Usuđujem se reći da žena koja je naspavana, voljena i ispunjena radošću života – uživa blagostanje u svom privatnom i poslovnom životu. Ravnoteža između odmora i aktivnosti vraća joj se u vidu hormonalne ravnoteže, dobrog metabolizma, idealne tjelesne mase, dobrog imuniteta, općeg zdravlja, ali i ljepote!
Koliko je san krucijalan za ljepotu – unutarnju i vanjsku?
U nastavku pročitaj kako je to moguće da naše životne i prehrambene navike tako značajno utječu na našu kilažu, izgled kože, kose, noktiju, na sjaj u očima. Ako idemo korak dalje, utječu čak i na kemiju neosjetljivu našim osjetilima, onu istu koja nas čini zavodljivima, neodoljivima, privlačnima – ono nešto iznutra, na one neke dane našeg života koje prozovemo dobrim danima!
Ženin primarni neprijatelj: višak kilograma
Vjerovali ili ne, ali postoji nešto što se zove medicina spavanja i od nedavno postoji nešto što se zove medicina životnih navika. Obje te medicine vrlo jasno dokumentiraju dokaze o tome koliko su za zdravlje i ljepotu bitni:
- nedostatak sna,
- nedostatak ravnoteže između odmora i aktivnosti
- nedostatak dovoljno kvalitetnog sna
Američka akademija za medicinu spavanja u svojim fact sheets za javnost objašnjava da pretilost povećava rizik od razvoja opstruktivne apneje spavanja (kompletno ili djelomično zatvaranje dišnih puteva tijekom spavanja), ali isto tako postojeća sleep apneja stavlja ljude u rizik od pojačanog nakupljanja kilograma u odnosu na pretile bez tog poremećaja. I pretilost i sleep apneja su stanja koja povećavaju rizike od sistemske hipertenzije, moždanog udara, infarkta miokarda i drugih kardiovaskularnih bolesti te opće smrtnosti.
(Ne)kvaliteta sna utječe na kilograme
Iako kod nas većina stanovništva nije pretila, ipak imamo jako puno onih s prekomjernom tjelesnom masom. Tu rizik možda nije toliko velik, no on i dalje postoji. Taj višak kilograma utječe na kvalitetu našeg sna, kvaliteta našeg sna pak utječe na te kilograme pa oni kao da se lakše zadržavaju i lakše gomilaju dok god smo mi neispavani. Ako k tome dodamo tipične navike iscrpljivanja žena na ovim prostorima po principu “žena, majka, kraljica”, savršena svima i u svemu, u velikoj smo opasnosti da kliznemo u rupu iz koje se teško izlazi.
To je onaj trenutak kada naši jajnici počnu otkazivati, gubimo menstrualni ciklus, smanjuje se razina hormona, i umjesto da nadbubrežne žlijezde preuzmu dio funkcije umirovljenih jajnika, te nadbubrežne žlijezde su toliko iscrpljene da ni od tuda ne dolazi podrška. Povrh svega nam se smanji i bazalna potreba za energijom, a mi vrlo često nastavimo s istim režimom neadekvatne prehrane i sjedilačkog načina življenja.
Kako godine prolaze, tako je žena u sve većoj opasnosti da izgubi kontrolu nad svojim kilogramima, a sve je negdje, nekada davno počelo s uskraćivanjem sati sna i odmora jer se koješta moralo obaviti. Kako bi bilo da u tridesetima prepoznamo da nije baš sve s to-do liste bitno i hitno. I kako bi bilo da spavanje ubacimo na tu listu pod bitno i hitno?!
Možemo u današnjim vremenima biti sretni da nam tehnologija omogućuje razne gadgete za praćenje kvalitete i duljine pojedine faze sna i neke ostale parametre vezane uz naše vitalne znakove. Jedan takav je Oura ring i može biti vrlo praktičan jer je lako mjerljiv pokazatelj kako naše navike spavanja utječu na naše vitalne znakove, a dugoročno i na našu ljepotu i zdravlje.
Drugi ženin neprijatelj: loš ten i spavanje
Jedan od ciljeva ovog članka je osvijestiti i činjenicu da su poremećaji spavanja vrlo učestali i nedovoljno prepoznat zdravstveni problem. Bilo da se radi o gore navedenoj sleep apneji ili nesanici uz poteškoće s uspavljivanjem, održavanjem sna ili preranom buđenju – sve to za posljedicu ima oslabljeno dnevno funkcioniranje i povećanu potrebu za grickanjem, kavom i jednostavnim ugljikohidratima. Oni ne samo da smetaju na vagi, nego se vide i na licu!
Multicentrična opservacijska studija iz 2016 (1) navela je podatke da je:
- sleep apneja značajno povezana s povećanim rastom melanoma
- neispavani ljudi imali su natečenije oči, tamnije podočnjake, više bora i spuštenije kapke u krajevima očiju te
- da su lošija kvaliteta i smanjena duljina sna povezani s pojačanim znakovima unutarnjeg starenja kože i smanjenom funkcijom kožne barijere mjereno transepidermalnim gubitkom vode
Težite hormonalnoj i metaboličkoj ravnoteži
Možemo li zaključiti da nema tih tretmana za njegu tijela i lica koji nas mogu spasiti posljedica narušenog balansa između hormona stresa i akcije (kortizola) i hormona sna i regeneracije (melatonina)? Te posljedice, nažalost, nisu prisutne samo na našoj vanjštini već su puno ozbiljnije unutra – u onome neodoljivome što bi iz nas trebalo zračiti kada smo u dobroj hormonalnoj i metaboličkoj ravnoteži.
Proljeće samo što nije stiglo, a s njim i ideje o raznim detoks dijetama. Možda da ovog proljeća vrijeme i energiju usmjeriš samo na higijenu spavanja i da se kvalitetno odmoriš? Pod time mislim na odmor bez TV-a i bez mobitela. Iznenadit će te koliko će tijelo pojačati samodetoksificirajuće mehanizme nakon što se dobro odmori! Kilogrami će prestati biti tako tvrdoglavi, koža će se očistiti, a oči ponovno zasjati!
Ožujak – mjesec svijesti o endometriozi
Endometrioza je kompleksna bolesti koju karakteriziraju estrogenska dominacija, odnosno hormonalni disbalans te kronična upala. Ako sumnjate ili vam je već postavljena dijagnoza, priključite se Majinom tečaju ‘Endometrioza i prehrana’ i saznajte kako pomoću hrane možete optimizirati svoje stanje. Prijavite se na linku.
Pročitaj i ovo:
- Maja Obrovac Glišić: “I ljubav i zdravlje putuju kroz želudac”
- Maja Obrovac Glišić, mag. nutr.: “Hormone i ženstvenost treba hraniti mudro i kvalitetno”
- Maja Obrovac Glišić: “Većina žena ignorira svoje tijelo i uopće ne poznaje svoj menstrualni ciklus”
Naturala Life br. 12
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!