Istraživanja su pokazala da žene s prekomjernom tjelesnom masom teže ostaju trudne in vitro metodom u odnosu na žene s normalnom tjelesnom masom. Uz to, sklonije su spontanim pobačajima. U velikoj studiji u kojoj su prikupljeni rezultati čak 150 000 ciklusa umjetnih oplodnji provedenih u više od 360 različitih klinika, u većini slučajeva, negativna statistika je od početka na strani pretilih žena.
Žene s normalnom tjelesnom masom imaju 43% posto šanse da će ostati trudne u svakom ciklusu umjetne oplodnje u odnosu na 36% koliko imaju žene s prekomjernom tjelesnom masom.
Negativni trend nastavlja se i tijekom same trudnoće jer pretile žene riskiraju dva puta veću šansu gubitka djeteta u spontanom pobačaju. Doktori i znanstvenici ističu kako i mali gubitak težine kod pretilih žena značajno povećava mogućnost oplodnje i sigurnog privođenja trudnoće kraju. Jedan od razloga negativnog utjecaja prekomjerne tjelesne mase na plodnost je masno tkivo koje ispušta estrogen. Estrogen zavarava mozak koji misli da jajnici normalno rade, što zapravo nije točno. Uz to, pretilost se povezuje i sa sindromom policističnih jajnika (PCOS).
Iako ovo istraživanje ima nekoliko nedostataka; u obzir nisu uzeli tjelesnu masu partnera niti podatak jesu li žene bile pušačice ili ne, stručnjaci se slažu u jednom: čak i mali gubitak tjelesne mase može biti velika pomoć ako pokušavate zatrudnjeti. Studija je objavljena prošle godine u časopisu Fertility and Sterility.