Mnogima je teško početi vježbati i uvrstiti trening u redovite aktivnosti. Najčešći trenuci kada se kreće sa sportskim aktivnostima su: početak godine (ili novogodišnje odluke), sredina proljeća (nakon Uskrsa), početak lipnja (last minute za ljeto), te kraj rujna (paralelno s novom školskom godinom).
I da, upravo sada nakon karantene, krenuo je novi val interesa za sportske klubove. Ako se ubrajate u grupu onih koji su uvidjeli kako šali više nema mjesta po pitanju vašeg imuniteta i zdravlja, evo nekoliko naputaka koji će olakšati ovaj tranzicijski period. Kako biste postali od početnika redoviti vježbač voditi se možete sljedećim naputcima.
Kako početi vježbati nakon karantene?
1. Nema odustajanja
Svi imamo težak dan, a unatoč najboljim namjerama jedva se pokrećemo i najlakše bi bilo odustati! Ali, upravo tada važno je reći NE. Smanjite opseg aktivnosti, izaberite lakšu aktivnost: npr. umjesto Spinninga, odradite jogu ili jednostavno krenite u šetnju.
2. Mnogi su benefiti tjelovježbe
Svi ih znamo, no lako ih zaboravljamo, a to su: redovito bavljenje sportskim aktivnostima jača našu energiju, raspoloženje, san, a odlična je prevencija mnogih bolesti jer smanjuje stres, ublažava anksioznost, depresiju,.. Kreirajte svoj moto zašto je trening bitan i neka to bude podsjetnik kroz dan (moj osobni je: Tko želi trajati, mora vježbati. Ili drugi Život nije na listu salate!). Moto možete ubaciti u alarm mobitela, neka se pojavljuje kroz dan, kako bi se ta misao ukorijenila u novi pogled na zdravlje.
3. Tjelovježba i um su povezani
Ako stalno vrtimo isti film tj. samo isprike i sami sebe uvjeravamo kako imamo toliko obaveza i ne stižemo ništa – znači da zdravlje nije naš prioritet! Naravno, to je u uredu, jer ispravno je ostvarivati napredak u karijeri ili bolje financijske mogućnosti. ALI, ovo je i trenutak kada se treba zapitati koliko dugo mogu ovako ako se (relativno malo ili ništa) brinem o svom tijelu! Ispravan mindset i pozitivan stav prema tjelovježbi krajnje je potreban u današnje vrijeme u smanjenju stresa i prevenciji bolesti izazvanih dugačkim sjedalačkim navikama. Ubacivanjem tjelovježbe u vaš raspored, bit ćete snažniji, bolje fokusirani i produktivniji, a ujedno naučiti reducirati stres i otpustiti nelagodne misli.
4. Samopouzdanje jača praksa
Istina, nismo svi stvoreni za fizičku aktivnost, tako se u klubovima ne osjećamo “kao doma”. Ali (opet), sve što ponavljamo i poboljšavamo iz pokušaja u pokušaj postaje lakše, ugodnije i daje bolji rezultat! Sjetite se prve voženje automobilom i osjećaja, danas, nakon više godina iskustva – dok kažeš keks na drugoj ste destinaciji! Uloženi trud, poznanstva s novim ljudima i istomišljenicima, upoznavanje raznih vrsta grupnih treninga ili načina rada (muai thai, boxing, ples,…) pomoći će da upoznate sebe još bolje, te otkrijete što vam najbolje odgovara i tijelu, ali i vašem karakteru! Kroz bolju izvedbu samopouzdanje raste, kao i samopoštivanje jer znate da činite nešto pozitivno za sebe!
5. Svi smo prošli početnu fazu
Uvijek je u početku teško, sjetite se (opet) prve voženje ili prvog razreda u školi i pisanja slova – no postoje koraci kako bi upravo taj početak bio ugodniji i manje zastrašujući! Većina sportskih klubova u ponudi ima savjetovanje s trenerom. Doživite ga kao partnera u svom cilju, s povjerenjem izrazite što želite i čega se bojite, koje zdravstvene tegobe imate. Zajedno ćete napraviti najbolji plan za vas. Ako polazite grupni trening (joga, pilates, trx) razgovor s trenerom prije početka grupnog treninga, omogućit će da obrati dodatnu pažnju na vas jer ste novi. Većina klubova posebno je pažljiva prema novim vježbačima upravo kako bi ih podržali u pozitivnoj namjeri. Jednom kad se opustite, konačno ćete biti doma!
6. Sve ili ništa
Očekivati rezultate bez muke, za kratko vrijeme, u startu je osuđeno na propast. Briga o zdravlju, cjeloživotni je proces, koji sad počinjete ili možda upotpunjavate uz redovitu sportsku aktivnost (primjerice, ako već jedete bolje, provodite vrijeme u prirodi i slično). Neke joga položaje ćete usavršavati godinama, baš kao što ni u teretani nakon par mjeseci nećete dignuti 200kg! Budite strpljivi sa sobom, prihvaćajte (i veselite) se svakom napretku, ali znajte da za neke pomake treba vrijeme! Tri mjeseca redovitih treninga potrebno je za prve rezultate.
7. Krenite svjesni sebe
Prirodno je pokazati se u najboljem svijetlu, zar ne? No krenuti s najtežim programom u nekom klubu osim što može biti opasno, a i depresivno. Izaći s treninga i povraćati od muke rijetkima je poticaj za dalje. Stoga prihvatite svoje trenutno stanje i krenite polako. U klubovima će vam reći koji treninzi su za početnike (i niskog intenziteta) ili koje programe možete pratiti ako se napredan vježbač. Uvijek se može napredovati, no kad putujemo sigurno napredujemo stalno.
Više nego ikada jasna nam je važnost zdravlja i jakog imuniteta. Na vašem putu i redovitim treninzima podržat će vas cijeli tim ljudi: od trenera, life coach-era, nutricionista, masera – nađite svoje ljude, svoju aktivnost (koja vas veseli), a strpljivost i disciplina neka budu vaš odabir. Osim što ćete poboljšati zdravlje, utjecat ćete na svoje odnose, poboljšati svoj rad… Brigom o sebi, brinemo i za druge. Jer tako možemo kvalitetnije i duže biti uz njih!
Želite li istražiti svoja uvjerenja ili podsvjesne blokade zbog kojih niste uporni u treningu posjetite: www.klarabenko.com
Pročitaj i ovo:
- Klara Benko: “Pravo vrijeme za pisanje dnevnika je – sada”
- Klara Benko: “Sada je prilika da primimo kormilo i bolje usmjerimo plovidbu”
- Klara Benko: Nikad nije kasno da promijeniš svoj život
Naturala Life br. 12
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!