Poštovana,
Imam sina od pet godina kojega, u zadnje vrijeme, muči šmrkav nosić, a primijetila sam i da malo teže diše. Željela bih izbjeći kapi koje mu je prepisala pedijatrica pa me zanima koja eterična ulja smijem koristiti. Čitala sam da je ravensara dobra za infekcije dišnih puteva, možete mi reći na koji način i u kojim omjerima je najbolje koristiti eterično ulje ravensare kod djece te može li pomoći kod začepljenog nosića?
Hvala na pomoći.
Ivana
Poštovana gospođo Ivana,
mislim da je divno što želite koristiti aromaterapiju za svoje dijete. Kod primjene za poteškoće dišnih puteva eterična ulja zaista daju izvanredne rezultate pa mislim da ćete biti zadovoljni rezultatima.
>> Pročitaj ovo: Ravensara – eterično ulje za djecu
Eterično ulje ravensare kod dječjih dišnih poteškoća je odličan izbor. U slučaju gornjeg dišnog sustava (drugim riječima, šmrkavih nosića) možda bih prvo posegnula za eukaliptusom radiatom, ali ako ste već nabavili ravensaru i ona će biti dobro rješenje. Kada već spominjem druga ulja, voljela bih naglasiti i ima mnogo eteričnih ulja koji djeluju povoljno na kašalj, prehlade, viroze i ostale probleme na koje nailazimo tijekom hladnijeg vremena. Samo kao informacija, to su ulja čajevca, kajeputa, sara (mandravasarotre), ružmarina cineola i verbenona, niaulija, drva ho…lista se nastavlja dalje.
Najjednostavnije korištenje eteričnih ulja o ovom slučaju je putem inhalacija. Učinkovit način inhalacija je pomoću difuzera, s napomenom da to svakako trebaju biti difuzeri koji ne zagrijavaju ulja (ona klasična „mirisna lampica“ u koju se stavlja lučica nije nikako dobro rješenje). Važno je da raspršena eterična ulja ulaze u dišni sustav nepromijenjena. Koristite difuzer svakodnevno, neka prostorije u kojima boravi vaše dijete budu ispunjene eteričnim uljima. Naravno, trebate paziti da ne dođe do prevelikog zasićenja ulja u prostoriji – ako to osjetite, onda jednostavno prozračite prostoriju.
Drugi način je „klasična“ inhalacija pomoću tople vode, kakvu su naše bake i majke primjenjivale (ali pomalo promijenjena verzija). Zagrijte vodu do vrenja, pričekajte trenutak-dva kako ne bi kapali eterična ulja u ključalu vodu, kapnite jednu kap eteričnog ulja u vodu i neka se dijete nagne nad posudu i udiše paru jednu do dvije minute. Nije potrebno prekrivati glavu ručnikom. Zatim dodajte još jednu kap eteričnog ulja i neka inhalacija potraje još minutu-dvije. Takvu inhalaciju primjenjujte tri puta dnevno.
Uz inhalacije, možete primjenjivati i uljnu mješavinu s eteričnim uljima koja se nanosi na čelo. Takvu mješavinu je vrlo jednostavno za napraviti, pa vjerujem, čak i ako niste nikada radili aromaterapeutske pripravke, da nećete imati problema s izradom.
Nabavite tamnu staklenu bočicu od 10 mL (možete je nabaviti u ljekarnama ili specijaliziranim dućanima, zovu se Stella boca), s pripadajućim uljnim čepom.
U bočicu nakapajte 7-8 kapi eteričnog ulja (znači ravensaru ako je već imate, ili eukaliptus radiata) i napunite bočicu do vrha nekim biljnim uljem. To može biti bilo koje nerafinirano biljno ulje koje eventualno imate u svojoj kuhinji (na primjer suncokretovo ulje), ili ako želite, možete nabaviti ulje koje se brzo upija u kožu poput makadamije ili lješnjaka. Bočicu zatvorite čepom i promućkajte. Mješavina je gotova. Takvu mješavinu nanosite u tankom sloju na čelu (uz oprez da ne dospije u oči) 3-4 puta dnevno.
Važno je da budete uporni i dosljedni i kod inhalacija i kod dermalnog nanošenja – sigurna sam da rezultat neće izostati.
Lijepi pozdrav,
Vlatka Mileusnić
>> Kolumne fitoaromaterapeutkinje Vlatke Mileusnić čitaj ovdje