Tijekom ljetnih mjeseci sve je više onih koji žele smršavjeti – pritom se poseže za različitim dijetama zaboravljajući činjenicu da je svaki organizam individualan te da ne postoji čarobna formula koja će imati isti efekt na svakoga. Osim toga, bespuća interneta pružaju kontradiktorne informacije i izazivaju još veću zbrku, a najčešće je riječ o zabludama (čitaj: greškama) pred kojima „pokleknemo” tijekom procesa mršavljenja.
Jedna od grešaka je prečesto vaganje – u prevelikoj želji da čim prije vidimo rezultate, previše posjećujemo vagu pa se izbezumimo jer ne pokazuje vrijednosti koje smo očekivali. Kada naučimo da je tijelo sastavljeno od nemasne mase (mišići), masne mase (masnoća) i vode (unutarstanične i izvanstanične) te da svaka od ovih sastavnica nosi udio tjelesne mase, shvatit ćemo zašto su „obične” kućanske vage nepouzdane u mjerenju.
Hrana = energija
Nesrazmjer između kalorijskog unosa i fizičke aktivnosti česta je prepreka mršavljenju. Kalorijski unos hrane mora biti jednak potrošnji hrane, što se postiže fizičkom aktivnošću. Mitovi o smanjenju dnevnog kalorijskog unosa bez adekvatne fizičke aktivnosti odavno su srušeni – sve što pojedemo moramo potrošiti!
Nadalje, ključ zdravog mršavljenja je individualizirana fizička aktivnost. Naglasak je, međutim, na individualizirana. Nema smisla pretjerivati u fizičkoj aktivnosti jer možete izazvati samo jedno – sindrom pretreniranosti i/ili sindrom kroničnog umora. Prilagodite fizičku aktivnost sebi. Konzultirajte se s certificiranim trenerom i napravite spiroergometriju – pretragu koja će, osim kontrole kardiopulmonalnog sustava, omogućiti i planiranje tjelovježbe pri kojoj ćete ciljano gubiti tjelesnu masnoću.
I još jedna greška – mršavljenje se povezuje s aerobnim vježbama (trčanje, biciklizam…), što je donekle i točno, no nemojte preskakati vježbe s utezima. Mitohondriji, energetske centrale u kojima se provodi oksidacija (razgradnja) masnih stanica, najviše su prisutne u mišićnoj masi. Što imamo više mišića, imamo više mitohondrija i bolje razgrađujemo masne stanice. I ne, nećete izgledati kao Schwarzenegger ako vježbate s bučicama.
Ništa bez promjene prehrane
Ako želite smršavjeti, morat ćete malo više vremena provoditi u kuhinji i pripremati obroke od cjelovitih namirnica. Procesuirana hrana, poglavito ona s manjim udjelom masnoće, obično je prepuna aditiva (za poboljšanje okusa) koji mogu štetiti blagostanju organizma.
Zamka se krije i u izboru voća, ponajprije zbog udjela fruktoze, „voćnog šećera”, koji u prevelikim količinama opterećuje jetru, može izazvati hiperuricemiju (povišenje količine mokraćne kiseline u krvi) i posljedični giht. Izbjegavajte voće s visokim udjelom fruktoze i visokim glikemijskim indeksom (GI), a dajte prednost bobičastom voću i citrusima.
„Mogu ja to sam(a)“
Ponekad, čitajući različite motivacijske tekstove o uspješnom gubitku tjelesne težine, zaboravljamo da je pretilost bolest koja zahtijeva multidisciplinarni pristup liječnika, nutricionista i trenera – stoga kod liječnika najprije provjerite svoje zdravstveno stanje i prepustite formiranje plana prehrane nutricionistu, a planiranje individualizirane tjelovježbe certificiranom treneru.
Savjet: ako imate problema sa svladavanjem napada gladi pri prolasku pokraj pekarnice, u tim uključite i psihologa koji će vam dati „alate” kako kontrolirati želju za hranom.