Tijekom širenja virusnih oboljenja nitko nije u potpunosti siguran. Radi se o izrazito zaraznoj virusnoj infekciji koja vas može “dohvatiti” čim dođete u kontakt s oboljelom osobom, a imunitet vam je oslabio. Kao i u svemu, uvijek je bolje spriječiti nego liječiti.
Prevencija virusnih oboljenja eteričnim uljima može biti odlična dodatna pomoć tijekom zime. Najjednostavniji način korištenja eteričnih ulja je u difuzeru – na taj način blago čistite zrak u prostorijama u kojima boravite i istovremeno se indirektno inhalirate.

Koja eterična ulja koristiti?
Od niza eteričnih ulja koja odlično djeluju protiv raznih patogenih organizama, nekolicina njih se ističe snažnim protuvirusnim djelovanjem:
- Ravensara (Cinnamomum camphora cineoliferum) ima snažna protuvirusna svojstva, podiže imunitet i pomaže kod kašlja.
- Eukaliptus radiata (Eucalyptus radiata) se, osim za djelovanje protiv virusa, koristi i kod infekcija gornjeg dišnog sustava (primjerice, kod sinusitisa). Ima vrlo ugodan miris i blago djelovanje, a može se koristiti i kod male djece.
- Niauli (Melaleuca quinquenervia cineolifera, Melaleuca quinquenervia viridiflora) je protuvirusno ulje koje istovremeno jača organizam.

Svako od ovih ulja se može koristiti u difuzeru samostalno, no uvijek ih je dobro kombinirati s drugim uljima kako biste dobili sinergiju različitog djelovanja. Primjerice, dobra ideja je koristiti i čajevac, kajeput, saro, bor, ali nemojte zaboraviti i citruse poput limuna, grejpa i usplođa naranče. Također, možete napraviti ugodnu citrusnu mješavinu koja će se svidjeti djeci:
- 5 ml eukaliptus radiata (Eucalyptus radiata)
- 5 ml limun (Citrus limonum)
Možda ćete se odlučiti za kombinaciju koja spaja djelovanje protiv virusa i bakterija:
- 3 ml čajevac (Melaleuca alternifolia)
- 4 ml ravensara (Cinnamomum camphora ct 1,8-cineole)
- 3 ml grejp (Citrus paradisi)
Ne morate čak niti raditi gotovu mješavinu unaprijed, već samo kapati različite kombinacije eteričnih ulja direktno u difuzer. Na primjer:
- 6 kapi niauli (Melaleuca quinquenervia cineolifera)
- 5 kapi kajeput (Melaleuca cajuputii)
- 4 kapi slatka naranča (Citrus sinensis)

Bez obzira za koju se kombinaciju eteričnih ulja odlučili (i za koju vrstu difuzera), najbolje je raspršivati ulja redovito i to prije nego što se razbolite (sjetite se, radimo na prevenciji). Istovremeno, pazite da ne pretjerate i da prostorija u kojoj boravite nije previše zasićena eteričnim uljima, pogotovo ako tamo borave i djeca.
Više o eteričnim uljima i njihovom korištenju u difuzeru pročitajte u tekstu “Koja eterična ulja koristiti u difuzeru tijekom zime”.
Pročitaj i ovo:
- Ulje ravensare pomaže kod začepljenog nosića
- Prirodna pomoć za suhu kožu
- Rozaceja – tražim pomoć iz prirode







