Menopauza je vrijeme velikih promjena u tijelu jedne žene. Za ove hormonalne, fizičke i emocionalne promjene glavni su krivci – vaši jajnici. Službeno ulazite u menopauzu nakon što prođe cijela godina od vaše posljednje menstruacije. Vremensko razdoblje prije i nakon te jednogodišnje ‘stanke’ poznati su kao peri i postmenopauza. Tijekom perimenopauze vaši jajnici počinju proizvoditi niže količine ključnih hormona, što uključuje estrogen i progesteron, koji je djelomično zaslužan za uspavljivanje.
Kako ove razine hormona padaju, simptomi menopauze rastu. Jedan od tih simptoma je i nesanica. Nesanica je poremećaj koji vas sprečava da se dovoljno i kvalitetno naspavate. To može značiti da vam je teško zaspati ili da se budite tijekom noći.
Koji su simptomi nesanice?
Iako su to dva glavna pokazatelja, postoje i drugi. Može se reći da vas muči nesanica i ako:
- vam treba 30 minuta ili duže da zaspite
- spavate manje od šest sati tri ili više noći tjedno
- budite se prerano
- ne osjećate se odmorno ili svježe nakon spavanja
- osjećate pospanost ili umor tijekom dana
S vremenom vam gubitak sna može utjecati na zdravlje i opću kvalitetu života, čineći vas nervoznima, kronično umornima i anksioznima.
Tretira li se nesanica drugačije kada je povezana s menopauzom?
Otprilike 61 posto žena u postmenopauzi doživljava probleme sa snom, a iako mnogi uzroci (stres, nepravilna prehrana, depresija) nemaju pravi lijek ili tretman, ipak postoji nekoliko stvari koje možete napraviti kako biste bolje spavali. Olakšanje možete pronaći uravnoteženjem razine hormona. Prema Healthlineu, postoji nekoliko mogućnosti za to, uključujući:
- Hormonsku nadomjesnu terapiju. Ova terapija može nadopuniti razinu estrogena dok prirodna razina opada tijekom perimenopauze i menopauze.
- Antibebi pilule u malim dozama. Niska doza možda može stabilizirati razinu hormona, što bi moglo olakšati nesanicu.
- Niske doze antidepresiva. Lijekovi koji mijenjaju kemikalije u vašem mozgu mogu vam pomoći da pronađete san.
Možete razmotriti i uzimanje melatonina. Melatonin je hormon koji pomaže u kontroli ciklusa spavanja i buđenja te vam može pomoći vratiti ciklus spavanja. No, ako vaš liječnik posumnja da je vaša nedavna nesanica rezultat lijekova ili nuspojava interakcije s lijekovima, zajedno će s vama pronaći bolje mogućnosti lijekova koje ne utječu na vaš san. Također, za svako od ovog rješenja se najprije konzultirajte sa svojim ginekologom.
U međuvremenu drijemajte kad god se osjećate umorno, a ako ste na poslu barem zatvorite oči. Pobrinite se da ste hidratizirani jer će vam voda pomoći u održavanju prirodne energije. Najvažnije je da slušate svoje tijelo, jer kako starite, tako se mijenja i vaš unutarnji sat i odlasci na spavanje mogu biti raniji, a buđenje ranije.
Pročitaj i ovo:
- Menopauza: 9 prirodnih načina za prvu pomoć kod tegoba
- Menopauza: 6 neočekivanih, ali učestalih problema s kožom
- Menopauza: Kako se izboriti s neugodnom nadutošću?