Moje zapažanje za crijevne tegobe, čak više nego što je to slučaj s gastritisom, jest da su većinom usko povezane sa stresom, tjeskobom ili depresijom. Nije to čudno s obzirom da su naša crijeva pravi mali “mozak” s više od 500 milijuna neurona. O biljkama koje djeluju na psihu pisat ću u jednoj od idućih kolumni, i dotaknut ćemo se psihosomatike vezane za crijeva. Ovdje ćemo se usredotočiti na biljke koje djeluju na upalu i olakšanje simptoma, kao i probiotike, vrlo bitne kod crijevnih tegoba.
Kurkuma protiv upale
Temelj protuupalnog djelovanja je uzimanje 3 do 4 puta dnevno 500 mg 95%- tnog kurkumina. Pazite da vas ne varaju jer sama kurkuma kao začin sadrži svega par posto kurkumina pa uvijek treba pogledati što piše na kutijici.
Osim kurkumina, za protuupalno djelovanje mogu se uspješno koristiti i list crnog ribiza (ekstrakti, čaj od 4 jušne žlice suhog lista), ulje crnog kima 2×2 čajne žličice dnevno, eventualno i sladić koji postoji u ekstraktima, a u obliku čaja je vrlo neukusan.
Probiotici za zdrav mikrobiom
Mikrobiom predstavlja sveukupne probiotske kulture u našim crijevima. Na svaku našu stanicu dolazi 10 bakterijskih. One sudjeluju i u stvaranju našeg imuniteta, kontroli tjelesne mase, upalnim procesima, intolerancijama i alergijama na hranu. Važnost mikrobioma se potvrđuje znanstvenim studijama svakodnevno.
Uzimanje probiotika je vrlo bitno kod upalnih bolesti crijeva, posebno što jedna od trenutno prihvatljivijih teorija ukazuje da dolazi do upale zbog nekompatibilnosti mikrobioma s imunološkim stanicama u crijevima. Probiotike treba birati ovisno radi li se o akutnoj ili kroničnoj bolesti. Tu je svakako bitno konzultirati se s liječnikom ili farmaceutom.
Bez glutena
S obzirom na slabiju apsorpciju hrane, potrebno je uzimati kvalitetne nadomjeske vitamina i minerala. Nisam ljubitelj moderne mržnje prema glutenu, ali kod nekih stanja poput Hashimota i upalnih bolesti crijeva, izbacivanje glutena i kazeina uistinu zna pomoći.
Lavanda i mandarina za masažu
Lokalno, može koristiti utrljavanje dva puta dnevno jednostavnog ulja u područje donjeg dijela trbuha: 5% lavande prave (znači, ne eterična ulja iz Dalmacije koja su bogata kamforom!) i 5% mandarine u nekom baznom ulju, npr. maslina, badem, marelica…
Sindrom iritabilnog crijeva
Simptomi poput grčeva, izmjena proljeva i zatvora opterećuju ljude, nema pokazatelja upale, tu je osjećaj nelagode, nedovoljne ispražnjenosti, prolaze niz pretraga i dobivaju dijagnozu kad se isključe druga moguća stanja. To je sve češća problematika koja pogađa mlađe, radno aktivne ljude, ali čak i srednjoškolce i studente. S obzirom na to da je najvjerojatniji uzrok psihosomatske prirode, poželjno je djelovati na stres i tjeskobu.
Uz djelovanje na psihu, potrebno je uzimati probiotike namijenjene za iritabilni kolon (IBS). Protuupalne biljke ovdje ne koriste jer ne postoji upalni proces, već je bolest funkcionalne prirode.
Pacijenti obično kažu da im godi čaj od mente i tu su na pravom putu. Najbolji način za olakšati grčeve kod IBS-a je eterično ulje paprene metvice, ali u kapima na medu ili šećeru nije učinkovito kao u kapsulama koje se otvaraju u crijevima. S njima se postiže najbolji rezultat. Volim preporučiti i dva ili tri puta dnevno čaj od jedne jušne žlice matičnjaka.
Prehranu treba iskorigirati slušajući svoje tijelo. Ekstrakti artičoke znaju poboljšati probavu poticanjem lučenja žuči. Pacijenti često uzimaju probavne enzime, ali oni nažalost ovdje vrlo rijetko pomažu.
>> Potraži Panacea Frane Herenda na Facebooku