Većina nas ne razmišlja previše o svom probavnom sustavu i poslu koji on obavlja – jednom kad hrana napusti naša usta, napušta i naš um. No, što se događa s hranom nakon što je progutamo? Probavni se sustav u cjelini sastoji od mnogo složenih procesa. Evo što trebate znati o tome što se događa tijekom probavljanja hrane i koliko vremena obično treba da je vaš organizam probavi.
Što se događa tijekom probavljanja hrane?
Nakon što hrana siđe niz jednjak, dolazi do donjeg sfinktera jednjaka, što je mišić koji se opušta kako bi hrana prošla u želudac. Želučani mišići tada miješaju vašu hranu s probavnim sokovima, a žlijezde smještene u sluznici želuca proizvode enzime i želučanu kiselinu koji pomažu da se hrana dalje razgrađuje.
Nadalje, hrana prolazi kroz vaša tanka i debela crijeva. U tankom crijevu probavljene hranjive tvari i voda apsorbiraju se u krvotok, a u debelom crijevu tekući otpad pretvara se u stolicu koja se premješta u rektum. Rektum, koji se nalazi na donjem kraju debelog crijeva, čuva stolicu dok se ona ne izluči.
Koliko dugo traje probavni proces?
Vrijeme potrebno za probavu hrane – od trenutka kad je stavite u usta do trenutka kada je izlučite – ovisi o mnogim čimbenicima. „Sve u svemu, ljudima općenito trebaju dva do pet dana da probave hranu“, navodi gastroenterologinja Rabia De Latour i dodaje da se to razlikuje od osobe do osobe.
Mnogo stvari može utjecati na vremenske razlike među ljudima, ali za početak, vrsta hrane koju jedete igra veliku ulogu. Hrana bogata vlaknima može ubrzati vašu probavu, kaže dr. De Latour. Dodaje da se jednostavnija hrana (čitaj: neprerađena hrana) lakše probavlja jer vaše tijelo teže razgrađuje složene kemikalije u prerađenoj hrani. “Složeni šećeri, hrana s visokim udjelom masti i hrana s visokim udjelom bjelančevina probavljat će se duže”, kaže. Također vrijedi napomenuti da se vaš probavni sustav usporava s godinama.
Koja zdravstvena stanja utječu na vrijeme probavljanja hrane?
Brojna stanja mogu utjecati na probavni sustav, a ne moraju svi usporavati ili ubrzati probavni sustav – to nisu jedina dva pokazatelja da nešto nije u redu. Prema MedlinePlus, među glavnima su ipak rak, žgaravica, netolerancija na laktozu i sindrom iritabilnog crijeva.
Ako sumnjate da vaš probavni sustav ne radi sasvim ispravno – na primjer, ako redovito imate proljev ili imate zatvor – dobra je ideja da se obratite svom liječniku kako biste utvrdili što bi moglo uzrokovati problem. Brojni testovi mogu provesti procjenu ovog područja tijela, a dobra je vijest da se mnogi problemi s probavom mogu riješiti promjenom načina života.
Pročitaj i ovo:
- Zdrava probava: Uz ove 4 namirnice zaboravite na problem nadutosti
- Žvačite hranu – probava započinje u ustima
- Snažan imunitet krije se u pravilnom funkcioniranju probave, a evo čime je možete dodatno potaknuti
Naturala Life br. 12
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!