Povratak u školu stresan je i za djecu i za roditelje. Simptomi anksioznosti koji traju nakon prvih nekoliko tjedana škole i koji se čine pretjeranima, mogu zahtijevati konzultacije sa stručnjakom, upozorava psihologinja Erika Chiappini, koja se specijalizirala za liječenje dječje anksioznosti i povezanih poremećaja.
“Roditelji i skrbnici mogu primijetiti da njihova djeca pokazuju određenu nervozu zbog novih rutina, školskih obveza ili društvenih interakcija”, kaže Chiappini.
Crvene zastavice koje ne smijete zanemariti
Nešto od toga je normalan dio treme nakon povratka u školu koja se postupno smanjuje tijekom nekoliko tjedana. Postoji nekoliko jednostavnih načina da odredite kada je djetetova anksioznost razlog za zabrinutost, a ovo su crvene zastavice koje nipošto ne smijete zanemariti:
- Napade bijesa prilikom odvajanja od roditelja ili skrbnika zbog odlaska u školu.
- Poteškoće u slaganju s članovima obitelji ili prijateljima.
- Izbjegavanje uobičajenih aktivnosti u školi i izvan nje.
- Simptome kao što su bolovi u trbuhu, umor, poteškoće sa spavanjem.
Savjeti za ublažavanje anksioznosti
- Na vrijeme počnite pripremati djecu za nadolazeći prijelaz tako što ćete nastaviti s rutinama školske godine, poput postavljanja realnog vremena za spavanje i odabira odjeće za sutrašnji dan.
- Dogovorite termine za igru s jednim ili više vršnjaka prije početka škole. Istraživanja pokazuju da prisutnost vršnjaka tijekom prijelaza u školu može poboljšati akademsku i emocionalnu prilagodbu djece.
- Ako treba, posjetite školu prije početka školske godine, uvježbajte odlazak i provedite vrijeme na igralištu ili u učionici ako je zgrada otvorena.
- Osmislite nagradu ili aktivnost koju bi dijete moglo zaraditi ako se odvoji od mame ili tate da ide u školu.
- Potvrdite djetetovu brigu priznajući da, kao i svaka nova aktivnost, početak škole može biti težak, ali ubrzo postaje lak i zabavan.
Kada razmisliti o savjetovanju sa stručnjakom
“Ako nakon prvih mjesec dana vaše dijete nastavi pokazivati uznemirenost oko škole koja se ne popravlja ili ako se djetetovi simptomi pogoršavaju, možda je vrijeme da potražite procjenu od psihologa ili psihoterapeuta”, savjetuje Chiappini.
Savjetovanje sa stručnjakom za mentalno zdravlje može pomoći djeci i roditeljima da razumiju djetetove simptome i da zajedno rade na njihovom rješavanju.
“Postoji nekoliko načina za rješavanje anksioznosti, poput kognitivno-bihevioralne terapije koja uči dijete i roditelje vještinama rješavanja i suočavanja s tjeskobom”, kaže Chiappini.
Pročitaj i ovo:
- Povratak u školu lakši je uz aromaterapiju
- Kako si olakšati povratak na posao i u školske klupe? Imamo recept!
- Spremni za početak nove školske godine? Psihologinja savjetuje kako djeci olakšati povratak u školu