Mjesec je zaljubljenosti, onog osjećaja leptirića i radosti u trbuhu. Osjećaja koji se iz srca i trbuha širi cijelim tijelom i lansira nas u sedmo nebo. Znate li ikoga tko je apsolutno zaljubljen/a do ušiju, i da od nečega boluje? To je analogija o kojoj danas želim pisati. Drevne istočnjačke, ali i naše narodne priče i predaje govore o tome kako misli i emocije utječu na naše zdravlje. Iako neću govoriti doslovce o poanti naše narodne da „ljubav putuje kroz želudac“, hoću govoriti o tome kakvu ulogu u zdravlju i blagostanju, ima naš probavni trakt.
Naime, kada smo radosni, zaljubljeni, duboko zahvalni i suosjećajni s drugima, tada se cijelim našim tijelom širi određena kemija, određene molekule i kemijski signali. Posljedica tih signala je da se osjećamo dobro, imamo energije i hormoni su nam u ravnoteži, imamo zdravu želju za životom, imamo zdrav libido, lako probavljamo hranu, lako održavamo tjelesnu masu stabilnom, dobro spavamo, imunitet nam je bolji (ne razbolijevamo se olako), lako se krećemo, lagani su nam međuljudski odnosi, lako toleriramo promjene i stres povezan s njima, lakše otjeramo strahove i brige, brže se odljutimo i lakše ispratimo tužne vijesti.
S druge strane pak, kada ostanemo zarobljeni u zamjeranju, osvetama, okrivljavanju sebe ili drugih, omalovažavanju i nepoštivanju sebe ili drugih, u brigama oko sutrašnjice i strahovima da se ne ponovi ono od ranije (osjećaj da smo sami, napušteni, nezaštićeni, životno ugroženi); tada našim tijelom počne kružiti drugačija kemija.
Oksidativni stres
Ta drugačija kemija se sastoji opet od nekih molekula, nekih spojeva i kemijskih signala koji u početku pomažu tijelu da se brže izbori s problemom. No u kroničnoj prisutnosti takve kemije straha, brige, ljutnje i tuge, naše tijelo se počne mijenjati. Te promjene u tijelu zovemo oštećenja tkiva zbog oksidativnog stresa, kronična upala niskog intenziteta, narušen integritet crijevne sluznice i disbioza u probavnom traktu, usnoj šupljini, vaginalno (ukratko narušen balans tjelesne mikrobiote).
Vrlo brzo te promjene počnemo osjećati ili čak svrstavati pod dijagnoze poput inzulinske rezistencije, iscrpljenost nadbubrežnih žlijezdi, disfunkcija štitnjače, autoimune bolesti poput Hashimota, psorijaze, multiple skleroze i slično, zatim debljina, neplodnost, karcinomi, kronične virusne infekcije poput ponavljanih respiratornih infekcija ili HPV-infekcije. Povodom početka ove kolumne, ove 2021. godine i povodom ovog mjeseca zaljubljenosti, htjela sam vas samo podsjetiti da ako se osjećate loše (kao što sam opisala u slučaju ove stresne kemije) smjer u kojem trebate ići s ciljem povratka zdravlja i lakoće u život je osiguravanje istovremene podrške tijelu i duhu.
Tijelu u smislu raznolike, uravnotežene i vašim potrebama prilagođene prehrane, bogate zelenim i šarenim povrćem, šarenim voćem i ravnotežom između biljnih i životinjskih izvora proteina, bogate omega 3 masnim kiselinama itd. Tijelu ćete izuzetno olakšati i redovnim kretanjem i adekvatnim odmorom (nikakva obaveza niti rok nisu važniji od vašeg zdravlja). No, malo ste napravili ako se na tom putu ne pozabavite opraštanjem sebi i drugima, mentalnoj i duhovnoj higijeni te pronalasku onog mjesta mira, snage, povjerenja, zaštite, utjehe i potpune prihvaćenosti duboko unutar sebe.
Važnost probave
S obzirom na to da smo 4. veljače obilježili Svjetski dan karcinoma, a cijeli siječanj je bio posvećen podizanju svijesti o cervikalnom zdravlju i prevenciji karcinoma cerviksa, želim još u tom segmentu skrenuti pozornost na važnost probave u prevenciji karcinoma. Ženskoj publici će najinteresantnija biti prevencija karcinoma cerviksa i estrogen ovisnih karcinoma dojke, jajnika, maternice i slično. Napominjem da nije jedini uzrok pa ni rješenje tih bolesti metabolizam hrane i prehrambene navike. No njihov utjecaj i doprinos je svakako značajan.
U kontekstu karcinoma ovisnih o estrogenu, probava ima bitnu ulogu u kontekstu metabolizma estrogena koji je u značajnoj mjeri ovisan o našem:
- Nutritivnom statusu (određeni mikronutrijenti su važni kofaktori u metabolizmu svih hormona, tako i estrogena)
- Crijevnom zdravlju (integritet crijevne sluznice dirigira hoće li se metaboliti estrogena izlučiti iz tijela i se vratiti natrag u cirkulaciju i doprinositi estrogenskoj dominaciji)
- Crijevnom mikrobiomu (estrobolom) koji je ne samo zadužen za metabolizam estrogena već je razlog zašto kažemo da 80% imuniteta leži u našim crijevima.
S druge strane, važno i za estrogen ovisne karcinome i karcinom cerviksa, treba znati da unosom hrane bogate vlaknima iz raznolikih izvora (raznolika hrana i suplementi), hranimo, povećavamo i proširujemo našu mikrobiotu (probiotike) koja onda pak proizvodi spojeve koji hrane crijevnu sluznicu i moduliraju kako imunološki odgovor, tako i upalu.
Svakako da bismo mogli ulaziti u detaljnu analizu tematike i potkrijepiti ju referencama na znanstvene članke, no ako želite savjet ukratko; za prevenciju navedenih karcinoma ključan je unos vlaknima bogate i raznolike prehrane, dostatan unos vode, dostatno kretanje i znojenje što će doprinijeti jednom vrlo važnom, često zaboravljenom faktoru prevencije ovih bolesti – redovnoj stolici uredne konzistencije. Ponavljam, ovo nije jedini uzrok i rješenje tih kompleksnih bolesti, no svakako jest značajan! Uz to, ne zaboravite antioksidanse; sve prirodno šareno, gorkasto, aromatično!
Zaljubite se ovog Valentinova u svoje tijelo i taj osjećaj leptirića u svom trbuhu i proživljavajte ga u visokim i ponavljajućim dozama! To je moj recept za zdravlje, blagostanje i dugovječnost!
Ako želiš bolje upoznati svoje žensko tijelo, do kraja veljače po povoljnijoj cijeni možeš nabaviti materijale o ženskom reproduktivnom zdravlju u sklopu projekta „ Ženski ciklus na dlanu 2020“, više na www.majaog.com/vrijednostzene.
Pročitaj i ovo:
- Maja Obrovac Glišić, mag. nutr.: “Hormone i ženstvenost treba hraniti mudro i kvalitetno”
- Maja Obrovac Glišić: “Većina žena ignorira svoje tijelo i uopće ne poznaje svoj menstrualni ciklus”
- Maja Obrovac Glišić: ‘U liječenju PCOS-a i neplodnosti, protuupalna prehrana i način života igraju veliku ulogu’
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!