Epsom ili gorka sol vam je već vjerojatno poznata kod rituala kupanja – dodavanje žličice ove soli u kadu može pomoći opustiti stisnute mišiće, ublažiti tjeskobu i umiriti kožu. No, neki vrtlari kažu da ova vrsta soli, koja je kombinacija magnezija i sumpora, može biti izvrsna i za namakanje biljaka.
Logika korištenja Epsom soli na biljkama
Biljke, poput ljudi, trebaju magnezij da bi funkcionirale. Magnezij je jedan od osnovnih makronutrijenata koje biljka treba za fotosintezu, kažu stručnjaci. Ako se vratite u školske dane kada ste učili biologiju, možete se sjetiti da je magnezij središnji ion u klorofilu, pa ga biljke trebaju i za stvaranje hrane. Također je potreban i u sintezi RNA i DNA te se veže s puno važnih enzima i asimilira fosfor, koji je još jedan važan makronutrijent. Sumpor u Epsom soli također je koristan jer pomaže biljkama da stvaraju važne enzime i proteine.
Najzdravije i najotpornije biljke su one koje unose upravo pravu količinu svih esencijalnih hranjivih sastojaka – od magnezija i sumpora do dušika, fosfora i kalija. Zato je važno redovito gnojiti biljke, posebno ako u njihovom tlu postoje bilo kakvi poznati nedostaci.
No, Epsom sol nije cjelovito gnojivo, pa iako može povećati količinu magnezija i sumpora u tlu, neće dodati nijednu od ostalih hranjivih tvari koje biljka treba da ojača. Dakle, poput taloga kave, vrijednost Epsom soli kao vrtnog dodatka malo je ograničena, a može biti i pretjerana. Naime, ako u tlu vaše biljke ne nedostaje magnezija ili sumpora, sol može uzrokovati komplikacije za unos drugih hranjivih tvari.
Kako znati trebaju li vaše biljke Epsom sol?
Mala skupina znatiželjnih vrtlara pratila je svoje iskustvo korištenja Epsom soli na biljkama i izvijestila o određenom uspjehu Nacionalnom vrtlarskom savezu. Činilo se da je slana kupka za tlo s niskom razinom magnezija potaknula rast biljaka, cvatnju i plod ruža, rajčice i paprike.
Međutim, kohorta šest vrtlara primijetila je da je teško pronaći izravnu vezu između određene hranjive tvari kao što je magnezijev sulfat i povećanog prinosa ili rasta biljaka zbog svih ostalih varijabli u tlu, kao što su pH, sadržaj kalcija i kalija i vrijeme koje mogu utjecati na biljke.
Vanjske biljke
Prije nanošenja Epsom soli u vrtu, stručnjaci kažu kako je uvijek dobra provesti ispitivanje tla. To će vam pomoći da odlučite koje su mu hranjive tvari potrebne. Drugim riječima, ako vaš test tla pokaže da mu treba više magnezija ili sumpora, ili oboje, onda bi Epsom sol mogla biti dobar dodatak vašem režimu gnojiva.
Sobne biljke
Prilikom promatranja sobnih biljaka, pripazite na vizualni znak nedostatka magnezija. Najočitiji su pokazatelj žute mrlje između žila lišća, koje se nazivaju interveinalna kloroza.
Kako primijeniti Epsom sol?
Dodajte 1 do 2 žlice Epsom soli u 3.5 litre tople vode i protresite da se sastojci sjedine. Istraživanje Nacionalne udruge za vrtlarenje zaključilo je da omjer veći od toga neće biti ništa učinkovitiji.
Svakih nekoliko mjeseci tijekom vegetacije koristite ovu slanu smjesu na biljkama umjesto vode. Možete je nanijeti izravno na tlo ili raspršiti na lišće biljaka radi bržeg upijanja. Isto tako, količina magnezija koju biljka treba prilično je mala, pa je također vrlo lako pretjerati i pretjerati. Znakovi da ste pretjerali uključuju zastoj u rastu i tamnije lišće.
Pročitaj i ovo:
- Talog kave: Radi li se o dobrom biljnom gnojivu? Evo što kažu stručnjaci
- Nek’ se zazeleni: Nezahtjevne sobne biljke koje uspijevaju baš svima
- Evo kako možete odrediti dobivaju li vaše biljke dovoljno svjetlosti
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!