Svaki roditelj želi osigurati zdrav razvoj svog djeteta i pružiti mu najbolje moguće uvjete za rast i napredak. Od trenutka kada dijete dođe na svijet, roditelji su prirodno usmjereni na praćenje svakog njegovog koraka, od prve riječi do prve samostalne šetnje.
Iako je razvoj svakog djeteta jedinstven, roditelji često postaju zabrinuti ako primijete da dijete ne razvija određene vještine u očekivanim vremenskim okvirima. U današnjem svijetu, kada je informiranost o mentalnom i neurološkom zdravlju sve važnija, roditelji traže načine kako bi pravovremeno prepoznali potencijalne izazove u razvoju svoje djece.
U prvim mjesecima života, dok beba postupno usvaja razne vještine poput hvatanja predmeta, okretanja i sjedenja, roditelji često s nestrpljenjem prate svaki novi napredak. Pitanje koje se tada nameće je: razvija li se moje dijete u skladu s očekivanim razvojnim koracima? Upravo tu SENDD i stručnjaci iz Poliklinike Sabol uskaču u pomoć.
Spontani pokreti mogu reći puno o zdravlju i razvoju djetetova mozga
Kod procjene razvoja bebe u ranom dojenačkom razdoblju (od prvog do četvrtog mjeseca), stručnjaci promatraju kako dijete reagira u određenim položajima, koliko kontrolira glavicu, kako reagira na dodir i poticaje te kakav je tonus i refleksni odgovor. No ključan pokazatelj u ovom razdoblju su spontanost i kvaliteta bebinih pokreta, posebice njezino “vrpoljenje”.
Iako količina vrpoljenja ne pruža precizne informacije, kvaliteta ovih spontanih pokreta može nam reći mnogo više o zdravlju i razvoju djetetova mozga.
Procjena kvalitete spontanih pokreta, poznata kao general movements assessment, temelji se na jednostavnim videozapisima bebinih pokreta. Riječ je o metodi koja se istražuje već 30 godina i pokazala se iznimno pouzdanom u procjeni neurorazvojnih ishoda, posebno kod djece s visokim rizikom.
“Kada sam prvi put čula za SENDD, priznajem, bila sam malo skeptična”
Naša suradnica Laura, koja je nedavno postala majka malenog dječaka, trenutačno uživa u čarima porodiljnog dopusta na idiličnom Lastovu, a u potrazi za sigurnošću i stručnom podrškom, odlučila je isprobati SENDD – inovativnu aplikaciju koja roditeljima na jednostavan način pomaže pratiti razvoj njihovih beba.
“Kada sam prvi put čula za SENDD, bila sam skeptična. Svi ti novi ‘tech trendovi’ često zvuče predobro da bi bili istiniti. Ali kao novopečena mama, bila sam istovremeno i uzbuđena i zabrinuta – naravno da želim biti sigurna da se moj mališan razvija kako treba. Zato sam pomislila: zašto ne probati? Uostalom, piše da je korištenje aplikacije jednostavno, a nisam imala ni što izgubiti”, započinje priču Laura.
Registracija je, kaže, bila brzinska. Uz jasne upute koje je aplikacija nudila, kroz samo nekoliko klikova bila je spremna za prvi korak: snimanje bebinih pokreta. “Iskreno, tu sam se najviše brinula – hoće li sve biti po pravilima? Pratila sam savjete iz aplikacije kako bi snimanje prošlo pravilno i u optimalnim uvjetima”, objašnjava nam.
Za snimanje je bilo ključno postaviti mobitel u ptičju perspektivu – iz gornjeg kuta, tako da u kadru bude samo beba, bez igračaka, duda ili ili drugih ometajućih elemenata. “Namjestila sam mobitel tako da uhvatim savršen kut i pripremila sve da snimanje bude jasno i pregledno, i čekala da mali bude raspoložen za vrpoljenje, što i nije bio problem – u toj dobi stalno maše ručicama i nožicama”, dodaje s osmijehom.
Nakon što je snimila nekoliko videa, aplikacija joj je omogućila da ih sve detaljno pregleda prije nego što ih pošalje stručnjacima u Polikliniku Sabol. “Bila sam oduševljena koliko je cijeli proces jednostavan. Učitavanje i slanje prošli su brzo i bez ikakvih komplikacija, a osjećala sam se mirnije kada sam vidjela da je sve snimljeno jasno i pregledno”, dodaje Laura s olakšanjem.
“Preporučila bih SENDD svakom roditelju koji, kao i ja, traži mir i sigurnost”
Laura je osjetila veliko olakšanje znajući da stručnjaci analiziraju bebino ponašanje i pokrete, bez potrebe za posjetama klinici. “SENDD mi je dao osjećaj sigurnosti i uvid u razvojni proces mog sina. I dalje pratim svaki njegov napredak s veseljem, ali sada znam da imam podršku stručnjaka za rani razvoj, nadohvat ruke. Preporučila bih SENDD svakom roditelju koji, kao i ja, želi osjećaj sigurnosti i mira dok prati razvoj svog djeteta”, zaključuje Laura.
Mobilnu aplikaciju SENDD možete preuzeti OVDJE.
Pročitaj i ovo:
- Dr. Ivana Behin Šarić: “Preventivni pregled vida presudan je za otkrivanje i liječenje poremećaja vida kod djece”
- Prehrana nakon poroda: 5 zdravih namirnica za mamu (i bebu)
- Postpartum: Što se to događa s mojim tijelom nakon poroda?