Većina nas se kuhanjem počne baviti tek kada postanemo punoljetni ili kad se osamostalimo. Oni koji imaju sreću da ih mama ili baka nauče pripremati fina jela, možda i ne razmišljaju o pohađanju neke kulinarske škole.
Premda se najčešće misli kako u školu kuhanja najčešće odlaze oni kojima je to profesija ili (zadnjih godina) food blogeri, zapravo je sve veći broj ‘običnih rekreativaca’ koji žele napredovati i postati bolji kuhari.
Ako nikad niste pohodili neki od rekreativnih tečajeva kuhanja, koji nisu strogi poput profesionalnih kulinarskih škola, vjerujemo da ćete radoznalo otkriti neke od ključnih lekcija koje podjednako vrijede i za profesionalne kuhare, kao i ljubitelje fine ‘klope’ u vlastitoj kuhinji.
1/ Uvijek kušajte hranu prije posluživanja
Jedno od najvažnijih pravila kuhanja jest da prije posluživanja uvijek kušate hranu – da vidite treba li dodati više začina, ili ih možda ublažiti ako ste slučajno malo više začinili. Je li juha slana? Dodajte malo limuna ili žlicu octa. Salata gorka? Treba soli. Tjestenina suha? Pokapajte malo maslinovog ulja. Poanta je da, ako ga ne kušate, nikada nećete znati što jelu treba.
2/ Obrišite rub tanjura
Kada prebacujete hranu iz lonca u tanjur ili plitku zdjelu, prskanje je neizbježno. I možda mislite, koga briga ako oko ruba ima kapljica umaka za špagete ako to jede samo moj partner ili dijete ili ja? Ali ako odvojite dvije sekunde da obrišete mrlje čistom krpom ili papirnatim ručnikom, jelo će odmah biti privlačnije. Potrošili ste vrijeme na ovu hranu; neka bude i vizualno privlačna.
3/ Iskoristite snagu soli
Jedan od razloga zašto je restoranska hrana obično tako dobrog okusa je zato što kuhari razumiju kako koristiti sol. Povremeno to znači koristiti više soli, ali češće znači razumjeti kada i kako je upotrijebiti. Ne može se poreći da sol ističe okus hrane, stoga se nemojte bojati dodati je u jelo. Primjerice, ako kuhate povrće (osim krumpira), voda bi trebala imati okus mora. Za tjesteninu može biti malo manje slana, ali ne puno. A posipanje malo morske soli po jelu prije same konzumacije može dodatno istaknuti okuse jela.
4/ Ne shvaćajte vrijeme kuhanja u receptima tako ozbiljno
Jedno od najčešćih upita polaznika škola kuhanje jest: “Koliko je vremena potrebno za kuhanje?” Instruktori uglavnom slegnu ramenima i kažu: “Ne znam.” Možda se vama čini frustrirajuće, ali ima smisla. Vrijeme kuhanja ovisi o toliko faktora, uključujući točnu razinu topline vašeg plamenika i veličine i materijala posude. To je razlog zašto većina dobrih recepata nudi vremenske specifikacije i vizualne ili temperaturne znakove koji pokazuju kada je nešto gotovo. Koristite naznačeno vrijeme kao opći vodič i više se oslanjajte na druge znakove.
5/ Označite sve namirnice
Primamljivo je pomisliti da ćete se sjetiti što je u onoj vrećici ili spremniku za pohranu hrane koji ide u zamrzivač (očito je čili) ili koja je to kremasta mješavina koju čuvate u hladnjaku (ostaci preljeva za salatu, primjerice). Ali, pogodite što? Vjerojatno nećete. Jednostavno rješenje je uzeti neku samoljepljivu traku i označiti sve svojim imenom, i idealno, datumom. Ovo je također vrlo korisno ako živite s drugim ljudima, tako da i oni znaju o čemu se radi.
6/ Koristite dasku za rezanje prave veličine
U slučaju sjeckanja, jedna veličina ne odgovara svima. Sjeckanje brokule na maloj ili srednjoj dasci recept je za neorganiziranost i nered. Sićušni komadići cvjetića letjet će po cijelom pultu, a na dasci neće biti mjesta za klizanje preko već izrezanih dijelova dok sjeckate drugu glavu. Umjesto toga, koristite samo veliku dasku. Možda je nezgodnije prati je, ali vjerujte, na kraju je učinkovitije. Također se isplati uložiti u malu i srednju ploču, malu za stvari poput jabuka i srednju za stvari poput tikvica.
7/ Neka vaši noževi budu oštri
Čini se kontraintuitivnim, ali manja je vjerojatnost da ćete se porezati oštrim nožem. Tupi nož je prikladniji da vam se zabije u palac dok, primjerice, sjeckate luk. Ali onaj oštar poput britve prodrijet će u luk uz jedva mali pritisak. To je win-win situacija: netaknuti prsti i lakše, gotovo bez napora, sjeckanje. U školi kulinarstva uči se i kako sami oštriti i brusiti svoje noževe. Ako se ne osjećate ugodno da ih sami oštrite, umjesto toga, redovito nosite noževe na brušenje.
8/ Preskočite rukavice za pećnicu
U kulinarskoj školi nema rukavica za pećnicu. Baš kao i u restoranima, tu se koriste (uvijek suhe!) kuhinjske krpe za vađenje posuda iz pećnice ili hvatanje drške tave od lijevanog željeza. Kakav gubitak vremena, navlačiti ih kao rukavice! U rijetkim slučajevima korisne su i suhe krpe za posuđe.
9/ Vagajte sastojke prilikom pečenja
Možda ste čuli da vaganje sastojaka za peciva omogućuje pekarima da budu precizniji i, nadamo se, na kraju postižu uspješnije rezultate. Ali, u kulinarskoj školi će vas naučiti i da, kada pečete kod kuće, možete preskočiti strku oko korištenja mjernih posuda i njihovog pranja. Puno je lakše nakapati određenu količinu meda u zdjelu za miješanje nego istisnuti ga u mjernu posudu, a zatim morati prati tu mjernu posudu.
10/ Razmotrite teksturu
Kada odlučujemo je li neko jelo ‘dobro’, obično mislimo da uzimamo u obzir okus, ali zapravo uzimamo u obzir mnogo više od toga. Aromu, naravno, i teksturu. Razmislite o običnoj juhi od tikve, a zatim o juhi od tikve prelivenoj tostiranim pepitama. Ili o zelenoj romaine salati prelivenoj Caesar preljevom, a zatim o istoj salati u koju ste umiješali hrskave krutone. Dodavanje elementa hrskavosti čini većinu hrane uzbudljivijom za jelo, a to je lako učiniti – dovoljno je da pospete malo nasjeckanih orašastih plodova, sjemenki sezama, prepečenih krušnih mrvica ili čak ljuskaste soli.
Pročitaj i ovo:
- 6 načina kako svoju kuhinju (i kuhanje) učiniti održivijima
- Trikovi za savršenu tjesteninu: izbjegnite ovih 8 najčešćih pogrešaka
- Kako da dulje traju: 10 namirnica koje se najbrže kvare