Rok trajanja jedan je od najproblematičnijih dijelova rastućeg problema s bacanjem hrane. Sigurnost je uvijek na prvom mjestu, no činjenica je da svake godine bacimo više od trećine svoje hrane, a taj se trošak izračunava u milijardama dolara godišnje.
Bacanju hrane doprinosi i zbunjenost oko značenja datuma koji se primjenjuju na prehrambene proizvode, pa mnogi potrošači odbace hranu koju bi zapravo bez straha mogli konzumirati.
Datumi koji se primjenjuju na hranu služe za kvalitetu, a ne za sigurnost
U nastojanju da se smanji količina odbačene hrane, važno je da potrošači shvate da datumi koji se primjenjuju na hranu služe za kvalitetu, a ne za sigurnost.
Prehrambeni proizvodi sigurni su za konzumaciju nakon isteka datuma na etiketi, a bez obzira na datum, potrošači bi trebali ocijeniti kvalitetu prehrambenog proizvoda prije njegove konzumacije. Izuzetak su formule za dojenčad i neka hrana za bebe, kojima je rok trajanja propisan iz sigurnosnih razloga.
Što znače datumi na deklaracijama proizvoda?
Oznaka “Najbolje ako se koristi do/prije” označava datum kada će proizvod biti najboljeg okusa ili kvalitete. To nije datum kupnje ili sigurnosti.
“Upotrebljivo do” posljednji je preporučeni datum za korištenje proizvoda dok je na vrhunskoj kvaliteti. To nije sigurnosni datum, osim kada se koristi na mliječnoj hrani za dojenčad. Datum “Freeze-By” označava kada proizvod treba zamrznuti kako bi se održala vrhunska kvaliteta. To nije datum kupnje ili sigurnosti.
Vaš nos zna najbolje
Najbolji način da se utvrdi jesu li hrana ili piće sigurni za konzumaciju jest da pregledate ima li znakova kvarenja. Vaš nos najbolje zna. Pokvarena hrana će razviti neugodan miris, okus ili teksturu zbog prirodnih bakterija koje uzrokuju kvarenje. Ako je hrana razvila takva svojstva, ne treba je jesti.
No postoje namirnice koje se zapravo ne mogu pokvariti godinama, ili uopće. Naravno, možda neće imati okus ili izgledati potpuno novo, ali sve dok ove namirnice za smočnicu skladištite pod pravim uvjetima (tj. izbjegavajući toplinu i izravnu sunčevu svjetlost), možete ih čuvati jako dugo.
10 namirnica koje se nikad ne kvare
1/ Flaširana voda
Neotvorena, komercijalno flaširana voda čuvat će se neograničeno dugo, iako na okus mogu utjecati uvjeti skladištenja (uključujući što je još pohranjeno oko nje, gdje je pohranjena i je li izložena sunčevoj svjetlosti).
2/ Šećer
Kada se čuva u smočnici na tamnom, suhom i hladnom mjestu, šećer se ne može pokvariti… Nikada. Ali za najbolju kvalitetu, iskoristite ga u roku od dvije godine.
3/ Konzervirana roba s niskim udjelom kiseline
Konzervirana hrana s niskim udjelom kiseline, poput mesa, graha, graška, juha ili povrća ili konzervirane tune, čuva se od dvije do pet godina. Konzervirana roba s visokim udjelom kiseline poput umaka od rajčice i konzerviranog voća trajat će do 18 mjeseci. Za optimalnu dugotrajnost, čuvajte konzerviranu hranu i druge proizvode stabilne na policama na hladnom i suhom mjestu. Nikada ih ne stavljajte iznad ili pored štednjaka, ispod sudopera, u vlažnoj garaži ili podrumu ili bilo kojem mjestu izloženom visokim ili ekstremno niskim temperaturama. Provjerite svoju smočnicu svakih nekoliko tjedana i upotrijebite konzerviranu hranu. Nemojte kupovati ispupčene, zahrđale limenke koje cure ili su udubljene.
4/ Soja umak
Neotvoren, ovaj čarobni eliksir čuva se tri godine (!) ili duže u smočnici. Nakon otvaranja držite ga u hladnjaku i trajat će gotovo isto toliko.
5/ Riža i sušena tjestenina
Ove namirnice u smočnici možete čuvati do dvije godine.
6/ Suhi grah
Jedna od najpodcjenjenijih namirnica, sušeni grah – poput crnog, pinto ili Great Northern – stabilan je na policama do dvije godine.
7/ Med
Preporučuje se da med potrošite u roku od dvije godine. Samo pazite da ga držite na hladnom i tamnom mjestu jer bi se mogao kristalizirati. A čak i ako se kristalizira, siguran je za jelo (i ukusan).
8/ Suho voće
Vaš omiljeni popodnevni obrok može ostati u smočnici između godinu i dvije, stoga samo naprijed, stvorite zalihe. Kako biste suho voće zadržali još duže, čuvajte ga u zamrzivaču.
9/ Vrećice čaja
Vaš omiljeni napitak (nakon vina, naravno) izdržat će i do tri godine u smočnici ako ga ne otvorite. Međutim, kada se kutija otvori, vrećice će trajati samo 18 mjeseci.
10/ Sjemenke konoplje i chia sjemenke
Ove elektrane bjelančevina biljnog podrijetla veličine pola litre trajat će godinu dana. Neotvorena pakiranja sjemenki konoplje prikladna su u smočnici, ali za optimalnu svježinu držite je u hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku.
Pročitaj i ovo:
- 6 načina na koje ćete iskoristiti začine kojima je istekao rok trajanja
- Sjajni trikovi za zamrzavanje svježe hrane koji će joj produljiti rok trajanja
- Ocat: Je li siguran za korištenje nakon isteka roka trajanja?