Estrogen i progesteron dva su primarna ženska spolna hormona, a te razine variraju kako ulazite u menopauzu, što može uzrokovati neke nuspojave u vašem tijelu. Drugim riječima, premalo ili previše progesterona može uzrokovati osjećaj nadutosti kod žene. U ovom slučaju, dok žena prelazi u menopauzu, to je zbog manjka progesterona.
U početku, smanjenje i prestanak ovulacije dovodi do smanjenja progesterona, popraćenog fluktuacijama u razinama estrogena i na kraju do smanjenja estrogena ispod praga potrebnog za menstruaciju. Menopauza je, po definiciji, prestanak menstruacije tijekom cijele godine popraćen ovim hormonskim promjenama.
Tijekom tog vremena tijelo može zadržati više tekućine nego inače, što rezultira onim što je poznato kao nadutost u menopauzi. Stoga, kako biste olakšali ove promjene u vašem tijelu, može biti korisno ciljano se fokusirati na zadržavanje tekućine. Evo kako…
Pijte puno vode
Ako vaše tijelo zadržava vodu, to zapravo može biti znak da morate piti više, a ne manje. Naime, konzumacija odgovarajuće količine tekućine je važna, a ograničavanje potrošnje tekućine ne rješava zadržavanje tekućine već dodatno doprinosi nadutosti.
Svjesno pristupajte hrani
Kao što je već spomenuto, vaša prehrana ima veliki utjecaj na nadutost, čak i izvan menopauze, pa može biti korisno paziti na hranu koja je okidač. Prerađena hrana, hladna hrana, hrana koja stvara plinove, masna hrana, gluten i hrana koja sadrži šećer, slatkiši i rafinirani ugljikohidrati mogu pridonijeti nadutosti.
Primjerice, crijevni mikrobiom sastoji se od imunološki osjetljivih organizama koji oblažu naša tanka i debela crijeva, a ti su esencijalni mikrobi posebno osjetljivi na šećer, slatkiše i rafinirane ugljikohidrate.
Svjesno pristupanje hrani bi moglo izgledati kao smanjenje unosa slatkiša i prerađenih grickalica uz njihovu zamjenu sastojcima bogatim probioticima kao što su jogurt, fermentirana hrana poput kimchija, pa čak i kiseli kupus.
Uzimanje probiotika
Osim konzumiranja hrane bogate probioticima, uzimanje ciljanog dodatka prehrani još je jedan način da svojim crijevima date ono što im je potrebno. Na tržištu postoji mnogo vrsta probiotika pa je najbolje da se posavjetujete s liječnikom ili ljekarnikom koji će vam preporučiti onaj najbolji za vaše tegobe.
Upravljanje stresom
Naravno, stres također može igrati ulogu u nadutosti, a upravljanje osjećajem preopterećenosti iz dana u dan odrazit će se na vaše cjelokupno zdravlje.
Jajnici dobivaju opskrbu krvlju i živcima iz nadbubrežnih žlijezda, a te su endokrine strukture osjetljive na međusobne radnje i hormonalno i strukturalno, što objašnjava povezanost stresa i menopauze.
Međutim, redovita tjelovježba, dobar san, disanje i dopuštanje da se odmorite i oporavite izvrsne su metode za ublažavanje stresa i podržavanje vašeg općeg blagostanja.
Pročitaj i ovo:
- Menopauza: 6 neočekivanih, ali učestalih problema s kožom
- Postmenopauza: Ova tjelesna aktivnost poboljšava kvalitetu života
- Menopauza: 9 prirodnih načina za prvu pomoć kod tegoba