Starenje je prirodan biološki proces obilježen postupnim opadanjem staničnih, tkivnih i fizioloških funkcija u svim organskim sustavima, koji u konačnici vodi do brojnih poremećaja i kroničnih bolesti.
Usprkos višestrukim razinama na kojima se događaju fiziološke promjene, životnim stilom i zdravim prehrambenim navikama moguće je zadržati funkcionalne sposobnosti koje doprinose održanju kvalitete života.
Istraživanja pokazuju da bi prehrana bogata povrćem, voćem, orašastim plodovima, žitaricama, vlaknima, ribom, nezasićenim masnim kiselinama, koja sadrži antioksidanse, vitamine, kalij, omega-3 masne kiseline, uz smanjenje unosa crvenog mesa i visokoprerađene hrane, mogla prevenirati pretilost, srčano-žilne bolesti i upale, te pospješiti glikemiju, djelovanje inzulina i metabolizam masti.
Pojedina istraživanja ukazuju na moguću dobrobit Mediteranske dijete i dijete s niskim sadržajem ugljikohidrata, kao i kombinacije ovih dijeta, uz povećanu konzumaciju povrća i pojedinih antioksidansa, na poboljšanje radne memorije i pažnje te sprječavanje kognitivnog pada.
Također, ovi načini prehrane, bogati antioksidansima, mogli bi doprinijeti smanjenju prevalencije aterotromboze, masne jetre, dijabetesa, oštećenja DNK i skraćivanja telomera te time povećati kvalitetu života i doprinijeti produljenju životnog vijeka.
Proces starenja vrlo je heterogen i zahtijeva poseban pristup u razvoju prehrambenih strategija za održavanje zdravlja i neovisnosti u starijoj dobi.
Od 21. do 23. studenoga u Hotelu Westin u Zagrebu održat će se 9. Međunarodni kongres nutricionista, koji će okupiti više od 300 sudionika, a osim nutricionista tu će biti i stručnjaci različitih grana znanosti od medicine, farmacije, kineziologije, prehrambene tehnologije, agronomije do psihologije. Više informacija o ovom događaju, čeka vas ovdje.
Pročitaj i ovo:
- Zdravo starenje: Na unos kojih nutrijenata treba obratiti pažnju?
- Starenje kože: 3 faktora zbog kojih koža može ostarjeti preko noći
- Stres i starenje: Kako svakodnevni stres utječe na naš izgled?