Volite uživati u finoj čaši vina, ali vas ponekad obuzme osjećaj nelagode jer niste sigurni kako ispravno kušati vino, bilo u društvu ili restoranu? Ako se nalazite u dobrom okruženju, već ste na pola puta k istinskom uživanju, a za maksimalno uživanje u svakom gutljaju, možete lako slijediti sljedećih pet savjeta.
1/ Pogledajte boju vina
Iznenadit će vas koliko zapravo o vinu možete saznati samo promatrajući ga. Boja vina može nam otkriti radi li se o starijem ili mlađem vinu. Kod bijelih vina, što su starija, boja postaje intenzivnija i tamnija. Kod crvenih vina je obrnuto. Što su starija, boja postaje svjetlija. Boja također može ukazati i na intenzitet okusa vina.
2/ Zavrtite čašu vina
Ovo je važan korak jer ćete tako svom vinu dodati “zraka”, što će omogućiti oslobađanje aroma. Nakon što ste zavrtjeli svoju čašu, na stijenkama možete primijetiti tragove vina, odnosno “suze” ili “noge”, što ukazuje na viskoznost vina. Što se suze sporije spuštaju niz stijenke, vjerojatno se radi o vinu punijeg tijela i nešto viših alkohola.
3/ Pomirišite svoje vino
Nakon što ste zavrtjeli vino i omogućili da se arome oslobode, vrijeme je da pomirišete svoje vino tako što ćete staviti nos ravno u čašu, naravno, bez dodirivanja vina. Možete osjetiti tri vrste aroma. Primarne, koje nastaju od same sorte grožđa i mogu biti voćne, cvijetne, mineralne. Sekundarne arome, koje nastaju prije, tijekom i nakon procesa proizvodnje vina. Vjerujem da ste često znali čuti da netko kaže “da se u vinu osjeti bačva”, upravo su to sekundarne arome. Tercijarne arome nastaju prilikom dužeg odležavanja vina u bačvi ili boci, i one su nešto “teže”, poput mirisa kože, začina, duhana…
4/ Kušajte vino
Koraci koji prethode ovome, trebali su vam dati dobar osjećaj o vinu i o tome kakav bi mogao biti njegov okus. Da biste vino kušali pravilno, pokušajte dopustiti da, dok ga pijete, uđe malo zraka i zadržite ga u ustima 3-5 sekundi. Svako vino ima strukturu. Neka će sadržavati više tanina, prirodnih spojeva koji se nalaze u kožicama, stabljikama i sjemenkama grožđa, koji daju osjećaj isušivanja i trpkosti u ustima.
Kiseline su također važne za strukturu vina. Više kiseline izazivat će obilnije lučenje sline u ustima. Kod slijepog kušanja, kiseline su glavni indikator za prepoznavanje sorte grožđa, zemlje porijekla, godine i slično. Razina kiselosti obično je povezana s klimom. Vina iz hladnijih zemalja imaju više kiseline i niže razine šećera, dok vina iz toplijih zemalja imaju niže kiseline i više šećere.
Najveći užitak pružaju savršeno izbalansirana vina – ona u kojima kiseline, šećeri, tanini i alkoholi skladno surađuju, ne dopuštajući nijednom elementu da nadvlada ostale. Upravo taj balans stvara harmoničan okus kojem se uvijek vraćamo.
5/ Uživajte u okusima
Posljednji korak je “završiti” svoje kušanje vina. Primijetit ćete kako okusi ostaju na vašem nepcu. Možda ćete osjetiti snažan završetak, gdje se razvijaju novi okusi, ili može postojati ugodna kiselost koja ima učinak čišćenja. Uzmite si vremena da uživate u okusima i vidite što primjećujete.
Kako znamo je li vino dobro? Već smo spomenuli balans, odnosno uravnoteženost u vinu. Važno je da ne osjetite previše kiseline, previše alkohola, previše tanina. Dužina okusa vina nakon kušanja također je važna, ali ne i ključna. Važno je i kakav vam okus ostaje nakon kušanja. Je li čist? Gorkast? Želite li popiti još jedan gutljaj?
Vino je poput umjetničkog djela, puno je truda uloženo u njegovo stvaranje, stoga poštujte vinara i podrijetlo istinskim uživanjem svim osjetilima. Promotrite ga u čaši, odvojite vrijeme da definirate i uživate u aromama, polako ga okusite na nepcu i uživajte u njegovu završnom okusu.
Najvažnije od svega je da razvijate svoje nepce kušanjem različitih vrsta vina. Svakako je preporučljivo da to radite u društvu kako bi mogli razmjenjivati međusobna zapažanja, a odlično mjesto za to su vinske radionice i posjete raznim vinarijama. Svatko ima svoje preferencije i najbolje vino za vas je ono koje se vama sviđa. Slušajte svoj nos i svoje nepce. Cin-cin!
Pročitaj i ovo:
- Zašto bi trebalo uključiti vino i med u vašu beauty rutinu?
- Dioklecijanovi podrumi ponovno postaju centar hedonizma!
- Liker od kupina: Jednostavan recept za piće bogatog voćnog okusa