Svima je već poznato koliko je pijenje zelenog čaja dobro za zdravlje, što su potvrdile i brojne znanstvene studije. Njegovom konzumacijom smanjuje se rizik od velikog broja različitih bolesti; od blažih infekcija do kroničnih bolesti kao što su kardiovaskularne bolesti, tumori, moždani udar i osteoporoza. Međutim, mnogi nisu svjesni da svi zeleni čajevi nisu jednaki!
˝Čarobni˝ sastojci kojima zeleni čaj duguje svoja ljekovita svojstva nazivaju se flavonoidi, koji se u ovoj biljci pojavljuju u formi katehina i njihovih derivata. Najzastupljeniji katehin u zelenom čaju je epigalokatehin-3-galat (EGCG) koji ima glavnu ulogu u antikancerogenom i antioksidativnom djelovanju zelenog čaja. U izvještaju kojeg je 2007. godine publicirala USDA (United States Department of Agriculture) analizirano je na stotine različitih prehrambenih proizvoda kako bi se utvrdio njihov sadržaj flavonoida. Istraživanje je pokazalo da način proizvodnje zelenog čaja može imati jako velik utjecaj na njegov sadržaj flavonoida.
Naime, što je zeleni čaj više obrađivan i procesuiran – sadržava manje količine katehina. Instantni i prokuhani oblici zelenog čaja sadržavaju 12 miligrama katehina, zeleni čajevi s dodatkom okusa imaju 43 miligrama katehina, beskofeinski oblici zelenih čajeva sadrže 56 miligrama, dok obični (neobrađeni) zeleni čaj sadržava čak 127 miligrama katehina! Većina istraživanja utjecaja zelenog čaja na zdravlje podrazumijeva njegovu konzumaciju u količini od 3 šalice dnevno.
Stručnjaci savjetuju da kad je to moguće odaberete organski uzgojen zeleni čaj i da ga čuvate na tamnom, suhom mjestu. Nikako ga nemojte čuvati u hladnjaku, jer ga na taj način izlažete vlazi i aromama druge hrane.