Endometrioza je složena bolest od koje boluju milijuni žena, koju prate je brojni mitovi – od toga da uzrokuje samo obilne menstruacije, da je uvijek bolna ili da žene, koje od nje pate, ne mogu zatrudnjeti. No koliko u tim tvrdnjama ima istine?
U razgovoru s dr. med. Zlatkom Bakulom, specijalisticom ginekologije i opstetricije iz Poliklinike Sinteza, razotkrivamo najčešće zablude o ovoj bolesti – i otkrivamo što svaka žena treba znati o simptomima, dijagnozi i životu s endometriozom. Jer, što više znamo, to smo bliže pravovremenom prepoznavanju i kvalitetnijem liječenju.
Mit 1 – “Simptom je samo obilna menstruacija”
Dr. Bakula, je li obilna menstruacija jedini simptom endometrioze ili postoje i neki manje poznati znakovi koje žene često zanemaruju?
– Iako se obilna menstruacija često spominje kao jedan od simptoma endometrioze, ona je daleko od jedinog znaka ove bolesti. Endometrioza je stanje u kojem se tkivo slično sluznici maternice (endometriju) nalazi izvan maternice – i ponaša se kao da je još uvijek u njoj. Pod utjecajem hormona, to tkivo raste, krvari i izaziva upalne procese, što može uzrokovati brojne neugodne simptome.
Najčešći i najuporniji simptom je bol – ali ne bilo kakva bol. Riječ je o intenzivnoj, često iscrpljujućoj boli koja se može javiti prije ili tijekom menstruacije, između ciklusa, tijekom ili nakon spolnog odnosa, pa čak i pri mokrenju ili pražnjenju crijeva. Neke žene osjećaju bol gotovo svakodnevno, dok druge nemaju nikakve simptome – sve dok, primjerice, ne pokušaju zatrudnjeti. Naime, neplodnost je drugi česti znak endometrioze, a može biti jedini simptom koji ženu dovede do dijagnoze. Ono što ovu bolest čini još izazovnijom jest činjenica da se simptomi razlikuju od žene do žene – i lako se mogu zamijeniti s drugim stanjima.
Mit 2 – “Endometrioza je uvijek bolna”
Je li istina da sve žene s endometriozom osjećaju bol ili može postojati ‘tiha’ endometrioza bez izraženih simptoma?
– Bol jedan od najčešćih i najprepoznatljivijih simptoma endometrioze, no nije pravilo da će je svaka žena osjetiti. Postoji i tzv. “tiha” endometrioza – oblik bolesti koji ne uzrokuje nikakve očite simptome, pa može ostati neotkrivena godinama. Neke žene otkriju da imaju endometriozu tek slučajno, primjerice prilikom operacije zbog drugih, često benignih ginekoloških problema.
Mit 3 – “Endometrioza utječe samo na područje zdjelice”
Može li endometrioza zahvatiti i druge dijelove tijela izvan zdjelice, i koliko su takvi slučajevi česti?
– Iako se najčešće javlja unutar zdjelice, ovo stanje može zahvatiti i organe izvan reproduktivnog sustava – može se pojaviti u mokraćnom sustavu (mjehuru, ureterima, bubrezima), abdominalnim organima, pa čak i u plućima, dijafragmi ili na koži. Zabilježeni su slučajevi u mišićima i zglobovima, pa i u živčanom sustavu. Ovakvi oblici su rjeđi, ali itekako stvarni.
Mit 4 – “Endometrioza se može spriječiti”
Postoji li način da žena prevenira razvoj endometrioze?
– Endometrioza se, nažalost, ne može spriječiti, ali je moguće smanjiti rizik pojave bolesti. Primijećeno je da žene koje su rodile, dojile ili imale kasniji početak menstruacije (nakon 14. godine) imaju nešto niži rizik od razvoja endometrioze.
Mit 5 – “Endometrioza se uvijek poboljšava nakon menopauze”
Znači li menopauza automatski kraj problema s endometriozom ili simptomi mogu potrajati – ili se čak pogoršati?
– Često se misli da menopauza automatski znači i kraj endometrioze, no istina je nešto složenija. Iako se simptomi ove bolesti obično smanjuju nakon prestanka menstrualnog ciklusa, endometrioza može i dalje biti aktivna – pa čak i uzrokovati tegobe u postmenopauzi.
U rijetkim slučajevima, žene i nakon menopauze mogu razviti simptomatsku endometriozu, i to neovisno o tome uzimaju li hormonsku terapiju. Nije sasvim jasno radi li se tada o novim žarištima bolesti ili o starim koja nisu nestala, već su ostala “uspavana” i ponovno se aktivirala. Srećom, izraženiji simptomi u ovoj životnoj fazi nisu česti, ali je važno znati da menopauza ne znači nužno kraj endometrioze.
Mit 6 – “Samo starije žene mogu imati endometriozu”
– Endometrioza se može javiti već u tinejdžerskim godinama, pa čak i prije prve menstruacije. Kod mladih djevojaka, najčešći razlog odlaska liječniku je snažna bol u zdjelici, koja se često pogrešno pripisuje “normalnim” menstrualnim tegobama. Upravo zbog toga dijagnoza zna kasniti – i to godinama. Prema nekim istraživanjima, prosječno prođe 4 do 9 godina od pojave prvih simptoma do postavljanja dijagnoze, a taj je period još dulji kod vrlo mladih pacijentica.
Mit 7 – “Žene s endometriozom ne mogu zatrudnjeti”
Koliko je točno da žene s endometriozom ne mogu zatrudnjeti?
– Istina je da mnoge žene s endometriozom mogu zatrudnjeti i uspješno iznijeti trudnoću – no istovremeno je točno da endometrioza može otežati začeće. Neplodnost je, odmah nakon boli, drugi najčešći simptom ove bolesti. Kod žena koje imaju poteškoće sa začećem, čak do 50% njih ima dijagnosticiranu endometriozu.
Razlozi su brojni: endometriotične ciste mogu utjecati na kvalitetu jajnih stanica, priraslice mogu izobličiti anatomiju reproduktivnih organa i onemogućiti prohodnost jajovoda, a kronična upala može dovesti do hormonskih i imunoloških poremećaja koji otežavaju oplodnju. Unatoč tomu, trudnoća je moguća – i često donosi olakšanje, jer se kod mnogih žena simptomi endometrioze nakon trudnoće povuku ili značajno smanje. Ako se endometrioza dijagnosticira kao uzrok problema sa začećem, pristup liječenju ovisi o dobi žene, težini bolesti i drugim individualnim faktorima.
Pročitaj i ovo:
- Muče vas hemoroidi? Dr. Ina Posavec otkriva zašto nastaju i kako ih držati pod kontrolom
- Ublažavanje simptoma endometrioze: Što jesti, a što izbjegavati
- Dr. sc. Hulak-Karlak: “Osobe s neliječenom hipertenzijom imaju čak 4 puta veći rizik od srčanog udara i 7 puta veći rizik od moždanog udara”