Intermittent fasting, poluprekidani ili intermitentni post dosta je popularna tema zadnjih godina. Za vrijeme izolacije u koroni mnogi su tražili rješenje u prehrani. Ljeto je idealno vrijeme za ovaj način dijete.
Prilagodba vama
Poluprekidani ili intermitentni post dolazi u nekoliko različitih varijanti. Osnovni princip je naizmjenično hranjenje i gladovanje u određenim vremenskim periodima. U međuvremenu je dozvoljen unos tekućine i čajeva, ali ne i hrane. Omogućava pojedinačnu prilagodbu načina hranjenja prema individualnim potrebama i životnom stilu. Intermitentni post je fleksibilan i jednostavan način promjene prehrane u svrhu redukcije tjelesne mase. Ima nekoliko stilova koji donosi različite vremenske okvire za gladovanje i hranjenje.
Foto: Branimir Kralj
Znanstvena analiza ove metode pokazuju da intermitentni post daje očekivani ishod gubitka tjelesne mase. Medijska interpretacija dovela je do pojačanog interesa dijetalne populacije za ovom tehnikom. Naravno, brzo krenu oportune varijacije na temu u praktičnoj primjeni. Različiti dijetni gurui i amaterski proučavatelji literature koriste priliku tumačeći kako treba ili ne treba raditi intermitentni post. Tehnika je toliko jednostavna za primjenu da je čisto šteta malo je ne promijeniti, začiniti trikovima i tajnama. Premda zvuči jednostavno – od A do B sati možeš jesti, od C do D nemoj, uz nestručnu primjenu lako se izgubiti prilikom primjene.
Potrebno je stručno vodstvo
Kada se malo razmakne pompa, vidi se kako intermitentni post nije čudo. Tehnika je to koja doista djeluje ako se stručno vodi, ali nije isključivi način mršavljenja. Gubitak dobiven intermitentnom restrikcijom ne razlikuje od klasičnog pristupa redukcije tjelesne mase s kontinuiranim kalorijskim deficitom. Dakle, nema posebne razlike između tehnike intermitentnog posta i klasičnog pristupa mršavljenju. Nedostatak navedenih istraživanja je u ograničenom trajanju, tek 6 mjeseci.
Također, rađena su s relativno malim grupama ispitanika. Ostaju pitanja o dugoročnim učincima, što bi se dogodilo za godinu dana primjene, i neka druga. Uz sve to, kad se podvuče crta, intermitentni post pokazao se kao učinkovita tehnika ako se stručno vodi. U nutricionističkoj praksi, stvar je procjene. Nekima odgovara, a drugima je možda neka druga tehnika primjerenija.
Kvaliteta hrane je bitna
Najviše je u primjeni varijanta 16-8. To znači prozor od 8 sati tijekom dana u kojem se unosi sva predviđena hrana, dok se ostalih 16 sati posti na tekućini. Od drugih načina popularan je i 24 h post podijeljen na dva dana (otud i naziv poluprekidani ili intermitentni post. Post kreće u danu u kojem se obroci uzimaju normalnim redom do određenog sata. Recimo do 15 sati, kada se prekida unos hrane. Iduća 24 sata slijedi post odnosno suzdržavanje od unosa energijskih tvari, ali ne i nadoknade tekućine. Nakon isteka tog perioda, sljedeći dan u isto vrijeme ide redoviti predviđeni obrok. Dakle, u 15 sati je prekid hranjenja, u 15 sati se nastavlja uobičajenim rasporedom iduća 24 sata do novog prekida.
Najpopularnija tehnika je takozvani prozor od osmosatnog hranjenja, izvan kojeg se suzdržava od hrane. Puno je loših interpretacija i krive primjene oko ovog koncepta. Mršavljenje nije samo dijeta, i ne može se svesti na kontrolu procesa prehrane. Ograničavanje satnice unosa hrane nije samo po sebi rješenje. Mnogi tih 8 sati dožive kao period slobode za neumjereno trpanje. Takva interpretacija može i više nego uspješno premašiti “ušteđevinu” skupljenu mukom u prethodnih 16 sati. Anuliranje postignute redukcije vodi vožnji u krug, nakon čega brzo slijedi odustajanje.
Savjetujte se s nutricionistom
Zaključno, vraćamo se na ulogu nutricionista. Što nakon dijete intermitentnog posta, koliko dugo je treba provoditi, kako se vratiti na uobičajenu prehranu, što s lošim navikama otprije. Postoje i druga važna pitanja, najprije ona o sigurnosti i zdravlju. Post nije igra. Može imati lakše ili ozbiljnije posljedice, poput promjena raspoloženja, razdražljivosti, pada koncentracije, osjećaja umora i nedostatka energije. Sve se to može odraziti na kvalitetu života, ali i odnose s najbližom okolinom.
Zbog nestručnog vođenja ili primjene može doći i do deficita vitamina i minerala, promjena tlaka, pada mišićnog statusa, narušenog imuniteta i drugih ozbiljnijih posljedica. U svakom slučaju, prehranu treba planirati za podmirivanje svih tjelesnih hranjivih potreba. Za sve koji nisu sigurni rade li intermitentni post na ispravan način, preporuka je savjetovanje nutricionista. Uravnotežena prehrana je osnova koja nema alternativu, koji god dijetni stil primjenjivali, mora biti poštovana ako gledamo na očuvanje.
>> Za stručne nutricionističke savjete, jelovnike, planove prehrane, edukacije, savjetovanja tvrtki, sportske i fitness programe te odabrane tekstove na blogu prehrane posjetite www.nutriskop.hr
Pročitaj i ovo:
- Mršavljenje bez greške
- Branimir Dolibašić: ” Kasni večernji obroci moraju se vraćati s kamatama”
- Geni i mršavljenje: Geni su tvoji najbolji saveznici na putu do vitke linije
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!