Svi već jako dobro poznajemo prednosti kvalitetne rutine spavanja. Raditi određene stvari svaku večer – poput gašenja mobitela nekoliko sati prije spavanja, meditacije i ispijanja čaja – može pomoći u postavljanju temelja za bolji san. Ali jeste li znali da je dosljedna noćna rutina dobra i iz perspektive zdravlja crijeva?
Kvalitetan san i dobra probava idu ruku pod ruku, pa rutinu koju obavljate prije spavanja možete iskoristiti i u svrhu poboljšanja zdravlja crijeva i probave.
Najprije se potrudite pridržavati konzistentnog vremena obroka, posebno kod večere. Kad se tijelo navikne jesti otprilike u isto vrijeme, oslobađanje probavnih hormona i opuštanje postaju automatizirani što dovodi do bolje probave. U redu je imati varijacije, ali ako vaše tijelo nikad ne zna kada treba očekivati hranu, hormoni stresa će također biti viši – pogotovo ako duže vrijeme ne jedete.
Pored toga, postoji nekoliko navika koje je vrijedno isprobati prije spavanja kako biste pomogli svojoj probavi:
1. Uzmite đumbir
Đumbir djeluje umirujuće na probavni takt, kao uostalom i neki drugi topli napici. Konkretno, korijen đumbira je poznat po tome što pomaže ublažavanju plinova i nadimanja. Također, potiče pokretljivost vašeg probavnog takta i olakšava probavu. Zato napravite čaj od đumbira prije spavanja kako biste smirili želudac, uživajte u đumbirovim bombonima nakon večere ili ga samo naribajte u salatu za večeru.
2. Vježbajte jogu
Iako već možda znate da je joga dobra za probavu, njeno prakticiranje prije spavanja i na samo pet minuta može poboljšati zdravlje crijeva i uljuljati vas u san. Odaberite par laganijih vježbi koje će pomoći vašem krvotoku i želučanoj pokretljivosti. Ovo bi moglo biti posebno korisno ako se mučite s nadimanjem i zatvorom.
3. Opustite mozak
Mnogi ljudi sa sobom u krevet nose veliku količinu stresa, papira, e-mail pošte ili roditeljskih obveza koje obavljaju do zadnjeg trenutka. Zbog povezanosti crijeva i mozga, mentalni stres također negativno utječe na probavni trakt. Može rezultirati zatvorom, proljevom ili uznemirenim želucem, ovisno o osobi. Ako izdvojite pet do deset minuta za meditaciju ili neke druge opuštajuće aktivnosti (poput laganog čitanja) prije spavanja, pružit ćete svom mozgu priliku da se opusti i oslobodi od stresnih misli. To će imati velike koristi i za vaše probavno zdravlje.
4. Jedite suhe šljive
One sadrže magnezij, kalcij i vitamin B6 koji pomaže u proizvodnji melatonina, hormona koji vas uspavljuje. Pojedite jednu do dvije suhe šljive otprilike sat vremena prije spavanja – to vam omogućuje da ih probavite, ali i da izvučete dodatne prednosti za dobar san. Uz to, redovna konzumacija šljiva je općenito dobra za vaš probavni sustav jer sadrže vlakna koja potiču i olakšavaju probavu. Samo nemojte pretjerati s količinom kako ne biste morali trčati u kupaonicu.
5. Ugasite vijesti
Sjećate se što smo maloprije govorili o razinama stresa? Iako je ostati u kontaktu s onime što se događa u svijetu izuzetno važno, informirajte se u ranijim satima. Budući da živimo u prilično zbunjujućim vremenima, razina anksioznosti je viša, a povezanost uma i probave vrlo snažna, pa se negativne emocije često ispoljavaju putem probavnog trakta. Zato par sati prije spavanja izbjegavajte gledanje vijesti ili pretraživanje interneta kako biste smirili mozak prije spavanja. Vaša crijeva će vam biti zahvalna.
Pročitaj i ovo:
- Dobra probava: Kako očuvati zdravlje crijeva tijekom putovanja?
- Zdrava probava i jak imunitet: Isprobajte prirodan “trik” za njihovo očuvanje
- Kad se želudac pobuni: Ovi biljni čajevi staju na kraj probavnim smetnjama