Zamislite osobu koja je zaboravila imena svojih voljenih, ali čim začuje melodiju iz mladosti, oči joj zaiskre, a tijelo počinje pratiti ritam. Nije čudo – glazba, za razliku od riječi, dopire do najdubljih slojeva našeg mozga, čak i kada demencija uzme maha.
Sve veći broj istraživača i terapeuta slaže se: glazbena terapija je moćan alat za vraćanje uspomena, poticanje govora i stvaranje emocionalne povezanosti s okolinom. Ova inovativna metoda koristi melodije i ritmove kako bi probudila dijelove mozga koji još uvijek “pamte”, čak i kada verbalna i kognitivna funkcija slabe.
U nastavku saznajte kako ova terapija mijenja živote, što kaže znanost, te kako je možete primijeniti u svakodnevnoj njezi.
Kako glazba oživljava zaboravljena sjećanja
Snimka Marte Cinte González Saldañe, bivše balerine oboljele od demencije, postala je viralna. Na zahtjev da se pojača glazba, njezino tijelo instinktivno odgovara na uvodne taktove Labuđeg jezera – preciznim, emotivnim pokretima. Iako joj je svakodnevna komunikacija otežana, glazba budi u njoj dublje pamćenje. Ova scena snažno prikazuje kako terapija glazbom može pomoći osobama s demencijom da pristupe zakopanim sjećanjima.
@history.intime Marta Cinta Gonzalez Saldana (1924 – 2019) #fyp #foryoupage #ballerina #swanlake ♬ original sound – Classical.
Zašto je glazba moćan saveznik kod demencije
Neurologija potvrđuje: glazba aktivira regije mozga koje ostaju funkcionalne i kada ostale kognitivne sposobnosti počnu slabiti. Istraživačica Kristen Stewart iz Mount Sinai bolnice ističe da glazba potiče osjetilno i motoričko pamćenje, koje je često netaknuto i kod uznapredovalih oblika demencije.
Glazba poboljšava verbalne sposobnosti
Jezične sposobnosti najčešće prve oslabe kod demencije. Međutim, više studija potvrđuje da glazbena terapija može poboljšati govor i komunikaciju. U jednoj studiji, ispitanici koji su slušali glazbu iz mladosti lakše su se izražavali nego oni koji su gledali fotografije. Terapeutkinja Melita Belgrave za mbg navodi kako kod nekih pacijenata verbalna sposobnost ispliva već nakon 20 minuta intenzivne glazbene interakcije.
Glazba smiruje um i tijelo
Agitacija i uznemirenost česti su simptomi srednjih i kasnijih stadija demencije. Glazbena terapija, osobito puštanje omiljenih pjesama tijekom izazovnih trenutaka poput kupanja, značajno smanjuje napetost i agresivno ponašanje. Studije iz 1998. i 2003. pokazuju kako pacijenti ostaju smireni i do 20 minuta nakon sesije, što olakšava i posao njegovateljima.
Glazba vraća izgubljenu bliskost
Jedan od najemotivnijih učinaka glazbene terapije je stvaranje emocionalne povezanosti između pacijenata i njihovih voljenih. Čak i kad osoba više ne prepoznaje članove obitelji, glazba može otvoriti prozor u zajedničke trenutke. Stewart i Belgrave ističu kako su pjesme, zajedničko sviranje ili pisanje stihova često snažniji od riječi koje su s vremenom iščezle.
Kako uvesti terapiju glazbom u svakodnevicu
Ako se skrbite za osobu s demencijom, terapiju glazbom možete provoditi i kod kuće. Belgrave predlaže “glazbeno putovanje kroz sjećanja” pri ćemu je ključno puštati glazbu 30-60 minuta prije uobičajenih trenutaka uznemirenosti, kako biste prevenirali napetost.
Terapija koja vraća dostojanstvo, povezanost i sjećanja
Demencija ne mora značiti kraj povezanosti, identiteta i emocija. Ova vrsta terapije može pomoći osobama s demencijom da pristupe zaboravljenim sjećanjima, poboljšaju govor, smanje stres i ponovno osjete bliskost s voljenima. Glazba nas podsjeća da je čovjek, bez obzira na bolest, uvijek više od svojih simptoma.