U određenom broju slučajeva poteškoće sa spavanjem mogu se tretirati prirodnim terapijama. Ako se pomoć potraži na samom početku tegoba, postoji dobra vjerojatnost da ćemo u tome i uspjeti. Prije nego što otkijemo koje biljke pomažu, nemojmo zaboraviti da su preduvjeti za kvalitetan san i magnezij (koji često nedostaje), zamračena prostorija (da cirkadijalni ritam funkcionira kako spada), pravodoban odlazak na spavanje, izbjegavanje teških razgovora i svađa…
Glog i pasiflora donose mir
Lupanje srca, nemir, nezaustavljive misli, grčevi u nogama… Pacijenti često ne mogu spavati zbog nekih od ovih simptoma. Nekima jednostavno “ne dolazi san”, neki se bude usred noći ili sa zorom, a neki usnu bez poteškoća, ali osjećaju da im san nije bio zadovoljavajući. No za svaku od navedenih tegoba postoji biljka koju možemo iskoristiti.
Za one pacijente kojima “lupa srce”, “slon je nasjeo na prsa”, “srce se diže u grlo i steže”, postoji stara dobra biljka za koju su i naši preci znali da zauvijek smiruje vampire, a primiruje nervozno srce – to je glog. Ne koristi se kod trudnica, dojilja, djece i kod upotrebe beta-blokatora. Ostali pacijenti mogu iskušati glog. On sam po sebi ne uvodi u san, ali ako osobe imaju navedene smetnje, pomoći će ih ukloniti. Naravno, riječ je o pacijentima koji su kardiološki zdravi.
Pacijenti koji osjećaju nemir i ne mogu zaustaviti misli prije spavanja – za njih je kao stvorena pasiflora. Nježna i blaga, a mnogima donese olakšanje. Smiju je, kao i matičnjak (biljka nemira i grčeva probavnog sustava), uz oprez upotrebljavati i trudnice, dojilje i mlađa djeca.
Valerijana prije spavanja
Kod grčeva, tenzijskih glavobolja, uznemirenosti – idealna je valerijana (odoljen). Vrlo učinkovita biljka koju se može u višim dozama koristiti i dulje, koja je vrlo sigurna, a oprez je potreban jedino kod djece, trudnica i dojilja. Ne stvara ovisnost i rekao bih da je najmoćniji biljni anksiolitik. Smiruje nam tijelo koje je u grču, pomaže da se opustimo i time lakše usnemo. Sama po sebi ne uspavljuje, ali dulje korištenje pomaže da se san posloži. Oni pacijenti koji se vrte, kojima se grče noge, koji škrguću zubima po noći ili imaju ukočen vrat i tenzijske glavobolje – za njih je idealna biljka upravo valerijana.
S valerijanom se često kombinira kalifornijski žuti mak. Riječ je o biljci usnivanja, koja pomaže da se lakše usne. Hmelj je biljka za poteškoće sa spavanjem u menopauzi jer utječe i na ženske spolne hormone. Izvrsna je s valerijanom. Ne koristi se kod prisutnih ili potencijalnih tumora dojke.
Sve navedene biljke mogu se i međusobno kombinirati te uzimati uz konvencionalne antidepresive. Oprez uz konvencionalne anksiolitike, no i tu su kombinacije moguće.
Borba sa stresom
Psihičkim uzrocima će se ipak baviti psihoterapeuti, no mi možemo posegnuti za biljkama koje djeluju na stres, na razine neurotransmitera i koje adaptiraju organizam za teža životna razdoblja.
Ružičasti žednjak ili rodiola je biljka koju možemo koristiti za prevenciju stresa, u razdobljima stresa ili kad su poteškoće već nastupile. Zovem je pokeraška ili menadžerska biljka. Namijenjena je za kraća razdoblja korištenja. Šafran je biljka koja se može koristiti kod tjeskobe te čak kod početne depresije.
Ipak, nijedna se od tih dviju biljaka ne smije kombinirati s konvencionalnim antidepresivima ni u trudnoći, prilikom dojenja i kod djece. Smiju se kombinirati s biljkama poput valerijane, gloga, matičnjaka i pasiflore.
Pročitaj i ovo:
- Nek’ se zazeleni: Nezahtjevne sobne biljke koje uspijevaju baš svima
- Crohnova bolest, ulcerozni kolitis i iritabilni kolon: Koje biljke pomažu kod upalnih bolesti crijeva?
- Ove 3 sobne biljke najbolje ‘čiste’ zrak u zatvorenom prostoru