Situacije u kojima svjesno ili nesvjesno povrijedimo svog partnera/icu normalne su u većini veza. No ponekad pretjeramo i nakon toga se osjećamo jako loše, a ne znamo što napraviti kako bismo popravili štetu.
Michelle Herzog, certificirana seksualna terapeutkinja i osnivačica Centra za moderne odnose, u intervjuu za portal SELF.com otkriva kako su takve situacije vrlo česte. Svi smo ponekad pod stresom i tjeskobni, a možda postoje i neki nerješivi problemi koji nas dugoročno muče i potiho ključaju. Ili, jednostavno imamo loš dan.
Kako popraviti štetu?
Povrijedili ste osobu koju volite i sada se osjećate poput čudovišta? Važno je zapamtiti da nitko nije savršen te dokučiti kako popraviti štetu nakon što se takvo što dogodi. Evo kako se sabrati, razmisliti o svemu i popraviti odnos s partnerom.
1/ Dajte svom živčanom sustavu priliku da se smiri
Ako ste ‘eksplodirali’, velike su šanse da se trenutno ne osjećate najbolje – možda ste ljuti i drhtite ili se samo osjećate kao veliko derište. Bez obzira na okidač, pukli ste jer se vaš živčani sustav prebacio u način borbe ili bijega. A kada se to dogodi, vaša sposobnost mirnog reagiranja i racionalnog razmišljanja nestaje, objašnjava Herzog. Dakle, ako želite popraviti situaciju, prva stvar koju trebate učiniti jest vratiti svoj živčani sustav na početnu razinu.
Savjeti za samoregulaciju: idite u šetnju, poprskajte lice hladnom vodom, stisnite kockice leda u rukama dok se ne otope, duboko udahnite barem 10 puta ili legnite i slušajte opuštajuću glazbu.
Ove aktivnosti uzemljenja stimuliraju živčani sustav da se počne smirivati.
Nekim ljudima može trebati samo 15-ak minuta da se opuste i reguliraju svoje emocije, dok drugima treba dan ili dva da se ponovno osjećaju dobro. To se razlikuje od osobe do osobe i od situacije do situacije. Uzmite si vremena koliko vam je potrebno jer ćete se htjeti osjećati opušteno i usredotočeno dok prolazite kroz sljedeće korake.
2/ Razmislite o tome što se upravo dogodilo
Herzog preporučuje da razmislite o tome što se točno dogodilo. Obično postoji nešto što je tinjalo u vama i uzrokovalo iznerviranost, a određivanje izvora može vam pomoći da krenete naprijed. Zapitajte se što se zapravo događalo ispod površine.
Prepoznajte specifične emocije koje ste osjećali – možda su to ljutnja, strah ili tuga. Razmislite što ih je izazvalo. Možda je vaš partner nedavno rekao nešto što vas je povrijedilo, a vi ste mu to zamjerali ili ste umorni od konstantnih svađa.
Ovo je prilika za introspekciju i stjecanje perspektive o razlozima koji su vas nagnali na vaše postupke. To će vam omogućiti da započnete proces ispravljanja eventualnih posljedica i da izbjegavate ponavljanje istih grešaka.
3/ Ispričajte se – i budite konkretni
Jednom kada shvatite zašto ste tako reagirali, vrijeme je da preuzmete odgovornost i ispričate se. Istraživanja pokazuju kako je vjerojatnije da će osobe oprostiti svojim voljenima ako se izravno ispričaju za svoja nedjela. Pozovite partnera na razgovor i recite mu sljedeće: “Jesi li otvoren za razgovor o onome što se upravo dogodilo?” Nemojte pretpostavljati da želi odmah razgovarati s vama, kaže Herzog. Možda će mu/joj trebati određeno vrijeme i prostor da se smire i razmisle.
Kada oboje osjetite da ste spremni, počnite razgovor tako da date do znanja da ste shvatili kako ste loše reagirali, preporučuje Herzog, i recite da vam je žao što ga je vaše ponašanje povrijedilo te da napadanje nije način na koji želite funkcionirati. Objasnite zašto ste ‘eksplodirali’. Možda vam je dosta svađa oko toga, recimo, kako ste podijelili brigu o djeci ili obaveze čišćenja, ili ste jednostavno bili neraspoloženi jer ste loše spavali.
Možete reći kako planirate spriječiti da se ovakva vrsta ispada ponovi u budućnosti. Ako se, primjerice, vi i vaš partner stalno svađate oko financija, odredite vrijeme za mirno rješavanje novčanih briga kako ne bi došlo do ovakvih ‘eksplozija’. Možete poraditi na prepoznavanju vlastitih emocija, odnosno uznemirenosti (sabranost može pomoći u tome) kako biste opustiti svoj živčani sustav prije nego što stvari eskaliraju.
Kada je vrijeme da potražite pomoć terapeuta
Ako ne možete shvatiti što trebate učiniti kako biste svoje eksplozije sveli na minimum, razmislite o susretu s terapeutom. Oni vam mogu pomoći da shvatite zašto ste pukli na svoju voljenu osobu i dati vam alate da to ponašanje suzbijete u korijenu.
Nitko ne želi biti okrutan prema ljudima do kojih mu je najviše stalo, no činjenica je da nas ponekad osjećaji nadvladaju. Dobra je vijest da se računa i sve ono što učinite poslije toga.
Pročitaj i ovo:
- Tajana Ninković, mag. psych.: “I dalje je prisutna stigma oko traženja psihološke pomoći”
- Jedina stvar koju nikada ne smijete reći tijekom svađe s partnerom
- Inventura u vezi: Što su nam lagali o ljubavi i kako pronaći njezinu ‘formulu’