Nema ljepšeg osjećaja od onoga kada se nakon napornog dana ušuškate u udoban krevet, zgrabite omiljenu knjigu i čitate. Nije li to savršen način za opuštanje nakon dugog dana?
Čitanje vam može pomoći da lakše zaspite, prebacujući vaš um na fantastično mjesto udaljeno miljama od svakodnevne stvarnosti. Međutim, nije svaka knjiga pogodna za to. Odabir pravog štiva prije spavanja može činiti razliku između brzog utonuća u san i kvalitetnog odmora, ili pak muke da uhvatite malo sna.
Evo nekoliko savjeta stručnjaka kako odabrati knjigu koja će vam pomoći da lakše zaspite.
Aktivnosti prije spavanja trebaju biti opuštajuće
Izbjegavanje pretjerano stresnog štiva neposredno prije spavanja važno je kako biste omogućili svom tijelu da se opusti i pripremi za san. Neuroznanstvenica specijalizirana za spavanje dr. sc. Major Allison Brager za mindbodygreen objašnjava da bi aktivnosti kojima se bavimo prije spavanja trebale biti opuštajuće – jer te aktivnosti pomažu tijelu da pređe u stanje niske razine aktivnosti, što je ključno za kvalitetan san.
Pretjerano stresno štivo može aktivirati živčani sustav, otežavajući postizanje potrebnog stanja smirenosti za dobar san. To uključuje i knjige koje čitate prije nego što utonete u san, budući da čitanje može pomoći u promicanju prijelaza iz budnog stanja u san.
Misli s kojima zaspite, dočekaju vas kada se probudite
Čitanje prije spavanja može imati značajan utjecaj na vaše snove i pripremiti vas za dan koji je pred vama. “Misli s kojima idete na spavanje često su prve koje vas dočekaju kad se probudite. A vaše prve misli često određuju vaše raspoloženje za cijeli dan”, kaže Jacob Teitelbaum, MD, stručnjak za spavanje i autor knjige From Fatigued to Fantastic. Upravo je zato važno prije spavanja izbjegavati knjige koje mogu izazvati oslobađanje adrenalina, otežati uspavljivanje ili ona koja sadrže mračne teme koje bi mogle dovesti do noćnih mora.
Što onda odabrati?
Dok birate štivo za čitanje prije spavanja, izbjegavajte knjige koje bi vas mogle uznemiriti ili potaknuti na duboka promišljanja do kasno u noć, jer one mogu aktivirati živčani sustav. Ipak, važno je odabrati priču koja je dovoljno zanimljiva da vas odvuče od stresnih misli i pomogne vam da se opustite.
“Ključno je ne odabrati nešto previše dosadno jer bi vam se tada mogle uvući druge misli koje će vas držati budnima”, objašnjavaju Heather Turgeon i Julie Wright, osnivačice The Happy Sleeper i autorice knjige Generation Sleepless.
Certificirana konzultantica za spavanje i osnivačica Live Love Sleepa Kaley Medina također naglašava da čitanje knjiga s velikim interesom – onih koje jednostavno ne možete ispustiti zbog znatiželje o tome što slijedi – možda nije najbolje za prije spavanja jer ćete najvjerojatnije odgoditi spavanje ili ostati budni do kasno razmišljajući o tome što će se sljedeće dogoditi.
Dakle, koja je vrsta štiva prije spavanja idealna za postizanje savršene ravnoteže između zanimljivog i dosadnog? To, naravno, ovisi o osobi. Međutim, opći je konsenzus da je najbolje odabrati nešto opuštajuće, s veselim temama, što će umiriti vaš um – romantične komedije, putopise, laganu fantastiku, priče o prijateljstvu, biografije… Prema dr. Michaelu J. Breusu, poznatom kao The Sleep Doctor, sve što nije zastrašujuća fikcija je dobar izbor za štivo prije spavanja. On posebno preporučuje fizičke knjige umjesto digitalnih kopija kako biste izbjegli izlaganje plavom svjetlu, koje može imati neželjene učinke na tijelo.
Dakle, ključno je odabrati štivo koje će zaokupiti vašu pažnju i pružiti vašem umu odmor od svakodnevnih stresova, ali koje neće biti toliko uzbudljivo da aktivira vaš živčani sustav, ostavljajući vas budnima i razrogačenih očiju do posljednje stranice.
Pročitaj i ovo:
- Čitanje: 5 načina na koje čitanje pridonosi vašem kognitivnom zdravlju
- Knjige koje mijenjaju pogled na život: 4 naslova koja morate pročitati
- Ne možete zaspati? Ovih 8 tehnika disanja olakšavaju put do sna