Nova studija otkriva da konzumacija šest dodatnih porcija hrane bogate flavonoidima dnevno može smanjiti rizik od demencije za 28 %, posebno kod osoba s visokim krvnim tlakom, depresijom ili povećanim genetskim rizikom.
Najveće smanjenje rizika od demencije zabilježeno je kod osoba koje su dnevno konzumirale barem dvije od sljedećih namirnica: pet porcija čaja, jednu porciju crnog vina i pola porcije bobičastog voća.
Sve prednosti flavonoida i gdje ih potražiti
Flavonoidi su prirodne tvari prisutne u voću, povrću i drugim biljkama, a istraživanja pokazuju da mogu imati brojne blagotvorne učinke na mozak. Dokazano je da smanjuju upalu u mozgu, poboljšavaju protok krvi te potiču rast korisnih bakterija u crijevima, što sve doprinosi boljem zdravlju mozga.
Nova studija, objavljena u JAMA Network Open, obuhvatila je gotovo 122.000 stanovnika Ujedinjenog Kraljevstva u dobi od 40 do 70 godina, a vodili su je istraživači s Queen’s University Belfast. Sudionici su zamoljeni da prijave svoje prehrambene navike, a na temelju unosa hrane bogate flavonoidima, poput crnog ili zelenog čaja, crnog vina, jabuka, bobičastog voća, grožđa, naranči, grejpa, slatke paprike, luka i tamne čokolade, istraživači su im dodijelili ocjenu nazvanu ‘flavodiet’.
Većina sudionika konzumirala je četiri do pet obroka hrane bogate flavonoidima dnevno, pri čemu je čaj bio najpopularniji izbor. Sudionici su praćeni približno devet godina, a tijekom tog vremena zabilježena su 882 slučaja demencije.
Koje namirnice i pića trebamo više konzumirati?
Sudionici s najvišim ‘flavodiet’ rezultatima imali su značajno manji rizik od demencije. Istražujući različite vrste flavonoida, istraživači su otkrili da su antocijanin, flavan-3-ol i flavon najjače povezani sa smanjenjem rizika od demencije. Glavni izvori ovih flavonoida su čaj, crno vino i bobičasto voće, što ih čini ključnim sastojcima prehrane koja pomaže u očuvanju zdravlja mozga.
Dr. Liron Sinvani, direktorica gerijatrijskih bolničkih usluga u Sveučilišnoj bolnici North Shore, primijetila je kako prehrambene smjernice za Amerikance ne uključuju preporuke za flavonoide. Ovo novo istraživanje moglo bi pomoći da se skrene pozornost na ove ključne fitonutrijente, ističući njihov potencijalni utjecaj na zdravlje mozga i smanjenje rizika od demencije.
“Je li ovo prvi korak da kažemo: ‘OK, stvarno bismo trebali poticati određenu količinu ove hrane u našoj prehrani?'”, izjavila je dr. Sinvani za The Post i dodala: “Trebamo istaknuti hranu bogatu flavonoidima. To je nešto što svi možemo promijeniti, baš kao što potičemo vježbanje i tjelesnu aktivnost, za koje također znamo da smanjuju rizik od demencije i poboljšavaju kognitivne rezerve kod osoba koje već imaju demenciju.”
‘Istina’ o crnom vinu i flavonoidima
Ova studija imala je određena ograničenja, uključujući oslanjanje na prehrambene navike koje su sami ispitanici prijavili, što može dovesti do netočnosti. Također, slučajevi demencije mogu biti nedovoljno prijavljeni. Rezultati studije dovode u pitanje nedavna istraživanja koja tvrde da nijedna količina alkohola nije dobra za zdravlje, te sugeriraju da se rizici povezani s konzumacijom alkohola mogu povećavati s godinama.
Sinvani naglašava da “žiri još uvijek nije donio konačnu odluku o svim prednostima i rizicima” konzumacije crnog vina, te da se preporuke mogu razlikovati od osobe do osobe. “Primjerice, netko s demencijom ili netko tko je osjetljiv na alkohol trebao bi potražiti flavonoide iz drugih izvora”, savjetuje, ističući da postoji mnogo načina za unijeti ove korisne tvari u prehranu bez konzumacije alkohola. “No čak i mala količina crnog vina može vam pružiti flavonoide, što može smanjiti rizik od demencije,” dodala je Sinvani, ističući potencijalne koristi umjerene konzumacije unatoč rizicima vezanim uz alkohol.
Pročitaj i ovo:
- Kad se želudac pobuni: Ovi biljni čajevi staju na kraj probavnim smetnjama
- Evo zašto biste trebali što češće konzumirati bobičasto voće
- Ova biljka je broj 1 za bolje zdravlje mozga, prema neurolozima