Nesanica je uporni poremećaj kojeg karakterizira teško uspavljivanje, teško ostajanje u snu ili oboje. Nesanicu prati osjećaj umora koji utječe na dnevno funkcioniranje. Nesanica je nedovoljno spavanje i kao takva može izazvati niz neugodnih simptoma koji bitno umanjuju kvalitetu života te mogu ozbiljno utjecati na zdravlje osobe.
Gotovo svaka treća osoba pati od povremene nesanice, dok se kronična nesanica javlja u oko 10% slučajeva. Kod mlađih osoba ona je vrlo rijetka. Kod adolescenata najčešće je uzrokovana intenzivnim učenjem ili učenjem tijekom noći, preintenzivnim aktivnostima, emocionalnim uzbuđenjima. Kod odraslih osoba ona je uzrokovana raznim stresnim situacijama i utjecajima, nepovoljnim uvjetima okoline, uzimanjem lijekova i raznim bolestima.
Nesanici može pridonijeti uzimanje stimulativnih sredstava (jaka kava, čaj, alkohol, pušenje). Posebno je neugodna u starijoj životnoj dobi jer može pojačati simptome raznih kroničnih bolesti (kardiološke, neurološke, onkološke, psihijatrijske), a time patnju bolesnika/osobe.
Simptomi nesanice mogu biti umor ili slabost, dnevna pospanost, lošije raspoloženje i razdražljivost, napetost, glavobolje, gastrointestinalni simptomi kao reakcija na gubitak spavanja, poteškoće vezane uz pažnju, koncentraciju i pamćenje, problemi u socijalnim odnosima ili s obavljanjem posla, ili lošiji uspjeh u školi, smanjena motivacija, razina energije i inicijative te sklonost pogreškama i nesrećama na poslu i tijekom vožnje.
Klasična medicina nesanicu liječi benzodijazepinima, nebenzodijazepinima (lijekovi slični benzodijazepinima), antidepresivima, antipsihoticima i hormonom melatoninom (hormon epifize) te psihoterapijom. Kao prirodne metode koriste se: čajevi, homeopatija, akupunktura, masaže i druge “body work” tehnike, te aromaterapija.
Istraživanja ukazuju na to da esencijalna ulja pozitivno utječu na smanjenje nesanice
Brojna istraživanja koja su provođena diljem svijeta ukazuju na to da esencijalna ulja imaju pozitivan učinak na smanjenje nesanice i poboljšanje kvalitete spavanja, a jedno od njih su proveli Hwang i Shin (2015). Lillehei i Halcon (2014) radili su meta analizu i sistematični pregled utjecaja inhalacije esencijalnih ulja na spavanje i zaključili da istraživanja sugeriraju pozitivan efekt esencijalnih ulja na spavanje, te da nema štetne utjecaje i može se koristiti kod osoba s blagim simptomima nesanice.
Alnamer (2012) je istraživao hipnotička i sedativna svojstva vodenog ekstrakta lavande i metanola na miševima (koji nisu mogli reći da su pod utjecajem očekivanja) i otkrio da ekstrakti lavande (Lavandule angustifolie) imaju moćno hipnotičko i sedativno djelovanje. Lillehei i suradnici (2015) smatraju da esencijalna ulja sa sedativnim i hipnotičkim svojstvima obećavaju u terapijama vezanim uz nesanicu.
Istraživanje provedeno u Hrvatskoj – utjecaj aromaterapije na nesanicu
AromaVita – institut za aromaterapiju proveo je prvo istraživanje u Hrvatskoj, na 50 ispitanika (korisnika Doma za starije osobe Sv. Josip) na temu “Utjecaj aromaterpije na smanjenje simptoma nesanice”. Osobe su u prosjeku imale između 70 i 80 godina starosti te su bolovale od kardioloških, neuroloških, endokrinoloških, psihijatrijskih i alergijskih bolesti. U istraživanju su bila korištena sljedeća esencijalna ulja: lavanda (Lavandula angustifolia), mažuran (Origanum majorana), geranij (Pelargonium grraveolens) i bosiljak (Ocimum basilicum).
Esencijalna ulja su birana prema rezultatima već provedenih istraživanja i odabrana su ona koja imaju najveću učinkovitost. Koncentracija i postotak zastupljenosti pojedinih esencijalnih ulja u mješavini odredila sam na temelju starosti ispitanika, bolesti koje imaju, općem stanju i mom profesionalnom iskustvu. Istraživanje je trajalo mjesec dana u kontinuitetu. Ispitanici su koristili mješavinu esencijalnih ulja putem nosnog džepnog inhalatora (stik) i putem kompresa.
- Dominantno esencijalno ulje u mješavini je bila lavanda (Lavandula angustifolia) koja posjeduje dva kemijska spoja kao što su linalool koji ima sedativno djelovanje i linalyl acetate koji ima uspavljujuće djelovanje (Kardag i suradnici, 2012).
- Esencijalno ulje mažurana (Origanum majorana) ima umirujući učinak i smanjuje prijenos bola u živčanom sustavu, stoga djeluje analgetički i kao takav doprinosi ublažavanju simptoma nesanice.
- Geranij (Pelargonium graveolens) u svom kemijskom sastavu također posjeduje visok postotak linaloola i geraniola. Geraniol umanjuje bol i ima antiinflamatorno djelovanje.
- Bosiljak (Ocimum basilicum ct metyl cavicol)) u svom kemijskom sastavu posjeduje metyl-cavicool koji ima analgetički učinak (umanjuje sve vrste bola od glavobolje do spazma glatke muskulature) te samim time djeluje umirujuće.
U navedenoj mješavini ističu se sljedeća djelovanja: sedativno, analgetičko i antidepresivno.
Sedativno djelovanje je važno zbog česte uznemirenosti (anksioznosti) koja nastaje kao posljedica postojećih bolesti (kardiološke, neurološke i psihijatrijske) ili zbog procesa starenja. Ovo djelovanje također umanjuje psihomotoričke simptome. S obzirom na to da starija dobna skupina u visokom postotku pati od različitih bolova koji mogu biti jedan od uzroka nesanice, analgetičko djelovanje je ovdje od velikog značenja.
Antidepresivno djelovanje također umanjuje anksioznost i strah, te podiže raspoloženje. Za razliku od konvencionalnih lijekova koja se koriste u tretiranju nesanice, a koja su proizvedena sintetskim putem (time posjeduju brojne vrlo neugodne nuspojave), navedena esencijalna ulja prirodno u sebi sadrže spojeve sličnog, a ne štetnog djelovanja.
Kombiniranjem esencijalnih ulja postiže se učinkovitije djelovanje
Specifičnost i ‘korak dalje’ u istraživanju i primjeni esencijalnih ulja je ova mješavina, tj. kombiniranje esencijalnih ulja kako bi se postiglo što učinkovitije djelovanje. U kombiniranju esencijalnih ulja (osim navedenih kemijskih komponenti) koristila sam se svojim i drugim iskustvima kliničkih aromaterapeuta u tretiranju ovog problema.
Puno istraživanja su provele i diplomirane medicinske sestre na psihijatrijskim odjelima koja je opisala (J. Buckle) te uvelike doprinijele ne štetnom tretiranju ovog javno zdravstvenog problema.
Veliku pažnju sam posvetila psihičkom doživljaju mirisa (o kojem također uvelike ovisi uspješnost primjene) i adekvatnoj tehnici primjene.
- Suha inhalacija s pomoću stika omogućava direktni unos molekula esencijalnih ulja u organizam i podražaj olfaktornog sustava, te samim time prijenos elektrokemijskog impulsa do centralnog živčanog sustava. Upotreba stika je jednostavna i lagana.
- Suhe komprese (koje su se stavljale na noćni ormarić pored uzglavlja) su omogućavale izloženost ispitanika djelovanju esencijalnog ulja nekoliko sati kroz noć. To je osiguravalo kontinuitet u njihovoj primjeni.
Istraživanje su sa mnom provodili studenti kliničke aromaterapije, stoga se utjecaj kvalificiranog aromaterapeuta nikako ne smije zanemariti. Bili su zaduženi za objektivno prikupljanje podataka, edukaciju ispitanika, kontinuirano praćenje i evaluaciju nesanice, te održavanja pozitivne atmosfere.
Utjecaj na nesanicu (ili neki drugi problem) je jedinstvena sinergija triju važnih čimbenika: esencijalnog ulja, korisnika aromaterapije (ispitanika) i kvalitetnog aromaterapeuta. Ovim istraživanjem željela sam potvrditi terapeutska učinkovitost samog esencijalnog ulja, važnost edukacije i pripreme osobe koja koristi aromaterapiju (pravilnost i kontinuitet upotrebe) i važnost stručne educiranosti aromaterapeuta.
Rezultati koje smo postigli su: značajno smanjenje nesanice u odnosu na rezultate dobivene upitnikom procjene nesanice (PIRS 20) i smanjenje nesanice kod osoba koje uzimaju lijek za spavanje. Rezultati su također pokazali da postoji povezanost u smanjenju simptoma nesanice i simptoma drugih bolesti (komorbiditet). Ovo istraživanje je stvorilo preduvjet za daljnja istraživanja kao i mogućnost šire primjene esencijalnih ulja za problem kojem su izložene sve dobne skupine.