Stvaranje zaliha svježih namirnica može se činiti učinkovitim i zbog uštede vremena i troškova, ali ako gomilate velike količine koje se brzo kvare, na kraju ćete većinu baciti u smeće.
Naravno, neke od najukusnijih stvari u životu ne mogu dugo trajati, pa je potrebno planirati da prvo pojedete najosjetljiviju hranu. Ili da ih pripremite za konzerviranje kako bi proizvodi, meso i morski plodovi ostali svježi što je dulje moguće.
A kada ste u nedoumici ili ako vaš raspored postane naporniji od planiranih obroka kod kuće, uvijek je tu zamrzivač. Ako vam pomaže, hranu možete pohraniti poput profesionalnih kuhara, dodajući datum pripreme u spremnike za pohranu hrane (ili vaš digitalni kalendar, ako želite) kako biste uvijek znali koji je točan datum isteka roka trajanja.
1/ Svježe bobice
Možda su još jučer bobice izgledale primamljivo zrele, a danas su odjednom kašaste? Da, svježe bobice nažalost traju do pet dana, no ovisno o tome kada su skladištene, ubrane ili otpremljene, to može varirati. Produžite rok trajanja bobičastog voća tako što ćete ga pohraniti u pakiranju u kojem ste dobili s papirnatim ručnikom koji upija dodatnu vlagu. Nemojte ih prati ili rezati dok ne budete spremni za jelo. Ako su na korak od toga da se pokvare, pripremite od njih džem ili ih stavite u zamrzivač (u zatvorenoj posudi) za smoothieje ili buduće pečenje.
2/ Avokado
Savršeno zreo avokado je posebno ukusa. Zreli avokado najbolje je jesti isti dan ili dan nakon što sazru, ali ako trebate produljiti vrijeme, stavite ih u hladnjak na dan ili dva. Osim toga, možda ćete poželjeti narezati ga na komadiće i zamrznuti ili ga pretvoriti u pire, umak ili preljev koji ćete koristiti sljedećih nekoliko dana.
3/ Banane
Banane mogu prijeći iz zelene u žutu u trenu, a ono što se potom dogodi može biti razočaravajuće. Banane se zaslađuju i omekšavaju kada su na pultu, ali čim počnu razvijati smeđe mrlje, vrijeme je da ih pojedete. Niste raspoloženi za bananu? Zrele banane stavite u hladnjak na hladan zrak kako biste usporili sazrijevanje (ali dalje od ostalih proizvoda, jer plinovi koji izlaze iz zrelih banana mogu više sazrijevati u ladici za voće). Također možete oguliti i zamrznuti banane cijele ili u kriškama za buduće smoothie.
4/ Brokula
Iako povrće često može trajati tjednima u hladnjaku, brokula je iznimka. Ona se može pokvariti nakon otprilike tri dana u hladnjaku, a prethodno nasjeckani cvjetovi brokule mogu početi žutjeti i prije. Ako primijetite da brokula počinje venuti, skuhajte je na pari ili u mikrovalnoj pećnici kako biste je koristili u jelima još nekoliko dana (naravno, nakon što ju stavite u zatvorenu posudu u hladnjaku). Cvjetovi brokule također se mogu brzo blanširati, osušiti tapkanjem i zamrznuti za skladištenje i kasnije brzu upotrebu.
5/ Sirova riba
Kažu da je kućni gost poput svježe ribe – ‘pokvari se’ nakon tri dana. Dobar savjet, općenito. Pokušajte kupiti ribu onog dana kada je želite jesti. Ako ne, ostavite je ne više od dva dana prije nego što je planirate kuhati i jesti. Svježa riba također se može zamrznuti za buduće kuhanje.
6/ Mljevena junetina
Zatvoreno pakiranje mljevene junetine može trajati koliki je rok trajanja, ali čim se otvori, ostala su mu dva dana. Podijelite stoga mljevenu govedinu i zamrznite je u veličinama za posluživanje kako bi zadržali što više svježine prije upotrebe. Također, možete skuhati mljevene govedine i koristiti je u obrocima tijekom tjedna sve dok je čuvate u zatvorenoj posudi u hladnjaku.
7/ Gotove narezane mesne prerađevine
Prethodno narezano meso brzo se pokvari. To može biti iznenađujuće zbog sve soli i konzervansa u prerađenom mesu, ali primjerice, narezana puretina brzo užegne. Kupnja mesa u tjednoj količini za ručak može biti primamljiva, ali ima samo tri ili četiri dana prije nego što dobije onaj loš miris i počne razvijati plijesan ili sluzavost. Držanje mesa u hermetički zatvorenoj posudi može pomoći u njegovom očuvanju, a uvijek njime rukujte čistim rukama kako ne biste potaknuli razvoj bakterija.
8/ Kolači i kolačići
Svi želimo da kolači i kolači traju što duže, ali to nažalost nije tako. Oni se brzo kvare. Svaki kolač s glazurom od krem sira ili šlaga potrebno je stalno hladiti, inače se brzo suši. Kolači s kremom od maslaca ili drugim glazurama mogu stajati na sobnoj temperaturi, ali će se pokvariti nakon nekoliko dana. Kolači se mogu zamrznuti po komadima i pohraniti u hermetički zatvorene posude kako bi se odmrznuli i pojeli nekoliko mjeseci kasnije, ali će ipak izgubiti nešto od svoj svježine.
9/ Kavijar
Iako nije standardna kuhinjska namirnica, kavijar je posebna poslastica u kojoj treba uživati kad je na vrhuncu. Većina staklenih teglica ili limenki ima rok trajanja dva do tri tjedna nakon kupnje, ali kada se posuda otvori, preporučuje se uživanje u sadržaju unutar 48 sati – za optimalnu svježinu i teksturu. Budući da je tako delikatan, kavijar se ne može zamrznuti nakon što se otvori!
10/ Mlijeko
Nakon što se otvori, traje otprilike tjedan dana. Ako vam se, pak, kvari brže od tjedan dana, to može biti zato što je prebrzo izloženo visokim temperaturama. Odnosno, pohranjivanje mlijeka na vratima hladnjaka može dovesti do bržeg kvarenja zbog stalnih promjena temperature. Ostavljanje mlijeka na pultu, čak i manje od sat vremena, također može ubrzati kvarenje. Stoga mlijeko čuvajte u stražnjem dijelu hladnjaka, gdje su temperature najniže.
Pročitaj i ovo:
- Rok trajanja: 10 namirnica koje se (u osnovi) nikada ne kvare
- 6 načina na koje ćete iskoristiti začine kojima je istekao rok trajanja
- Sjajni trikovi za zamrzavanje svježe hrane koji će joj produljiti rok trajanja