Živimo u društvu koje kao da od nas očekuje da stalno budemo sretni. Kad nas netko pita kako smo, automatski odgovaramo da smo dobro iako smo možda iznutra loše. Kad se osjećaju loše, mnogi se prisiljavaju čim prije oraspoložiti ili sami sebe govore da se nemaju razloga tako osjećati jer ”imaju sve”.
Unatoč tome što su dvije pandemijske godine potaknule da otvorenije govorimo o mentalnom zdravlju i emocijama – pozitivnim i negativnim – i dalje ima ljudi koji forsiraju vječnu pozitivnost. Takvi ljudi, naime, osjećaju vječni pritisak da uvijek moraju biti sretni i ispunjeni bez obzira na okolnosti.
‘Puknut’ ćete
Za taj se fenomen nedavno skovao naziv toksična pozitivnost. I iako je biti pozitivan i ispunjen dobra stvar nije dobro potiskivati negativne emocije pod cijenu (lažnog) osmijeha. Praveći se da je sve dobro u vama teškim životnim situacijama činite si štetu jer ćete kad-tad ‘puknuti’.
Inzistiranje na osmijehu ili vedrini kad vam jednostavno nije do toga potiskuje druge emocije poput tuge i ljutnje. Posljedično, produžujete svoju borbu s emocijama i dodatno si otežavate situaciju. Jednostavnije, ono čemu se opiremo ipak će ostati u nama.
Nađete li se u situaciji u kojoj je druga osoba loše saslušajte ju i ne nagovarajte je da se ‘razvedri i razveseli’ pod svaku cijenu, već ju pustite da se izbori i s dobrim i lošim.
Poštujte sve emocije
Alternativa toksičnoj pozitivnost jest, dakle, poštivanje svih emocija. Ako se sada osjećate loše, ne znači da će vam tako biti zauvijek. Dajte si vremena, osvijestite osjećaje i mislite o svojim potrebama.
Na primjer, ako vam je posao izmaknuo za dlaku priznajte da se, recimo, osjećate razočarano i umorno od bezuspješne potrebe. Potvrdite sami sebi da je sasvim normalno da se osjećate loše s obzirom na to koliko ste željeli taj posao, dajte si prostora taj dan procesuirati osjećaje, a zatim se pitajte koje su vam još mogućnosti otvorene i što sljedeći put možete bolje napraviti.
Isti način razmišljanja pokušajte primijeniti i na druge stresne situacije koje vas sustignu. Ukratko, umjesto instant lažnog osmijeha dopustite si osjetiti, a onda i pročitati te razumjeti vaše emocije.
Pročitaj i ovo:
- Definicija optimizma Deepike Chopre bi vas mogla (ugodno) iznenaditi
- Ana Gjergja Sekulić, mag. pharm.: Kako spriječiti akutni stres da vam upropasti dan?
- 5 neočekivanih stvari koje brišu stres i bude pozitivne emocije
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!