Tuga, gubici i završeci mogu nas duboko potresti i oduzeti nam mnogo toga, pa čak i osjećaj vlastitog identiteta. No nakon gubitka bilo koje vrste, upravo nam svjesnost može pomoći da razvijemo stabilnost koja nam je potrebna da bismo istražili tko smo i smogli snage za nastavak.
U naš se identitet neprimjetno može uvući čak i ono čega se užasavamo. Bez obzira na to volimo li ili preziremo svoj život i odgovornosti, možda nismo svjesni koliko je naše poimanje sebe vezano uz uloge koje igramo – kao supružnik, partner, odvjetnik, brat ili sestra, ili jednostavno kao neovisna osoba.
Onda jednog, ne tako lijepog dana, izgubite posao ili voljenu osobu, ili se pak razbolite – i dok užasnuto i isprazno gledate oko sebe, svoj novi, nepoznati život, pokušavate shvatiti tko ste sada.
Ulazak u nepoznato, novo poglavlje zaista je zastrašujuće
Potpuno je razumljivo da je ulazak u nepoznato zastrašujuć. Međutim, svjesnost može ojačati otpornost, omogućujući vam da prepoznate da, bez obzira na to želite li vi to ili ne, novo poglavlje započinje – a ono možda ne nosi samo loše vijesti.
Kada tugujete, svaki pogled oko sebe može se činiti neizdrživim – dok se pokušavate snaći u tom nepoznatom krajoliku, bol vas može natjerati da se povučete u sebe. No, ako uspijete udahnuti i pristupiti situaciji s otvorenošću i znatiželjom, možda ćete otkriti nove prilike koje su zapravo cijelo vrijeme bile tu.
“Gubitak poznatog identiteta može biti zastrašujuć, ali dokle god ste živi, u vama još uvijek ima neotkrivenih verzija vas samih koje čekaju da izađu na vidjelo”, za Mindful piše psihoterapeutkinja Elaine Smookler i otkriva korake koji će nam pomoći istražiti nov identitet.
Tko sam sada? 4 koraka za istraživanje identiteta
Korak 1: Istražite što sada želite
Koji identitet želite sada izgraditi? Bez obzira na tugu zbog onoga što je završilo, možete se zapitati koje mogućnosti sada stoje pred vama, a koje ranije možda niste ni mogli zamisliti.
Korak 2: Istražite što je potrebno da postignete to što želite
Što vam je potrebno da prihvatite svoj promjenjivi identitet? Ako odgovor nije odmah jasan, uzmite vremena koliko god vam treba i zapitajte se bi li vam koristio razgovor s psihoterapeutom? Možda nova veza, grupa za podršku, prekvalifikacija, ili čak promjena mjesta boravka? Nalazite se na nepoznatom teritoriju, i ovo je savršen trenutak da budete otvoreni i istražite nove mogućnosti.
Napravite popis svega što bi moglo postati dio slagalice vašeg identiteta, koji se neprestano razvija. Razmislite o onome što biste mogli isprobati, čak i na kratko. Iako se vaš život možda promijenio, vi ste još uvijek ovdje. Usudite se sanjati. Svaka velika avantura sastoji se od mnoštva malih, bogatih i važnih koraka. Upustite se u ovu avanturu kako biste postali najpotpunija verzija onoga tko ste.
Korak 3: Stabilizirajte se
Tuga može poremetiti vaše misli i način na koji reagirate na svijet oko sebe. Jedan od načina da se vratite u ravnotežu je da prepoznate trenutke kada osjećate stres. Umjesto da ih ignorirate, iskoristite ih kao poziv na akciju – ali akciju ispunjenu ljubavlju. Zamišljeno, ili čak doslovno, nježno zagrlite same sebe i pronađite svoj put prema smirenju.
Ako se osjećate zarobljenima u uznemirujućim mislima o prošlosti ili budućnosti, možda otkrijete da bi vam bilo lakše nositi se s tim mislima ako uspijete ostati prisutni u sadašnjem trenutku.
Što vam može pomoći da ostanete ovdje i sada? To može biti nešto jednostavno poput brojanja udisaja, tiho ili naglas, kako biste preusmjerili svoju pažnju dalje od bolnih sjećanja i zastrašujućih predviđanja. Iako to možda neće potpuno ukloniti vaše brige, može vam pomoći da smanjite stres i pronađete trenutak predaha od emocionalnog intenziteta.
Korak 4: Prigrlite nepoznato
To nije samo vaša mašta, vaš život zaista više nije isti. Sviđalo vam se to ili ne, ono što je bilo nikada se neće vratiti u istom obliku. Dajte si prostora za tugovanje, a zatim prepoznajte da je ovo trenutak za hrabrost. Nepoznato je već stiglo, a ono što sada možete izabrati jest vaš put naprijed. Zato hrabro zakoračite u to nepoznato koje je pred vama!
Pročitaj i ovo:
- Razdoblje promjene: Kako se nositi sa simptomima menopauze?
- Energija žrtve ili spremnost na promjene – kako ti pristupaš životnim izazovima?
- 3 promjene koje će očuvati zdravlje mozga u godinama koje dolaze