaposlenici koji su sudjelovali u jogi i programima svjesnosti na radnom mjestu do kraja studije prijavili niže razine stresa tijekom radnog vremena u usporedbi s onima koji nisu sudjelovali u takvim programima.
Učinkovita zaštita od tjeskobe, stresa i izgaranja
Daljnja istraživanja pokazala su da prakticiranje svjesnosti na radnom mjestu, kroz jogu i druge tehnike, može biti izuzetno učinkovita zaštita od tjeskobe, stresa i izgaranja. Ove prakse pomažu zaposlenicima da bolje upravljaju svakodnevnim pritiscima i održavaju emocionalnu ravnotežu.
Joga, bilo da se izvodi na stolici ili prostirci, dokazano donosi brojne koristi za um i tijelo. Prema studiji objavljenoj u Journal of Alternative and Complementary Medicine, osobe koje su pohađale sate joge i vježbe disanja dva puta tjedno zabilježile su smanjenje simptoma depresije i povećanje produktivnosti. Kako se joga na stolici sve više prepoznaje kao vježba prikladna za sve generacije, The Post je izvijestio da upravo ona može biti ključ za zdrav i aktivan napredak u starijoj dobi.
Kako započeti jogu na stolici
Dooreck naglašava da se blagodati joge na stolici mogu osjetiti već nakon samo pet minuta svakodnevnog vježbanja. Ovi kratki, ali učinkoviti trenuci mogu značajno doprinijeti općem osjećaju dobrobiti i poboljšati tjelesnu pokretljivost i mentalnu ravnotežu.
“Pet minuta joge na stolici dnevno učinkovitije je nego jedan sat tjedno. Ključ je u stvaranju navike. A kad ljudi jednom odrade tih pet minuta, često požele vježbati i dulje jer se odmah osjećaju bolje”, objašnjava Dooreck. Zbog toga preporučuje početnicima da isprobaju sljedeće poze, fokusirajući se na duboko disanje kroz nos dok polako prolaze kroz svaku vježbu.
1/ Zagrijavanje
Započnite vježbanje laganim zagrijavanjem zglobova. Sjednite na rub stolice i kružite rukama i nogama. Ovi pokreti mogu pomoći u prevenciji problema poput sindroma karpalnog tunela u zapešćima, a ujedno smanjuju umor i napetost u nogama.
2/ Poza mačka-krava
Sjedeći uspravno, udahnite i podignite bradu, istovremeno gurajući prsa prema naprijed kako biste proširili prsa i otvorili grudni koš. Zatim, dok izdišete, savijte kralježnicu unazad, oponašajući položaj mačke, čime istežete gornji dio leđa i oslobađate napetost.
3/ Bočni zavoji
Podignite lijevu ruku u zrak i polako se nagnite udesno, osjećajući istezanje s lijeve strane tijela. Zadržite nekoliko trenutaka, a zatim se vratite u početni položaj. Ponovite isti pokret s desnom rukom, naginjući se ulijevo kako biste uravnotežili istezanje s obje strane.
4/ Zaokreti
Zakrenite tijelo u jednu stranu, oslanjajući se rukama na naslon stolice ili bedra za dodatnu podršku. Zadržite ovu pozu tri do pet dubokih udisaja, osjećajući istezanje duž kralježnice. Zatim se polako vratite u središnji položaj i ponovite istezanje na suprotnu stranu.
5/ Sjedeći pretklon
Ova vježba je idealna za oslobađanje napetosti u ramenima. S obje noge čvrsto na podu, isprepletite prste, podignite ruke u zrak i protegnite se prema stropu. Zatim se polako savijte prema naprijed, spuštajući trup prema koljenima, sve dok vam prsa ne budu oslonjena na koljena, a ruke ispružene prema podu. Ova poza otvara ramena i pomaže u ublažavanju napetosti.
6/ Sjedeća poza
Završite vježbanje joge na stolici trenutkom sabranosti i opuštanja. Sa stopalima čvrsto na podu i rukama nježno oslonjenim na bedra, nekoliko puta duboko i polako udahnite, osjećajući svaki dah kako smiruje vaše tijelo. Zahvalite svom tijelu na snazi i podršci koju vam pruža, a potom usmjerite pažnju na um, pokušavajući ga razbistriti prije nego što se vratite svojim radnim zadacima.
Pročitaj i ovo:
- Isprobajte ove 4 joga vježbe za jačanje dna zdjelice
- Joga smijeha: Osim što zvuči zabavno, sjajno utječe i na naše zdravlje!
- Joga za podizanje raspoloženja: 6 vježbi koje će vam vratiti osmijeh na lice