Kada ostavljamo svoju djecu u školi, želimo da svaki njihov dan bude ispunjen radošću i učenjem. Želimo da ih vršnjaci i učitelji vide u onom svjetlu u kojem ih mi vidimo – kao posebna, voljena bića. Ipak, roditeljska ljubav je nešto jedinstveno i nezamjenjivo, baš kao i naše mjesto u njihovim životima.
Učitelji, pak, djecu mogu vidjeti na različite načine i ponuditi im nove perspektive. Dakle, nije iznenađujuće da postoje stvari koje bi oni željeli da svaki roditelji zna.
Postoji li dosljednost između škole i doma?
“Učitelji vide djecu u sasvim drugačijem okruženju od roditelja”, objašnjava Katelyn Rigg osnivačica LiteracyLearn.com i dodaje kako se ‘kućno okruženje jako razlikuje od okruženja u učionici.’
Jedna potencijalno značajna razlika su pravila. Primjerice, škola može biti strukturiranija – kašnjenje na ručak u školi je nepoželjno, dok kod kuće rasporedi mogu varirati. Neki učitelji mogu biti strogi, dok roditelji mogu biti popustljivi. Ako ne postoji dosljednost između kuće i škole, neka se djeca mogu boriti s očekivanjima.
Konačno, djeca se mogu drugačije ponašati u školi. Neki bi se roditelji mogli ugodno iznenaditi kad saznaju da je njihovo razulareno dijete “zadovoljstvo imati u razredu”.
“Društveni pritisci, radna etika i neovisnost faktori su koji se različito predstavljaju u situacijama”, dodaje Rigg. U konačnici, roditelji i učitelji imaju isti cilj: vidjeti uspješnu djecu. Dakle, u trenutku kada počinje nova školska godina, obrazovni stručnjaci s iskustvom iz učionica podijelili su stvari za koje bi željeli da ih znaju i roditelji.
1/ Mi smo u istom timu
Djeca imaju najbolje šanse napredovati kada učitelji, roditelji i drugi skrbnici rade zajedno, kaže Karen Aronian, bivša učiteljica u javnim školama u New Yorku i osnivačica Aronian Education Design LLC. To znači preuzimanje aktivne uloge u obrazovanju vašeg djeteta.
“Roditelji, primjerice, moraju nadzirati domaću zadaću”, kaže Aronian a s njom se slaže i dr. Ruslan Slutsky, profesor odgoja u ranom djetinjstvu na Sveučilištu Toledo Judith Herb College of Education.
“Kada roditelji ostanu angažirani i aktivni, to motivira djecu da budu bolja u školi jer vide vrijednost”, kaže dr. Slutsky i dodaje: “Njihovi roditelji pričaju o školi pa djeca dolaze u učionicu s motivacijom.”
Pitajte bilo kojeg trenera ili sportaša i reći će vam da je komunikacija ključna. To vrijedi i za odnose roditelj-učitelj. Komunicirajte redovito, objavite im, primjerice, značajne promjene koje se događaju kod kuće – razvod, smrt voljene osobe ili selidbu – a koje mogu utjecati na uspjeh učenika. Ovi uvidi mogu pomoći učiteljima da djetetovom obrazovanju pristupe s empatijom. Oni također mogu uputiti vas ili dijete na podršku, kao što je školski terapeut.
2/ Knjige su moćne
Tehnologija je omogućila da ostanete u kontaktu i zabavite se, ali nastavnici ističu dijele da je čitanje tiskanih primjeraka knjiga i dalje bitno.
“Volio bih da roditelji znaju koliko je važno čitati svojoj djeci. Istraživanja su pokazala da čitanje djeci ima brojne pozitivne učinke, uključujući izgradnju snažnog vokabulara i bogato osnovno znanje”, kaže Rigg. Primjerice, istraživanje iz 2019. pokazalo je da su djeca čiji roditelji čitaju jednu slikovnicu dnevno bila izložena procijenjenih 78.000 riječi godišnje. Neka vam to prijeđe u naviku.
“Usvojite rutinu poput čitanja knjige prije spavanja”, savjetuje dr. Slutsky i dodaje: “Znam da knjige mogu biti skupe, ali možete otići u lokalnu knjižnicu i posuditi ih. Toliko vremena provodimo baveći se tehnologijom, a pismenost je otišla u drugi plan.”
3/ Govorite pozitivno
Možda ste čuli negativna mišljenja o nekom učitelju ili vam je možda odgajatelj kritički obratio na roditeljskom sastanku. Filter je vaš najbolji prijatelj. “Kada roditelji govore pozitivno o učiteljima i pokazuju poštovanje, to djetetu govori da je učitelj kompetentan, pametan i brižan… i postavlja ton poštovanja učenika prema učitelju”, kaže dr. Slutsky.
4/ Dvije riječi: šećer i spavanje
Ako primijetite da se vaše dijete loše ponaša, razmislite o tome da procijenite njegov svakodnevni ritam, posebno unos šećera i kvalitetu sna.
“Volio bih da više roditelja shvati da zdrava prehrana i dovoljno sna mogu značajno poboljšati impulzivnost i ponašanje u razredu. Toliko djece ulazi u učionice s bombonima i vrećicama čipsa za doručak. Mnogi moji učenici ostaju budni prekasno igrajući videoigrice ili gledajući filmove. Ova kombinacija može biti savršen recept da djeca izgube kontrolu i postanu izvor ometanja u razredu“, upozorava Rigg,
Stoga predlaže da djeci za užinu pripremite vodu i voće te ističe sljedeće smjernice za spavanje primjerene dobi djeteta:
- Dob 3-5 godina: 10-13 sati u 24 sata, uključujući drijemanje
- Dob 6-12 godina: 9-12 sati noću
- Dob 13-18: 8-10 sati noću
5/ Pogreške su normalne i svima se događaju
Možda će vas iznenaditi ono što čujete o djetetovom ponašanju ili akademskom uspjehu, ali to ne znači da uvidi i mišljenje učitelja nisu dragocjeni. Učitelji često mogu primijetiti aspekte koje roditelji ne vide i ponuditi vrijedne perspektive.
“Ponekad roditelji krive učitelje za način na koji njihova djeca reagiraju i kažu kako to kod kuće ne vide”, kaže dr. Slutsky. Ali upozorava kako djeca mogu koristiti školu za testiranje granica. Učitelji su svjesni da nitko nije savršen, uključujući i vaše dijete, i voljeli bi da roditelji to također prihvate. Ova spoznaja pomaže stvoriti realnija očekivanja i olakšava zajednički rad na razvoju djeteta.
“Djeca će griješiti i to je u redu. Ako prozivamo djecu zbog njihovih pogrešaka, to ne znači da nam nije stalo do njih ili da ih ne volimo. Roditelji moraju shvatiti da pogreške njihova djeteta mogu pretvoriti u vrijedna iskustva iz kojih se može učiti i rasti“, dodaje.
6/ Prvo iznesite problem učitelju
“Može biti teško čuti kritičke stvari o svojoj djeci; možda biste željeli odgovoriti odmah i emotivno – međutim, važno je zastati. Često je učiteljevo konstruktivno upozorenje ključni poziv na akciju kako bi se interveniralo u djetetovom razvoju. Što prije obitelj potraži pomoć, prije će se kognitivni problem ili problem s posebnim potrebama moći ispraviti”, kaže Aronian. Isto tako, ako se vaše dijete suočava s problemima, uključujući i odnos s učiteljem, nemojte ići ravno na vrh. Prvo iznesite svoj problem učitelju.
7/ Važnost aktivne uloge roditelja u obrazovanju
Istraživanja pokazuju da je prosječna veličina razreda javnih škola u Hrvatskoj oko 17 učenika, no svjesni smo brojnih slučajeva gdje je taj broj daleko viši i varira i do 30 i više učenika u jednom razredu. Rast broja zaposlenih nastavnika i konstantni pad broja učenika, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, doveo je to toga da je u 2022. godini odnos broja učitelja i učenika u redovitom obrazovanju u Hrvatskoj bio 1: 8,7.
“Jedan učitelj ne može prilagoditi obrazovanje svakom učeniku pojedinačno, čak ni uz pomoć asistenta”, kaže Aronian. Naglašava kako ovi omjeri ističu važnost aktivne uloge roditelja u obrazovanju svog djeteta. Također, oni mogu (i trebaju) istražiti resurse zajednice.
8/ Učitelji žele da dijete napreduje u svakom smislu
Iako je poučavanje njihov osnovni zadatak, nastavnici jednako daju prioritet učenju i cjelokupnom razvoju djeteta. Zašto? Zato što im je istinski stalo do vašeg djeteta i žele da ono napreduje u svakom smislu, ne samo akademski.
9/ Poštujte njihove granice
Aplikacije i e-pošta olakšale su komunikaciju s učiteljima više nego ikada prije, omogućavajući pristup gotovo 24/7. No, samo zato što možete poslati poruku u bilo koje vrijeme, ne znači da biste trebali.
Učitelji imaju mnoštvo unutarnjih i vanjskih obveza koje često prolaze neopaženo: od sastanaka i kontinuiranog obrazovanja, do ocjenjivanja i pripreme planova lekcija. Iza svakog školskog dana stoji mnogo rada koji nije uvijek vidljiv roditeljima i učenicima.
Osim toga, mnogi od njih su također roditelji. I oni imaju obiteljske i osobne odgovornosti te moraju prekontrolirati domaću zadaću, oprati rublje, prošetati kućne ljubimce i pripremati obroke.
10/ Male, ljubazne geste se zbrajaju
Sagorijevanje nastavnika je stvarno. “Učitelji su prezaposleni, nedovoljno plaćeni i brzo izgaraju”, upozorava Rigg. Zato i najmanja djela dobrote mogu imati ogroman utjecaj. Jednostavni znakovi zahvalnosti i podrške mogu učiteljima dati dodatnu energiju i motivaciju da nastave s važnim radom.
“Podrška roditelja i obitelji nam znači puno i pomaže nam da se prisjetimo zašto radimo to što radimo”, zaključuje Rigg. Male geste mogu učiteljima značajno olakšati svakodnevni rad i pokazati im da cijenite njihov trud.”
Pročitaj i ovo:
- Povratak u školu: 5 savjeta za ublažavanje anksioznosti
- Škola u kojoj djeca ostvaruju puni potencijal i mogu biti to što jesu!
- Povratak u školske klupe: TOP 5 proizvoda za imunitet i zdravlje djeteta