Povratak u školu djeci može biti fizički i emocionalno stresno razdoblje, a nagle promjene u spavanju, rasporedima i rutini često narušavaju navike uspostavljene tijekom ljeta. Ovi faktori mogu izazvati epizode mokrenja u krevet, a djeca koja se susretnu s takvim problemom, trebala bi se pridržavati redovnog rasporeda mokrenja tijekom dana, kaže pedijatrijska urologinja Ming-Hsien Wang.
Poboljšanje komunikacije između mozga i mjehura
Ona u takvim situacijama voli poslati roditelje kući s porukom učitelju njihova djeteta u kojoj potvrđuje djetetovo urološko stanje i preporučuje odlazak u toalet svakih dva ili više sati. Mozak kontrolira mjehur, objašnjava Wang, tako da uspostavljanje rutine mokrenja tijekom dana pomaže poboljšanju komunikacije između mozga i mjehura općenito.
Kontrola mjehura u djece se razvija postupno, s noćnom kontrolom mjehura, posljednjom fazom procesa, koja se uglavnom postiže u dobi od 6 ili 7 godina. Mali broj djece nastavlja mokriti u krevet do 10. godine i kasnije.
Tjelesni i emocionalni stresori dobro su poznati uzročnici i noćnog mokrenja i dnevne inkontinencije kod djece, kaže Wang, a većina slučajeva nije uzrokovana anatomskim ili biološkim problemima, već problemima u načinu života kao što su hidracija i dobra prehrana.
Promjene stila života vrlo su važne
“Promjene u načinu života rješavaju 80 posto ovih problema”, kaže Wang, koja samo rijetko propisuje lijekove, jer mogu imati nuspojave, ili alarme za mokrenje u krevet, koji remete cikluse spavanja i djeteta i obitelji.
Stoga savjetuje prvo da isključite medicinska stanja koja uzrokuju inkontinenciju, uključujući dijabetes, infekcije mokraćnog sustava i bolesti bubrega, kao i određene anatomske abnormalnosti genitourinarnog trakta i neke neurološke poremećaje koji utječu na signalizaciju mozak-mjehur.
Obavezno dajte djetetu do znanja da je to stanje koje se može popraviti i pružite mu puno emocionalne podrške, uz prehranu bogatu vlaknima s mnogo sirovog voća i povrća svaki dan.
Neka vaše dijete pije puno vode kako bi olakšalo mokrenje – oznaka dobre hidracije je boja urina, koja bi trebala biti blijedožuta ili prozirna poput vode. Primjerice, pošaljite dijete u školu s bocom vode (aromatizirane, ako je potrebno, s malo meda ili soka od limuna) umjesto pića bogatih šećerom.
Vođenje ‘toaletnog dnevnika’ i drugi važni faktori
Vrlo je bitno da dijete ne pije nikakve tekućine oko tri sata prije spavanja te da neposredno prije spavanja isprazni mjehur. Preporučuje se da vodite ‘toaletni dnevnik’ nekoliko dana prije posjeta liječniku i upisati koliko često dijete prazni mjehur te broj dnevnih i noćnih nezgoda.
Iako se mokrenje u krevet može povećati u vrijeme povratka u školu, kaže Wang, čini se da je to stanje zadnjih godina u porastu tijekom cijele godine. Dok stručnjaci tek trebaju znanstveno potvrditi povećanje ili otkriti faktore iza njega, Wang vjeruje da su veća svijest o stanju, u kombinaciji s izborom načina života dva glavna pokretača.
Loše prehrambene navike tomu najviše doprinose, a djeca sa zatvorom također su sklona mokrenju u krevet jer oboje ometaju kontrolu mišića zdjelice uključenih u toalet. “Kad djeca ne mogu pokretati crijeva, imaju tendenciju zadržavanja urina, što zauzvrat čini vjerojatnijim da će imati nezgode“, zaključuje Wang.
Pročitaj i ovo:
- Povratak u školu: 5 savjeta za ublažavanje anksioznosti
- 10 ključnih stvari koje učitelji žele da svaki roditelj zna
- Evo kada djeca jedu najviše šećera – a nije vrijeme nakon večere