Ako ste u predanoj vezi i živite sa svojim partnerom, vjerojatno vas na dnevnoj bazi iritira način na koji pune perilicu posuđa ili pospremaju krevet (ako to uopće i rade). Vjerojatno pretpostavljate da im je nagovještavanje onoga što čine pogrešno samo način da vam pomognu – uostalom, ako imate bolji način za nešto, zašto ga ne biste podijelili? Osim toga, ako držite stvari u sebi, vaša bi frustriranost mogla biti još opasnija.
No dajete li zapravo korisne konstruktivne kritike ili jednostavno zanovijetate? I je li razlika zaista bitna? Jedno je sigurno – neprestano ‘zvocanje’ može biti okidač za nepotrebne svađe, pa čak i prekide odnosa. Evo kako ih možete okrenuti u svoju korist:
3 savjeta kako dosadno prigovaranje pretvoriti u konstruktivnu kritiku
1. Saznajte je li vaša povratna informacija uopće dobrodošla
Ako vaš partner zapravo nije otvoren čuti vaša razmišljanja, to zapravo neće biti korisno. Kako biste saznali je li to slučaj, jednostavno ga pitajte: “Hej, jesi li raspoložen za malo povratnih (konstruktivnih) informacija?” To je, kažu stručnjaci, vrlo različito od pukog davanja bez pitanja i sačuvat će vas od nepotrebnih svađi.
2. Pažljivo odaberite svoje riječi
“Radiš to pogrešno”, fraza je koju stručnjaci žele da izbjegavate pod svaku cijenu. Čim upotrijebite tu terminologiju, otvara se prostor za raspravu i argumentiranje tko je u pravu, a tko u krivu. Umjesto toga, savjetuju da upotrijebite frazu “Više volim.”
Možete reći zašto više volite da se nešto radi na određeni način i pitati partnera zašto on to radije radi drugačije. Ovaj pristup pruža priliku da objasnite svoje obrazloženje, umjesto da budete automatski odbačeni. Nakon što oboje objasnite svoje stajalište, lakše ćete postići kompromis.
3. Prepoznajte kada postoji dublji problem koji treba riješiti
Neki su ljudi osjetljiviji na kritike od drugih – čak i kad su povratne informacije pažljivo sročene. Takva su ponašanja često ukorijenjena u čovjekovom iskustvu iz djetinjstva. Primjerice, ako je netko odgojen u vrlo kritičnom okruženju, čak je i sama riječ ‘kritika’ opasna. Nekome se mogu vratiti osjećaji iz prošlosti koji ga čine nemoćnim ili čak bezvrijednim, a ti će osjećaji stati na put obradi informacija.
Ista logika slijedi ako je netko odrastao u kaotičnom okruženju u kojem se puno vrištalo ili psovalo. Stručnjaci kažu da će se netko, kad se ponovno suoči s tim kao odrasla osoba, često interno isključiti. Dakle, važno je uzeti u obzir kako je vaš partner odrastao i prepoznati da, ako je previše osjetljiv na kritiku, može postojati duboko ukorijenjeni razlog koji objašnjava zašto je to tako. No ponekad je za rješavanje ovih problema potrebna profesionalna terapija.
Pročitaj i ovo:
- Zaustavite spiralu negativnih osjećaja kada vas netko kritizira
- 6 očitih znakova da je u vašoj vezi nestala iskra
- Kako se kvalitetno svađati s partnerom? Vjerujte nam, moguće je