Ako se pitate zašto vam se alergija pogoršava kad legnete u krevet, niste jedini. Mnogi ljudi osjećaju pojačane simptome upravo kad pokušavaju zaspati – začepljen nos, svrbež, suzenje očiju i kašalj. Iako danju možda dobro funkcionirate bez većih smetnji, noću kao da situacija izmakne kontroli. Stručnjaci potvrđuju: postoje konkretni razlozi zašto su alergije izraženije noću, ali postoje i učinkoviti načini kako to spriječiti. U nastavku saznajte 6 glavnih razloga zašto vas alergije muče noću – i što točno možete učiniti kako biste mirno spavali.
1. Nesvjesno unosite pelud u dom
Iako mislite da ste alergene ostavili vani, pelud se lako zadržava na kosi, odjeći, obući – pa čak i na krznu vaših ljubimaca. A kad legnete u krevet, sve to završi u vašem nosu. Rješenje? Presvlačenje i tuširanje čim uđete u kuću, držanje prozora zatvorenima i često čišćenje površina.
2. Krevet vam je pun grinja i prašine
Ako je vaša alergija gora po noći, krivac može biti prašina. Grinje obožavaju madrace, jastuke i deke, pogotovo ako se ne peru redovito. Preporuka stručnjaka: perite posteljinu jednom tjedno na temperaturi od barem 59 °C i koristite usisavač s HEPA filterom.
3. Ovlaživač zraka zapravo pogoršava situaciju
Iako ovlaživači pomažu kod suhog zraka, prekomjerna vlaga stvara savršeno okruženje za grinje i plijesan. Ako imate simptome poput svrbeža i začepljenog nosa tijekom noći, pokušajte isključiti ovlaživač na nekoliko dana i pratiti promjene.
4. Vaš ljubimac – znamo da ga obožavate, ali pun je alergena
Dr. Jessica Hui upozorava da i ako niste alergični na svog psa ili mačku, oni mogu prenijeti pelud i druge alergene u vaš krevet. Rješenje? Držite ljubimce podalje od spavaće sobe i perite njihove šape i krzno kad se vrate izvana.
5. Vaš unutarnji sat radi protiv vas
Prema istraživanju objavljenom u European Journal of Allergy and Clinical Immunology, razina kortizola – hormona koji pomaže u kontroli upale – prirodno pada noću. To znači da vaše tijelo tada slabije reagira na alergene, što može objasniti pogoršanje simptoma.
6. Položaj tijela otežava disanje
Kad ležite, sluz se nakuplja u nosnim kanalima, što pogoršava osjećaj začepljenosti. Podizanje glave pomoću dodatnog jastuka ili klinastog podmetača može olakšati protok zraka i smanjiti nelagodu.
7 koraka za lakši san bez alergija
- Uzimajte antihistaminike prije spavanja – kako bi djelovali tijekom noći.
- Tuširajte se i presvucite prije kreveta – isperite alergene s kože i kose.
- Redovito čistite sobu – uključujući podove, zavjese i površine.
- Perite posteljinu vrućom vodom – ubijte grinje i bakterije.
- Kontrolirajte vlagu u zraku – idealno ispod 50 %.
- Držite ljubimce izvan spavaće sobe – smanjite kontakt s peruti i peludi.
- Spavajte s povišenom glavom – olakšajte disanje.
Možete li spriječiti pogoršanje alergije noću?
Da – ali to zahtijeva dosljednost. Ključno je ograničiti kontakt s alergenima tijekom dana jer se simptomi često pogoršavaju navečer kao rezultat nakupljene izloženosti. Pratite peludnu prognozu, mijenjajte filtre na klima uređajima i izbjegavajte aktivnosti na otvorenom kad je pelud visoka.
Alergija koja se pogoršava po noći nije neobična pojava – ali nije ni nerješiva. Male promjene u navikama, čišćenju i rutini mogu napraviti veliku razliku.