Od trenutka kada djeca dođu na ovaj svijet, donose zaključke o svijetu i ljudima kojima su okruženi. Izgradnja odnosa povjerenja sa svojim djetetom važna je obaveza svakoga roditelja, jer osim što predstavlja kamen temeljac vašega odnosa, predstavlja i model po kojem će se vaše dijete ponašati u svim bliskim odnosima.
Budite pažljivi
Povjerenje se stvara rano u djetinjstvu. Kada beba zaplače, mora znati da će roditelj pozitivno odgovoriti na njen plač. Nasmiješite se i tiho razgovarajte s djetetom dok pokušavate razaznati što se događa. Je li gladno, umorno ili mokro? Možda mu je dosadno ili želi da ga nosite? Brižnost u uvažavanju djetetovih potreba od prvoga dana vrlo je važan korak u izgradnji povjerenja.
Ljubav
Jedan od najvažnijih načina da izgradite odnos povjerenja sa svojim djetetom je obasipanje ljubavlju. U svim svojim interakcijama pokažite svojoj djeci da imaju neograničenu ljubav što god se dogodilo. Ovako će dijete, osim povjerenja u vas, steći i općenito povjerenje u svijet kao dobro mjesto.
Komunicirajte
Komunikacija je kamen temeljac povjerenja. Što otvorenije razgovarate sa svojim djetetom, odnos će biti kvalitetniji. Uvijek pronađite vrijeme za razgovor, pitajte ih za njihovo mišljenje o nečemu i slušajte s ljubavlju, suosjećanjem i bez osude. Ovako ćete raditi i na njihovom samopoštovanju koje je temelj zdrave ličnosti.
Budite iskreni
Iskrenost s djetetom ključna je za uspostavljanje odnosa povjerenja. Često se čini da ćemo laganjem možda zaštiti dijete, no dugoročno to neće pomoći. Kada ste tužni, nemojte reći svom djetetu da ste dobro, radije budite iskreni i recite da ste tužni.
Ne morate reći detalje, ali budite iskreni oko svojih emocija. Ovako također učite dijete da treba izražavati svoje osjećaje, što je vrlo važno. Ako vam dijete postavi pitanje na koje nemate odgovor, recite mu da niste sigurni te zajedno pronađite odgovor.
Cijenite iskrenost
Osim što trebate biti iskreni, cijeniti iskrenost također je važna komponenta izgradnje odnosa povjerenja s djetetom. Uvijek pohvalite svoju djecu kada su iskrena jer će ih to potaknuti da i ubuduće budu takva.
Izbjegavajte obećanja
Trebali biste izbjegavati davanje obećanja svojoj djeci. Obećanja je često teško održati jer se događaju situacije koje ne možemo anticipirati i rezultiraju promjenom planova, a kršenje obećanja može narušiti odnos s djecom.
Ispunite obećanja
Izbjegavanje obećanja je jedan savjet, ali ako ipak date obećanje svom djetetu, onda ga i ispunite. Ako to nije moguće, barem razgovarajte s djetetom o tome zašto morate prekršiti obećanje.
Budite diskretni
Budite oprezni kada objavljujete nešto vezano uz svoju djecu na društvene mreže, posebno ako je nešto što ih može osramotiti. Nikada ne možemo znati što će povrijediti naše dijete, a jednom povrijeđen odnos teško je vratiti na staro.
Budite uzor
Vaše dijete gleda sve što radite. Promatranjem formiraju svoje mišljenje o tome jeste li vrijedni povjerenja. Također, djeca najviše imitiraju ono što baš vi radite, zato je važno da im svojim ponašanjem budete dobar primjer. Ako želite da vaše dijete svaki put kad dođe kod kuće odmah skine cipele, trebali biste i vi skidati cipele kada dođete. Što vas dijete češće viđa kako podržavate vrijednosti i pravila koja poučavate, to će vam više vjerovati.
Preuzmite odgovornost za svoje greške
Ništa ne gradi povjerenje više od priznavanja svojih pogrešaka. Ne postoje savršeni roditelji i to je svima jasno. Sigurno će svi nekada zeznuti, no kada se to dogodi, ispričajte se svom djetetu i dajte mu do znanja da vam je žao.