Piše: Slobodanka Poštić. Zajednički nazivnik aromaterapijske primjene materijala koji su korišteni pri kreiranju ‘Drevne smole’ bio bi poticanje obrambenih sposobnosti organizma, omogućavanje disanja punim plućima, ublažavanje stanja tjeskobe i stresa, te njega zrele kože.
Informaciju da je poznata parfimeristica Mandy Aftel (gospođa je pred cca 20 godina pokrenula danas već i tržišno značajan trend prirodne parfimeristike, a 2011. g. su tri njezina prirodna parfema nominirani za nagradu FiFi, (parfimerskog Oskara) kreirala osobni parfem za Leonarda Cohena sam davno pospremila u memoriju s konstatacijom da svemir (Naravno!) zna što radi i bez ikakve sumnje u to da miris parfema suptilno upotpunjuje dojam koji ovaj vanserijski umjetnik ostavlja, te da dostojno odslikava i prati sve njegove talente.
No nedavno objavljena informacija o materijalima koji su ušli u sastav tog osobnog mirisnog pečata mi je okrznula i aktivirala parfimerski djelić duše. Podsvijest mi se danima vrzma oko logike tog izbora, pokušava posložiti moj doživljaj Cohenove glazbe s mirisnom slikom.
Leonard Cohen je za mene nenadmašan majstor, osoba kojoj su vile suđenice namjerile nevjerojatnu hrpu talenata, u jedinstvenoj kombinaciji i u pravoj mjeri. Iz njegovih pjesama zvuče inteligencija, sofisticiran osjećaj za humor, smjernost, senzualnost, životna mudrost, erotičnost, bistrina, ranjivost, beskrajna empatija, socijalna osviještenost, samoironija, znatiželjan duh, fini weltschmerz, literarni talent…
Parfem po Cohenovoj mjeri
Proces izrade parfema po mjeri je takav da osoba za koju se parfem radi aktivno sudjeluje u izboru mirisnih materijala koji će ući u čarobnu bočicu. Cohenov parfem je uljni, zove se ‘Drevne smole’, a sastojci su mu: tamjan, benzoin, bušin, elemi i pupoljci topole.
Pa ajmo malo o tom izboru:
Smole (tamjan, elemi, benzoin) se dobivaju zarezivanjem (ranjavanjem) drveta koje zatim luči kapljice (suze) smole da zacijeli oštećenje. Dakle, patnja. I vidanje rana.
Zatim, neke od njih su kadovi: tamjan u rimokatoličkoj i pravoslavnoj crkvi, benzoin u hramovima Azije i Bliskog Istoka, elemi sastojak posvećenih mirisnih mješavina u Turskoj i arapskim zemljama. Kadovi omataju molitve mirisnim dimom i trebaju ih učiniti nebesima ugodnijim i prihvatljivijim. Koriste se za olakšavanje i produbljavanje disanja, uvođenje u meditativno stanje. Eto elementa smirenja i duhovnosti.
Kapljice koje ‘plamte’
Jedno od objašnjenja biblijske priče o plamtećim grmovima se odnosi na drvo tamjana koje u nesmiljenoj pustinjskoj klimi oko sebe stvara gust zaštitni oblačić od sitnih kapljica eteričnog ulja koje reflektiraju sunčevu svjetlost i stvaraju dojam plamena. Znači: neodustajanje, preživljavanje unatoč svemu. Zatim: sveta svjetlost, ljubav i čistoća.
Bušin je izuzetno zanimljiv materijal. Također neka vrsta (ovaj put dobrovoljno izlučivane) smole mediteranskog grma/drveta. Balzamično-dimni, topao, suh, pomalo opor miris koji smiruje i fokusira.
Mirisni materijal dobiven iz pupoljaka topole jedini potječe iz Cohenovog zavičaja. Ljepota tog mirisa je toliko razoružavajuća da ga nazivaju (pogrešno, jer se radi o različitom drveću iz različitih podneblja) i balzamom iz Gileada, koji je pojam melema za pomoć duši u teškim, kriznim vremenima.
Ublažavanje tjeskobe i stresa
Zajednički nazivnik aromaterapijske primjene ovih materijala bi bio poticanje obrambenih sposobnosti organizma, omogućavanje disanja punim plućima, ublažavanje stanja tjeskobe i stresa, te njega zrele kože.
Pri komponiranju parfema birala bih: tamjan kao mekan, elegantan i otmjen fiksativ, benzoin zbog njegove vanilijasto-balzamične, senzualne komponente, bušin kao toplu, suhu, drvenastu pozadinsku notu, elemi zbog svježeg mirisa na potezu balzamično-citrusno-začinsko, a miris pupoljaka topole da ih sve omota mekanim, slatkim, voćno-cvjetno-animalnim velom.
Mandy Aftel i Leonard Cohen su imali svoje rezone za izbor baš ovih mirisnih elemenata i vjerujem da ‘Drevne smole’ na koži ovog ‘lijenog lupeža u odijelu’ (kako Cohen sebe opisuje u pjesmi ‘Putovanje kući’) šapću zagonetno i zanosno. I da funkcioniraju kao mirisna sfumato replika njegovog bogomdanog, raskošnog, baršunastog baritona.
Poslušajte i uživajte: Leonard Cohen – ‘Anthem’!