U eri društvenih medija, gdje “Cleantok” videi osvajaju milijarde pregleda i brisanje ormara postaje pravi trend, stručnjaci upozoravaju: iza savršeno organiziranih prostora često se krije emocionalni nered. Kako urednost utječe na naše mentalno zdravlje?
“Stalna potreba za držanjem koraka s trendovima uklanjanja nereda i organizacije uzrokuje istinski mentalni i fizički stres”, za The Guardian je rekao predsjednik Udruge profesionalnih stručnjaka za uklanjanje nereda i organizatora (APDO) Velike Britanije Siân Pelleschi.
Hiperčišćenje kao pokazatelj osobnosti
“Ljudi gube sposobnost, u nekim slučajevima, razlikovati modni hir od metode koja im može koristiti u životu. Proživljavaju preopterećenost i osjećaj beznađa, zahvaljujući svim tim različitim organizacijskim trendovima i metodama”, ističe Pelleschi. U sklopu Nacionalnog organizacijskog tjedna koji se slavi od 16. do 23. rujna, APDO potiče sve da smanje ambicije i vrate se ‘osnovama’.
“Naš cilj je smanjiti pritisak na ljude da postignu savršenstvo naglašavajući napredak umjesto savršenstva. Želimo istaknuti važnost fokusiranja na osnovne potrebe i funkcije, a ne na estetsku privlačnost“, objašnjava Pelleschi.
Analitičarka trendova J’Nae Phillips također upozorava kako je hiper-čišćenje i bacanje stvari za mnoge ljude postalo samo pokazivanje osobnosti te da je taj potez ‘način da pojedinci izraze svoju kreativnost i vrijednosti u prostorima koji bi se inače mogli činiti svakodnevnim’.
Lažni osjećaj važnosti i postignuća
Međutim, stručnjaci za mentalno zdravlje upozoravaju da su protivnici gomilanja stvari podložni istim rizicima kao i oni s “suprotne strane”.
“Razbacivanje stvari u prevelikoj mjeri također nije pametno”, izjavila je za Guardian psihoterapeutkinja i psihologinja Cassandra Jay, specijalistica za organizaciju te dodala: “Umjesto toga, pritisak da se riješimo viška imovine i dom pretvorimo u savršeno usklađenu ‘kutiju’ također dovodi do izgaranja”. Povrh toga, može dovesti do lažnog osjećaja važnosti i postignuća. “Što zauzvrat dovodi do više stresa i otuđenja”, upozorava Jay.
Zato, nemojte se opterećivati perfekcionizmom i potrebom za besprijekornom čistoćom – to ne postoji! Dopustite si malo kreativnog nereda koji će odražavati život i osobnost vašeg doma.
Pročitaj i ovo:
- Metoda 20/10 najbolja je strategija za čišćenje i znatno štedi vrijeme
- 5 brzih i učinkovitih koraka za čišćenje doma prije jeseni
- Čišćenje nikad nije bilo zabavnije i jednostavnije