Ozempic face pojam je o kojem se u posljednjih godinu dana sve više priča, a riječ je o efektu koji ostavlja široka primjena čuvenog lijeka za mršavljenje prvenstveno namijenjenog za liječenje dijabetesa tipa 2. Izvrsni rezultati u gubitku težine i brzom topljenju viška masnih naslaga izazvali su ‘pomamu’ za lijekom Ozempic i sličnim lijekovima, no mnogi su tek kasnije postali svjesni posljedica – velik gubitak kilograma neminovno dovodi i do značajnog gubitka potkožnog masnog tkiva u licu, ali i ostatka tijela.
S obzirom na široku rasprostranjenost korištenja lijeka radi mršavljenja, sve je veći broj pacijenta s navedenim problemom, ali i promjenama na licu i tijelu, pa smo o svemu popričali s dr. Brunom Cvjetičaninom, liječnikom iz Poliklinike Sinteza, koji ima bogato iskustvo u području plastične kirurgije, rekonstrukcije dojke i estetske medicine.
Dr. Cvjetičanin je tijekom karijere obavio više od 5.000 zahvata na području onkologije, onkoplastične kirurgije i rekonstrukcije, te time ušao u uski krug najstručnijih plastičnih kirurga u zemlji. Neprocjenjivo iskustvo stekao je i višegodišnjim radom kao specijalist plastične kirurgije u norveškoj javnoj bolnici Helgelandssykehuset Nord Norge i u privatnoj bolnici Aleris, najvećoj takve vrste u Norveškoj. U prestižnoj Sveučilišnoj bolnici Oslo – najvećoj sveučilišnoj bolnici u Skandinaviji, obavljao je cijelu paletu plastičnih i rekonstruktivnih zahvata na Klinici za plastičnu i rekonstruktivnu kirurgiju.
U Poliklinici Sinteza, dr. Cvjetičanin obavlja i tretmane filera, neurotoksina, PRP i mezoterapije te nudi konzultacije o estetskim operacijama, kao što su povećanja i smanjenja grudi, liposukcija i operacije konturiranja tijela. Zbog njegove stručnosti traže ga mnogobrojni klijenti iz Hrvatske, ali i iz cijele Europe, pouzdajući se u njegove estetske procjene, izradu plana pomlađivanja te provođenje tretmana i zahvata.
Trend mršavljenja s pomoću Ozempica i sličnih lijekova iznimno je raširen i među celebrityjima u svijetu – jesmo li i u Hrvatskoj podlegli njemu i imate li klijenata koji vam dolaze korigirati posljedice takvih naglih gubitaka kilograma?
– Kao i u svemu, i mi u Hrvatskoj slijedimo poneke trendove. Olakotna je okolnost da se lijek uglavnom dobiva na recept te ga svi mogu dobiti ako zadovoljavaju nekim osnovnim indikacijama za njegovu primjenu. Kako naše javne osobe najčešće zaziru od ikakvog spomena bilo kakvih zdravstvenih tegoba ili estetskih korekcija teško je pogađati tko je sve ‘samo iznenada smršavio’ primjenjujući dijetnu prehranu ili vježbanje. Vani je to puno manji bauk pa smo bili svjedoci javnog priznanja korištenja Ozempica od Oprah Winfrey do sestara Kardashian. Mislim da bi destigmatizacija i dobri učinci samog lijeka pomogli i onim neodlučnima da se odluče na liječenje. Jer debljina je zaista pogubna po zdravlje.
Koje su najčešće nuspojave naglog mršavljenja, odnosno primjene lijekova poput Ozempica?
– Postoje određene nuspojave navedenog lijeka kao i ostalih iz te skupine te o njima pacijenti moraju biti informirani od svog vodećeg endokrinologa. Ništa od tih nuspojava nije nepremostivo određenim korekcijama u životnim navikama. Ono što mi sa strane plastične kirurgije viđamo je problem viška kože u području trbuha, obješenih i ispražnjenih grudi kao i već spomenute promjene na licu.
Ranije smo sve te promjene viđali kod postbarijatrijskih pacijenta, tj. onih koji su se odlučili na kiruršku intervenciju na probavnom sustavu te su nakon smanjenja želuca ili resekcije crijeva znatno smršavili. Fantastično je da do istih rezultata možemo sada doći jednim potkožnim ubodom tjedno ili tabletom bez zahtjevnih i složenih operacija s dugim vremenom oporavka.
Postoji niz kirurških i nekirurških tretmana koji vrlo uspješno uklanjaju višak ‘obješene’ kože nakon naglog gubitka kilograma. Opišite nam koji su najbolji za određene dijelove tijela.
– Kirurški je moguće, dakle, ukloniti višak i ostatke masti s trbuha (abdominoplastika), podizanje i korekcija grudi s ili bez implantata (augmentopeksija), te zatezanje kože na rukama, bedrima (bodylift) ili samog lica i vrata (face i neck lift). Što se tiče nekirurških tretmana postoji mogućnost manje korekcije lica raznim punilima (fileri) kao i stimulatorima kolagena radi nadoknade i stimulacije potkožnog veziva. Postoji i niz aparaturne korekcije tijela od ultrazvučnih do radiofrekventnih te laserskih uređaja. Sve ovisi o izgledu svakog pacijenta te željama. Mi u Poliklinici Sinteza raspolažemo gotovo svim dostupnim uređajima, a s kirurške strane pouzdano nudimo najbolje rješenje za naše klijente.
Istraživanja kažu da su žene češći korisnici ‘lijekova’ za mršavljenje – je li to istina? Imate li muških klijenata i postoje li neke specifičnosti tretmana kod njih?
– Žene su općenito sklonije korekcijama i njegovanju vlastitog tijela. One i dalje čine većinu naših pacijenata. Ne radi se ovdje samo o ljepoti, već i o zdravlju. Upravo briga za svoje zdravlje pridonosi i kvaliteti života te je stoga i jasnije zašto žene žive duže. Možda upravo i zbog toga.
Moram priznati da se u zadnje vrijeme i kod muškaraca javlja svijest da je potrebno pripaziti na izgled i liniju. Mislim da su iza nas vremena kada se smatralo šarmantnim da muškarac iznad 40. godine mora ima trbuščić. Treba samo pogledati kako izgledaju Brad Pitt ili George Clooney u svojim 60-im godinama i svi će naći motivaciju.
Muškarci se javljaju sve češće i njih najviše muči upravo tvrdokorno salo na trbuhu, kao i višak kože ako su naglo smršavili. Zbog prekomjerne težine poneki razviju i nakupinu masti na prsima što ih dodatno smeta. Mast u tijelu je odgovorna i za sintezu estrogena te i s hormonalne strane može utjecati na muževnost. Sve su više informirani oko toga tako da se s njima lako i jednostavno može dogovoriti. Nema određenih posebnosti kod njih.
Koja je prosječna dob, a koliko su imali najmlađa/najstarija pacijentica kod vas?
– Ako pričamo općenito o estetskim zahvatima najmlađa su definitivno predškolska djeca koja se odlučuju na operaciju ušiju zbog straha od ruganja ostale djece u školi ili vrtiću. Oni su uglavnom u dobi od 6 do 7 godina. Najstarija pacijentica je imala gotovo 80 godina kada se odlučila na korekciju dojki.
Što se tiče pacijenata nakon mršavljenja, to je raspon od 25 do 55 godina ovisno o dobi kada je višak kilograma nastao. Naravno, nisu sve generacije imale sreću da se takav čudotvoran lijek pojavi na vrijeme, tako da i to moramo imati na umu.
Kakvi su trendovi u 2025. godine u estetskoj medicini – koje novitete možemo očekivati i u kojem smjeru ide estetska kirurgija?
– Načelno gledano, ide se u dobrom smjeru. Ovdje mislim na to da su pacijenti sve upućeniji u brojne mogućnosti koje se nude na tržištu prvenstveno putem društvenih mreža, a kirurzima je također lakše objasniti postupke i rezultate kada već postoje brojni primjeri. Zajednička sinergija od ideje do cilja donosi apsolutno najbolji rezultat.
Trendovi prirodnog i zdravog izgleda su prevladali nad dosadašnjim pretjeranim naglašavanjem samo mladenačkog izgleda ili proporcija. Brojni novi proizvodi, uređaji, kao i vrhunska kirurška tehnika garantiraju dobar rezultat koji će potrajati godinama na obostrano zadovoljstvo – i klijenta i operatera. Mi u Sintezi to svakodnevno provodimo u djelo.
Pročitaj i ovo:
- Ozempic: Nutricionistica objašnjava rizike navodno čudotvornog lijeka za mršavljenje
- Mršavljenje: 8 savjeta kako ostati motiviran u procesu gubljenja kilograma
- Želite smršaviti? Evo kada biste i kako trebali jesti voće