Fotografiranje hrane za mene nije samo fotografiranje, tj. klik okidača – to je umjetnost kombinacije strasti prema hrani, estetci te tehničke vještine fotografiranja.
Kako bi jelo ili namirnica došli do izražaja i izgledali privlačno, važno je odabrati ispravno posuđe. U ovom članku, podijelit ću s vama nekoliko ključnih savjeta i trikova za postizanje savršenih fotografija hrane koje će privući pozornost svakog ljubitelja kulinarstva.
Posuđe kao temelj ukusne fotografije
Posuđe itekako utječe na izgled hrane. Krenimo od boje. Neutralne boje poput bijele, crne ili sivo-smeđe često su najbolji izbor jer ne odvlače pozornost s jela. Na primjer, živopisna salata će se istaknuti na bijelom ili bež tanjuru, dok će tamna čokoladna torta izgledati elegantno na crnom tanjuru. Tekstura posuđa također ima važnu ulogu; matirana završna obrada može smanjiti refleksije i stvoriti sofisticiraniji izgled.
Veličina i oblik posuđa trebaju biti proporcionalni količini hrane koja se poslužuje. Manji tanjuri mogu pomoći da porcije izgledaju veće i bogatije, dok veliki tanjuri mogu dati dojam minimalističke elegancije. Izduženi tanjuri ili zdjelice mogu dodati dinamičnost kadru, dok okrugli tanjuri pružaju osjećaj uravnoteženosti.
Stil posuđa trebao bi se uskladiti s temom i stilom hrane koju fotografirate. Rustikalna jela, poput domaće tjestenine ili pečeno povrće, najbolje izgledaju na keramičkom posuđu s nepravilnim rubovima. S druge strane, sofisticirani deserti mogu zahtijevati elegantno porculansko posuđe.
Ništa bez tehnike i rasvjete
Osvjetljenje je ključni element u fotografiji hrane. Prirodno svjetlo je često najbolji izbor jer daje mekane sjene i ističe teksturu hrane. Postavite jelo blizu prozora / koristite rasvjetu kako biste raspršili svjetlost i smanjili oštre sjene. U noćnim uvjetima, koristite softbox ili difuzno svjetlo za sličan efekt.
Različiti kutovi fotografiranja mogu potpuno promijeniti izgled jela. Pogled odozgo (bird’s eye view) često se koristi za fotografiranje zdjela s hranom ili složenih jela, dok je bočni kut od 45 stupnjeva idealan za prikaz slojeva u desertima ili sendvičima. Eksperimentirajte s različitim kutovima kako biste našli najbolji način za isticanje specifičnih elemenata jela.
Kompozicija je umjetnost postavljanja elemenata unutar kadra. Pravilo trećine, gdje je kadar podijeljen na devet jednakih dijelova, može pomoći u stvaranju uravnoteženih i estetski ugodnih fotografija. Pozicioniranje ključnih elemenata na sjecištima tih linija vodi gledateljev pogled kroz fotografiju. Također, koristite negativni prostor kako biste naglasili glavni subjekt i izbjegli prenatrpanost kadra.
Kakvi su moji tanjuri?
Ako ste na početku fotografiranja hrane, savjet za odabir posuđa je isti kao i kod odabira opreme za fotografiranje, prvo koristite ono što imate. Probajte posuditi zanimljivo posuđe od susjeda ili rodbine. Uvijek se možete snaći i nema potrebe da odmah kupujete setove posuđa.
Ako se ipak odlučite “podebljati” svoj set posuđa, i tada kupujte ciljano. Razmislite za koja jela će vam većinom trebati posuđe, koje boje posuđa ćete većinom koristiti. Ako pak tanjure ili zdjelice kupujete za točno određeni angažman, pokušajte kombinirati opcije koje ćete moći koristiti i kasnije. Ako kupujete u trgovinama uvijek je super “uloviti” popust. Također, buvljaci su odlična opcija za jeftino, a vintage!
Sve ove opcije koristim, ali mi je najdraže keramičko posuđe koje je izrađeno baš za mene, prema mojim željama koje izrađuje draga Viktorija, vlasnica branda Handearth Pottery. Kada imam priliku, uvijek mi je drago podržati hrvatske rukotvorce koji stvaraju s ljubavlju i ukomponirati njihov rad u svoje fotografije.
Tako je Viktorija svojim čarobnim rukama napravila tanjure i zdjelice koje savršeno pašu uz odabrani menu – juhicu od rajčice i brownie bez brašna, pa krenimo s analizom:
- Boja – Boja tanjura i zdjelica je nježna svijetlo smeđa / bež, a tanjuri imaju decentne teksture koje su nastale kod pečenja, čisti unikat. Ova boja će odlično pasati uz većinu jela jer je blaga, a jela u boji će doći do izražaja (kao ova juha od rajčice). Tanjuri i zdjelice su mat kako ne bih imala odbljesak svjetla kod fotografiranja.
- Oblik – Volim pravilne oblike pa su svi tanjuri okrugli, kao i zdjelice.
- Svjetlo – Ovaj put se nisam igrala sa sjenama nego sam pustila da svjetlo prekrije cijelu scenu. Fotografirala sam na danjem svjetlu uz dodatak kontinuirane rasvjete.
- Kompozicija – Za naslovnu fotografiju odlučila sam koristiti „S krivulju“. To je tehnika kompozicije koja koristi zakrivljene linije u obliku slova „S“ kako bi vodila pogled promatrača kroz cijeli kadar. Ova tehnika stvara prirodan i ugodan put za oči, čineći fotografiju dinamičnom i zanimljivijom. Primjena “S krivulje” može biti suptilna ili očita, ovisno o elementima koje imate na raspolaganju. Kako se vama čini moje korištenje ove tehnike?
- Podloga – Podloga je također handmade, napravljena od 4 spojena laminata na koje sam špatulom dodala masu za gletanje zidova i stropova. Kada se masa osušila, poprskala sam podlogu prozirnim mat sprejom.
Fotografiranje hrane i odabir posuđa dva su neodvojiva elementa koja zajedno stvaraju impresivne vizualne priče. Svaki detalj, od boje i teksture posuđa do kuta snimanja, doprinosi stvaranju savršene fotografije koja izaziva emocije i budi apetit. Kao fotograf hrane, vaš je zadatak prepoznati te elemente i koristiti ih kako biste hranu prikazali u njenom najboljem svjetlu.
A što je na mojim unikatnim tanjurima?
Idemo na recepte!
Juha od rajčice
Sastojci:
- ½ kg svježe rajčice – narezane na manje komade
- 3 jušne žlice maslinovog ulja
- 1 luk – narezan na manje komade
- 1 crvena paprika – narezana na manje komade
- 1 češanj češnjaka – usitnjen
- 700 ml povrtnog temeljca ili vode
- 1 šaka svježih listova bosiljka
- 1 čajna žlica sušenog origana
- 1 čajna žlica sušene kadulje
- 1 čajna žlica sušenog mažurana
- 2 prstohvata soli
- ½ čajne žlice brašna od tapioke ako želite gušću juhu
Koraci pripreme:
- Dublju tavu stavite na laganu vatru pa u nju dodajte maslinovo ulje, svo narezano povrće, narezani luk i češnjak, sve dobro izmiješajte pa poklopite. Kuhajte tako oko 8 min pa dodajte temeljac, začine i bosiljak, poklopite i kuhajte dok povrće ne omekša.
- Tavu uklonite s vatre pa sve premjestite u mikser i usitnite u jednoličnu smjesu ili možete koristiti štapni mikser.
- Vratite smjesu u dublju tavu, pustite da zakuha i dodajte sol pa probajte i posolite još po potrebi. Ako želite gušću juhu dodajte tapioku, sve dobro izmiješajte i pustite da zakuha.
Brownie bez brašna
Sastojci:
- 315 g pirea od jabuka
- 80 g maslaca od badema
- 100 g sirovog cacaoa u prahu
Koraci pripreme:
- Zagrijte pećnicu na 175°C.
- Koristila sam kalup dimenzija 13×18 cm.
- Sve sastojke stavite u posudu i umijesite špatulom u jednoličnu smjesu.
- Smjesu istresite u kalup pa pecite u zagrijanoj pećnici 45 minuta ili dok čačkalica umetnuta u sredinu ne izađe čista.
- Kolač režite kada se potpuno ohladi.
- Ovi kolači su mekani pa ih treba pažljivo rezati.
Pročitaj i ovo:
- Fotografija hrane i stvaranje atmosfere: Važnost pozadine, podloge i rasvjete
- Vedrana Orlović: Bezglutenski crumble s jabukama
- Kako kroz oko društvenih mreža probuditi aromu i okuse