Iako najnoviji podaci navode da je prosječni životni vijek u Japanu 84 godine, a prosječni zdrav životni vijek 74 godine, nebrojeni su primjeri koji ukazuju i na troznamenkaste znamenke.
Iako se možda nećemo svi odlučiti za osvajanje Everesta s 90 godina, još uvijek postoji puno načina na koje možemo preuzeti savjete iz japanskog načina života i povećati svoju dugovječnost.
Japanska prehrana
Slično kao i mediteranska prehrana koja je poznata po svojim svojstvima za jačanje zdravlja, tipična japanska prehrana uključuje uravnotežene i hranjive obroke bogate vitaminima, mineralima i antioksidantima. Sastojci uključuju ribu, puno zelenog ili sirovog povrća, sezonsko voće, tofu, cjelovite žitarice i miso juhu. Iako su veličine porcija umjerene kako bi se spriječilo prekomjerno jedenje, mnogi se usredotočuju na polako i pažljivo jedenje, uživajući u svakom ukusnom zalogaju.
Zeleni čaj
Stoljećima je zeleni čaj dio tradicionalnih japanskih čajnih ceremonija. Kao zdraviji poticaj kofeina u usporedbi s kavom, zeleni je čaj prepun antioksidansa koji njeguju tijelo i pomažu u jačanju imunološkog sustava. Istraživanje ga je također povezalo s poboljšanjem ukupne razine energije, pomažući u regulaciji krvnog tlaka i probavi.
Povremeni post
Iako je dijeta čvrsto izvan japanskog priručnika o zdravom načinu života, Japanci se obično podvrgavaju nekom obliku povremenog posta. Premda su doručak, ručak i večera gotovo uvijek na meniju, u Japanu ih je uobičajeno jesti u prozoru od osam sati, izbjegavajući hranu kasno navečer. To tijelu, a posebno probavnom sustavu, ostavlja dobrih 16-ak sati za odmor. Takav je post povezan s nizom zdravstvenih blagodati od smanjenja upale u tijelu do smanjenja rizika od dijabetesa tipa 2, kao i veće dugovječnosti.
Aktivnost
Svi znamo koliko je vježba vitalna za očuvanje zdravlja, pa nije iznenađenje da je svakodnevna aktivnost važna i u japanskom pristupu životu. Istraživači su otkrili da redovita tjelovježba ne samo da pomaže u održavanju dobrog zdravlja srca u starijoj dobi, već može pomoći i u jačanju kognitivnih funkcija. Niste sigurni odakle početi? Stručnjaci savjetuju oko 150 minuta vježbanja tjedno (oko 22 minute dnevno) i kombiniranje kardio treninga za dobro zdravlje srca, treninga snage za poboljšanje mišićne mase i gustoće kostiju, kao i sesiju temeljenu na istezanju poput joge kako bi se održala fleksibilnost. Ako ništa drugo, svakodnevno uključite redovitu šetnju ili vožnju biciklom.
Terapija hladnom vodom
Svakodnevna terapija hladnom vodom povezana je s mnoštvom blagodati za dugovječnost. Od poboljšane cirkulacije i smanjenja upale, do poticanja metabolizma i poboljšanja imunološkog sustava. No, ako niste baš spremni zaroniti u ledenu kupku, pokušajte tijekom zadnjih nekoliko sekundi tuširanja jednostavno smanjiti temperaturu vode.
Ikigai
Ikigai je drevna japanska filozofija koja jednostavno znači ‘vaš razlog postojanja’. Drugim riječima, pronalaženje svrhe i strasti u svom životu što će vam donijeti osjećaje radosti, ispunjenosti i dobro proživljenog života. Bilo da se radi o volontiranju i pomaganju drugima, brizi o svom umu i tijelu ili okruženju voljenima, ikigai je filozofija za koju mnogi vjeruju da je vitalna za duži, sretniji i zdraviji život.