Parodontna bolest, poznata i kao bolest desni, rašireno je zdravstveno stanje koje uključuje krvarenje desni, gubitak zuba i loš zadah, a nastaje zbog nakupljanja plaka na zubima. Osim što može dovesti do povlačenja zubnog mesa i gubitka zuba, bolest desni također pokazuje povezanost s dijabetesom i bolestima srca. Međutim, nova istraživanja sugeriraju da postoji i veza između zdravlja desni i zdravlja mozga, odnosno da su bolesti desni povezane s povećanim rizikom od demencije.
Veza između bolesti desni i demencije
Istraživanje koje su proveli znanstvenici s Nacionalnog instituta za starenje otkrilo je da bakterije i upalne molekule koje proizvode u ustima mogu putovati krvotokom do mozga, a taj proces može doprinijeti razvoju demencije. Studija je također otkrila da najčešća bakterija uzročnik bolesti desni, Porphyromonas gingivalis, može proizvesti naslage beta-amiloidnog proteina, što je ključna karakteristika Alzheimerove bolesti.
U drugoj preliminarnoj studij, objavljenoj u časopisu Frontiers in Aging Neuroscience, istraživači su pronašli vezu između Alzheimerove bolesti i Fusobacterium nucleatum, još jedne česte bakterije uzročnika bolesti desni.
Kako spriječiti bolesti desni?
Briga o desnima ključna je za održavanje oralnog zdravlja, a čini se da može pridonijeti i zdravlju vašeg mozga. Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da održite svoj u izvrsnoj formi:
1/ Redovito perite zube i čistite ih koncem
Pranje zubi najmanje dvaput dnevno i svakodnevno čišćenje zubnim koncem važni su za uklanjanje naslaga i bakterija koje mogu dovesti do bolesti desni. Upotrijebite četkicu za zube s mekim vlaknima i nježnim, kružnim pokretima očistite zube i duž ruba desni. Koncem ili oralnim tušem uklonite čestice hrane i naslaga između zubi i ispod ruba desni, na mjestima do kojih vaša četkica za zube ne može doprijeti. Studija iz časopisa Journal of Periodontology sugerira da je prvo čišćenje koncem, a zatim četkanje, idealan način za smanjenje interdentalnog plaka.
2/ Hranite se uravnoteženo i ograničite slatku i kiselu hranu
Prehrana bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i nemasnim proteinima pomaže u održavanju zdravlja desni (i zdravlja mozga!). Određene hranjive tvari, poput cinka i vitamina C, posebno su važne za vaše desni. Hranjive tvari poput vitamina A i vitamina E te antioksidansi poput beta-karotena također pridonose zdravlju desni podupirući prirodni imunološki odgovor tijela i smanjujući upalu.
Bakterije u ustima hrane se šećerom i proizvode kiseline kao nusproizvod. Ove kiseline mogu nagrizati caklinu zuba, što dovodi do karijesa i karijesa. Osim toga, prisutnost šećera može potaknuti rast štetnih bakterija koje pridonose bolestima desni.
Kisela hrana i pića, poput citrusa, gaziranih sokova i određenih sokova, mogu izravno dekalcificirati i nagrizati caklinu zuba te ih učiniti podložnijim karijesu. Kisela hrana također može iritirati desni, što dovodi do upale i moguće bolesti desni.
Kako biste zaštitili svoje zube i desni, ograničite konzumaciju slatke i kisele hrane i pića. Kada ih konzumirate, pokušajte to činiti umjereno i nastavite s održavanjem oralne higijene. Također, pijenje vode nakon konzumiranja kisele ili slatke hrane pomaže u ispiranju nekih štetnih kiselina i šećera, smanjujući njihov utjecaj na zube i desni.
3/ Pijte puno vode
Pijenje puno vode pomaže ispirati čestice hrane i bakterije iz usta, smanjujući rizik od bolesti desni, te pomaže proizvoditi slinu, što je važno za održavanje vlažnosti usta i pomaže u probavi.
4/ Koristite vodicu za ispiranje usta i masirajte desni
Tekućina za ispiranje usta može pomoći u održavanju dobre oralne higijene smanjenjem bakterija koje uzrokuju halitozu, plak i bolesti desni.
Masiranje desni četkicom za zube s mekim čekinjama ili prstima može poboljšati cirkulaciju krvi u desnima, promičući bolje zdravlje desni. Pokušajte nježno masirati desni kružnim pokretima nekoliko minuta svaki dan. Ako to radite redovito, možete podebljati epitel desni, vanjski sloj tkiva desni koji štiti vaše desni od štetnih bakterija.
Posjetite svog stomatologa najmanje dvaput godišnje kako bi identificirao rane znakove bolesti desni i pružio adekvatnu pomoć.
Kako bi se u potpunosti razumjela složenost veze između bolesti desni i demencije, potrebna su daljnja istraživanja. Međutim, ova saznanja naglašavaju važnost održavanja dobre prakse oralne higijene ne samo za zdravlje zubi i desni, već i za kognitivno zdravlje. Stoga redovito čistite zube koncem i četkajte ih, jedite uravnoteženu prehranu koja ograničava unos šećera i kisele hrane, pijte puno vode i redovito odlazite na stomatološke preglede. Vaš osmijeh – i mozak – bit će vam zahvalni!
Pročitaj i ovo:
- 3 stvari koje se mogu dogoditi vašim zubima u trudnoći
- Tajne lijepog osmijeha: Kako se zubi mijenjaju s godinama?
- Oprez: Parodontoza i karijes mogu uzrokovati kronične bolesti