Sandru Krstev Barać, mag. nutricionizma, oduvijek je interesiralo kako hrana utječe na nas, naše zdravlje i izgled te kako na prirodan način otkloniti tegobe i poboljšati kvalitetu života. Tako da je studij nutricionizma na zagrebačkom Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu bio logičan slijed fascinacije iz djetinjstva. No, osjećajući da znanja i iskustvo koje je godinama stjecala na polju nutricionizma ipak trebaju nadogradnju, 2019. upisuje američki Institut za funkcionalnu medicinu gdje trenutno završava svoju edukaciju kako bi postala certificirani praktičar funkcionalne medicine.
„Funkcionalna medicina mi je otvorila nove horizonte i pružila novi, dublji uvid u povezanosti u našem tijelu i kako neravnoteža u jednom organskom sustavu utječe na cijelo tijelo“, kaže Sandra za koju je otvaranje vlastitog savjetovališta Funkcionalna medicina (www.funkcionalnamedicina.com) bio logičan slijed i odgovor na potrebe klijenata koji se bore s kroničnim bolestima te tegobama za koje konvencionalna medicina ne nudi prava rješenja. Poseban dio savjetovališta posvećen je prehrani onkoloških bolesnika, području za kojim postoji sve veća potreba u RH.
Foto: privatna arhiva
Što je to funkcionalna medicina i zašto je funkcionalni nutricionizam stup funkcionalne medicine?
– Funkcionalna medicina je zdravstveni pristup u kojem je osnovna ideja otkriti kako i zašto je došlo do razvoja bolesti te na koji način možemo na prirodan način iscijeliti tijelo. Funkcionalna medicina se razvila kao odgovor na ograničenja konvencionalne medicine u tretiranju kroničnih stanja i bolesti poput autoimunih bolesti, probavnih tegoba, hormonalnih poremećaja i ženskih tegoba, neuroloških bolesti, dermatoloških stanja itd. Ono što danas znamo da je razvoj ovih kroničnih stanja i tegoba snažno povezan s našom prehranom, okolinom i načinom života, zbog čega se u funkcionalnoj medicini smatra kako modifikacija prehrane i životnog stila ima snažno terapeutsko djelovanje.
Upravo iz tog razloga funkcionalni nutricionizam u kojem i dalje vrijedi osnovna ideja otkriti uzroke nastanka bolesti, ali se pritom prehrana koristi kao snažno terapeutsko oruđe čini osnovnu funkcionalne medicine. Drugim riječima, svaki protokol koji praktičari funkcionalne medicine kreiraju u suradnji sa svojim klijentima podrazumijeva primjenu individualno prilagođene prehrane, a nerijetko i preporuku dodataka prehrani i ljekovitog bilja čije je djelovanje znanstveno dokazano. Osim što će personalizirati vašu prehranu, funkcionalni nutricionist ima zadaću i educirati vas o međuigri prehrane i zdravlja.
Možemo li onda reći da hrana može biti lijek ili će hrana samo doprinijeti ozdravljenju, uz neke druge faktore?
– Odgovarajuća prehrana prilagođena pojedincu je apsolutno važna karika u poboljšanju zdravlja, ali ne samostalno. Ljudi su kompleksna bića i u sklopu funkcionalne medicine, a za cjelokupno zdravlje, važno je raditi i na tjelesnoj aktivnosti, metodama relaksacije i tehnikama upravljanja stresom, kvaliteti sna, čak i kvaliteti odnosa s drugima. Dakle, riječ je o uistinu holističkom pristupu gdje se promatra svaki dio kvalitetnog i ispunjenog života.
Kada biste sistematizirali najčešća stanja i bolesti koja se mogu olakšati pomoću funkcionalnog nutricionizma i funkcionalne medicine, koje bi to bile?
– To su redom:
- Autoimune bolesti poput reumatoidnog artritisa, sistemskog eritemskog lupusa, Hashimotove bolesti, Sjögrenovog sindroma i sl.
- Hormonalne poremećaje uključujući bolesti štitnjače (osobito subklinička hipotireoza), iscrpljenost nadbubrežnih žlijezda i sindrom kroničnog umora, PMS , PCOS, dismenoreja, endometrioza, simptomi menopauze
- Probavna stanja poput sindroma iritabilnog crijeva, gastritisa, refluksa, meteorizma, sindroma bakterijskog prerastanja tankog crijeva (SIBO)
- Neurološka stanja poput anksioznosti i depresije
- Bolesti kože poput dermatitisa, ekcema i psorijaze
- Inzulinska rezistenciju, prekomjerna tjelesnu masa i debljina
- Kandidijaza
- Kronične infekcije poput Lajmske bolesti ili infekcije Epstein- Barr virusom
- Alergije, migrene, kronični sinusitis i sl.
Foto: privatna arhiva
Koliko sam shvatila, radi se o jednom potpuno individualiziranom pristupu. Što može očekivati osoba koja dođe na jedno vaše savjetovanje – kako izgleda dijagnostika i kako izgledaju planovi prehrane koje dajete klijentima? Pratite li pomake na tjednoj ili mjesečnoj bazi?
– Da, funkcionalna medicina se temelji na osnovnom načelu da će svaki pojedinac reagirati drugačije na istu bolest ili neravnotežu u organizmu. Svi smo različiti i svatko sa sobom nosi svoj jedinstveni splet gena i biokemijskih puteva, te je izložen za sebe specifičnim okolišnim čimbenicima i vodi svoj jedinstveni životni stil koji su uzrok razvoju neravnoteže u organizmu i posljedično bolesti. Zato je i pristup strogo individualiziran.
Sam rad s klijentom počinje uzimanjem detaljne anamneze, pregledom nalaza te jednim iscrpnim razgovorom u kojem prolazimo kroz sve aspekte dosadašnje prehrane i načina života, ali i cjelokupnog zdravlja od djetinjstva pa do sada. Na temelju toga kreiram individualni protokol koji uključuje prilagodbu prehrane i preporuku ciljanih dodataka prehrani. Nekad je dovoljan i jedan dolazak da postignemo poboljšanja, no većinom se radi o radu kroz barem pola godine, gdje prilagođavamo protokol i pratimo napredak otprilike svakih dva mjeseca.
Možete li navesti neki slučaj gdje se dogodio pomak ovakvim pristupom, a koji je dobrano zbunio liječnike?
– U SAD-u, od kuda potječe funkcionalna medicina postoji brojni slučajevi postizanja i održavanja remisije u slučajevima u kojima konvencionalna medicina nije nudila adekvatno rješenje. Jedna od zanimljivijih priča je ona dr. Terry Wals kojoj je dijagnosticirana multipla skleroza i kojoj je bolest napredovala velikom brzinom zbog čega je završila i u invalidskim kolicima. Budući da joj liječnici nisu uspijevali pomoći dr. Wals je mjesecima proučavala svu moguću literaturu te tako i otkrila funkcionalnu medicinu. Iz temelja je promijenila svoju prehranu, započela primjenu ciljanih dodataka prehrani te primjenjivala neuromuskularnu elektrostimulaciju koji su joj omogućili da danas može voziti bicikl, provoditi kliničke studije na Sveučilištu u Iowi i podučavati praktičare funkcionalne medicine svojim principima te općenito živjeti kvalitetan život, s obzirom na dijagnozu koju ima.
“Ono što danas znamo da je razvoj ovih kroničnih stanja i tegoba snažno povezan s našom prehranom, okolinom i načinom života, zbog čega se u funkcionalnoj medicini smatra kako modifikacija prehrane i životnog stila ima snažno terapeutsko djelovanje”
Sandra Krstev Barać, mag. nutricionizma
Mnoge žene pate od problema sa štitnjačom. Negdje sam pročitala da štitnjača strada posljednja u nizu te da prije no što se ispolji određeni disbalans štitnjače, svjedočimo da žene često imaju poremećaj rada nadbubrežne žlijezde, povećane razine hormona stresa, problem sa ženskim spolnim hormonima i da nakon toga nastupa problem sa štitnjačom… Mogu li se samo prehranom i dodacima prehrani uravnotežiti svi ti silni hormoni u našem organizmu?
– Točno, sve je u našem tijelu povezano i promatrati probleme s radom štitnjače samo kao izolirani problem te žlijezde je apsolutno pogrešno. Također, štitnjača je često „kolateralna žrtva“ neravnoteža u drugim sustavima.
Samo kao primjer, kada je naše tijelo stalno pod udarom stresa, pretjerano se luči hormon nadbubrežne žlijezde – kortizol koji inhibira aktivnost hipotalamusa i hipofize, odnosno „ometa“ signal kojim TSH signalizira štitnjači da proizvede hormone štitnjače. Osim toga, dolazi do smanjenje pretvorbe manje aktivnog T4 oblika u aktivni T3 oblik. Stoga danas znamo da je loša funkcija štitnjača nerijetko sekundarna posljedica kroničnog stresa i pretjeranog te u kasnijoj fazi premalenog lučenja kortizola. U tom slučaju liječenje hipotireoze, bez da se pozabavi zdravljem nadbubrežnih žlijezde, ne daje dugoročne rezultate.
Za uravnoteženje hormona prehrana i ciljani dodaci prehrani su velika pomoć, ali je i izuzetno važno i pozabaviti se stresom i kvalitetom sna i relaksacijom. Dakle, važan je cjelokupni životni stil, koji je poželjno što više „dovesti u red“.
Što biste poručili ženi koja je danas otkrila da joj razine hormona štitnjače nisu u normalnim parametrima? Treba li uzeti stvar ‘u svoje ruke’ ili se obratiti stručnjaku? Naime, žene često posegnu za pripravcima na bazi joda kada je riječ o hipotireozi… Može li to biti opasno?
– Neke stvari žene mogu postići i samostalno, poput „čišćenja“ prehrane od industrijske hrane i jednostavnim šećerima bogatih namirnica ili pronalaska metoda relaksacije. Međutim, kada je u pitanju pronalazak optimalne prehrane koja je istovremeno uravnotežena i prilagođena njenom stanju ili pak uzimanje dodataka prehrani tu valja biti iznimno oprezan i savjetovati se sa stručnjakom.
Nekritično uzimanje pripravaka može, naime, učiniti znatnu štetu, a najbolji primjer je Hashimotova bolest i uzimanje velikih doza joda na svoju ruku. Danas znamo, da dodatni unos joda potiče upalu u štitnjači, dovodi do uništenja folikularnih stanica štitnjače te može ubrzati autoimune procese kod Hashimotove bolesti. Zato je važno shvatiti ozbiljnost stanja i prije posezanja za dodacima potražite stručnu pomoć.
Što je za vas pravilna prehrana – koja bi bila vaša definicija?
– Pravilna prehrana je ona koja je održiva, raznolika i uravnotežena te se na njoj osjećamo i izgledamo odlično. U njoj su maksimalno zastupljene cjelovite namirnice, ali i povremena „sitna“ zadovoljstva. Ne postoji idealna prehrana za sve i zato danas sve više idemo u smjeru personalizirane prehrane, gdje se prehrana kreira s obzirom na individualne značajke svakog od nas.
Koliko je, prema vašem mišljenju, opasno slijediti trendove u prehrani, bez savjeta s nutricionistom? Recimo, sada je totalni hype intermitentni post 16:8 gdje se osam sati konzumira hrana, a 16 sati ne. Nedavno se dogodila prava pomama za ketogenom dijetom. Možemo li s pretpostavkom da postoji samo jedna prehrana za sve, ustvari naštetiti najviše sami sebi?
– Slijepo praćenje popularnih dijetalnih trendova uistinu može učiniti više štete nego koristi. Nije svaki prehrambeni obrazac prikladan za svakoga i prvo treba biti svjestan stanja vlastitog zdravstvenog stanja. Na primjeru iznimno popularnog povremenog posta, pokazalo se da kod nekih žena dovodi do lošije regulacija šećera u krvi, iregularnih mjesečnica, čak i anksioznosti i nesanice. Danas znamo da žene koje imaju disregulaciju osi hipotalamus-hipofiza-nadbubrežne žlijezde te neravnotežu hormona teško „podnose“ periode posta. Zato je bitno drastične promjene u prehrani činiti nakon savjetovanja sa stručnjakom.
Koji je prvi korak u vraćanju balansa u tijelo – je li to ozdravljenje naših crijeva? Počinju li i završavaju sve naše bolesti zaista u crijevima?
– Ovisi. Često je to uistinu iscjeljenje naših crijeva je ono djeluje na naše zdravlje na svim razinama. No, u nekim slučajevima crijevo nije uopće problem, već primjerice teški metali ili disregulacija osi hipotalamus – hipofiza – nadbubrežene žlijezde. Ponovno, svi smo različiti i ne postoji formula koja vrijedi za sve
Nekada nismo znali za preosjetljivost na gluten, propusna crijeva, SIBO (prekomjerni rast bakterija u tankom crijevu)… A danas mi se čini da svatko od nas ima barem jednu takvu dijagnozu. Odakle nam svi ti problemi sa zdravljem? Što mislite, jesmo li svoja tijela ‘zeznuli’ prehranom ili nečim drugim, stresom primjerice?
– Dio problema definitivno leži u modernom načinu života. Većina nas živi u „petoj brzini“, preopterećeni brojnim obavezama i stresom te ne pratimo svoj prirodni cirkadijalni ritam, već idemo spavati u kasne sate, gledajući prije satima u razne ekrane. Kvaliteta prehrane je mnogima u drugom planu, a istovremeno pretjeruju sa stimulansima poput kave i/ili alkohola. Treba biti svjestan i da je znatno porasla količina okolišnih toksina i toksina prisutnih svakodnevno u kućanstvu. Sve to ima svoju ulogu zašto se naše tijelo „buni“.
Osim već izražene bolesti, koji su najčešći simptomi koji ukazuju na to da bi se trebalo obratiti funkcionalnom nutricionistu?
– Pomoć funkcionalnog nutricionista je korisno potražiti i u slučajevima kada su vam svi nalazi u redu i doktori vam govore da ste u redu, ali vi se jednostavno ne osjećate dobro: imate manjak energije, bezvoljni ste i iscrpljeni, loše pamtite, kvaliteta kose i kože vam je loša, loše spavate i sl . Također, nevezano uz simptome, razdoblje u životu žene kada je korisno posavjetovati s funkcionalnim nutricionistom je razdoblje perimenopauze. Ovo je period koji je specifičan u životu žene, a cijela tranzicija i kvaliteta života u menopauzi može biti znatno bolja pozabavi li se žena na vrijeme svojim zdravljem.
>> Više o funkcionalnoj medicini saznajte na www.funkcionalnamedicina.com.
Pročitaj i ovo:
- Nutricionist Branimir Dolibašić: “Pravo je vrijeme za intermitentni post”
- Dr. Meri Bura: “Prva je na redu detoksikacija, a tek onda suplementi i lijekovi”
- Dr. Lejla Kažinić-Kreho: Hrana za vječnu mladost
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!