Poučeni informacijama koje su već široko dostupne dugi niz godina, a koje govore o izuzetnoj štetnosti izlaganja, prije svega UV (ultraljubičastom) zračenju, mnogi od nas oprezno i s mjerom pristupaju izlasku na jaku sunčevu svjetlost. Sunčevo zračenje uključuje tri tipa UV-zračenja – UVA, UVB i UVC. UVA- i UVB-zračenje izazivaju promjene na koži, dok se najopasnije, UVC-zrake, zadržavaju u gornjim slojevima atmosfere.
Iako postoje razlike između UVA i UVB zračenja koje se odnose na razdoblja štetnosti, odnosno UVA zračenju smo podložni stalno, dok je UVB zračenje ograničeno na određeni vremenski interval (otprilike od 10 do 16 sati), svako prekomjerno i neoprezno izlaganje zračenju bez iznimke je štetno. Krajnja i najgora posljedica takvog ponašanja dobro nam je znana svima i zove se rak kože.
Ipak, organizam često ne daje brzi odgovor na sve štetnosti proizvedene UV zrakama što ljude, pogotovo mlađu populaciju, često ohrabruje na sunčanje u tom, najopasnijem vremenskom intervalu, u želji za preplanulim tenom. Mnogi od njih i znaju da su štete nastale u dubokom sloju kože kumulativne, odnosno da se godinama nadograđuju i stvaraju problem kojeg će rješavati u budućnosti.
Što znači previše sunca?
A sada i nešto pozitivno o suncu. Sigurno ste i sami osjetili promjenu raspoloženja koju vam donosi prekrasan topao dan. Sunce na našu psihu djeluje i hormonski, smanjenjem hormona stresa i povećavanjem količine serotonina. Uz to, ono pomaže u stvaranju vitamina D, još zvanog i ‘vitaminom sunčeve svjetlosti’, koji pomaže u održavanju zdravlja zubi i kostiju, povoljno utječe na metabolizam i imunološki sustav te regulira lučenje inzulina. Nažalost, sve pozitivne strane izlaganja organizma sunčevim zrakama dolaze uz jedno veliko ALI.
Sve ove pozitivne karakteristike dolaze u obzir samo ako ih svojim ponašanjem ne pretvorite u negativne. Što znači previše sunca? Kao i u svemu, prije svega se okrenite zdravom razumu. Ako osjetite da vas koža peče – to je previše sunca za vas. Ako vam je koža pocrvenjela – to je previše sunca za vas. Ako vam se koža ljušti – to je previše sunca za vas. Različiti tipovi kože različito reagiraju na sunce. Ustaljena je podjela na četiri fototipa kože, od najsvjetlijeg do najtamnijeg.
Pogađate, oni najsvjetliji sunčevim se zrakama izravno i bez zaštitnog faktora smiju izlagati vrlo kratko, do svega 10 minuta, ali i oni najtamnije puti bez zaštitnog faktora na suncu ne bi trebali provesti više od 40 minuta. Dakle, odgovorno ponašanje bez iznimke uključuje zaštitni faktor i izbjegavanje ‘zubatog’ sunca, odnosno vremenskog perioda od 10 do 16 sati u ljetnim mjesecima.