Zijevanje, popodnevno drijemanje, žudnja za kofeinom – očiti su znakovi pospanosti. No budući da san pokreće toliko mnogo procesa u tijelu, umor može biti suptilniji nego što mislite. Evo šest manje poznatih signala koji ukazuju na to da bi kvalitetan san trebao postati vaš prioritet:
1/ Kronično ste žedni
U studiji iz 2018. godine, objavljenoj u časopisu Sleep, analizirani su podaci više od 25.000 odraslih osoba iz Kine i Sjedinjenih Država. Rezultati su pokazali da su osobe koje su spavale šest sati noću ili manje imale 16 do 59% veće šanse za suboptimalnu hidrataciju u usporedbi s onima koji su redovno spavali osam sati. Istraživači su sugerirali da bi ovo moglo biti objašnjeno hormonom vazopresinom, budući da san pomaže ovom hormonu u regulaciji razine tekućine u tijelu.
2/ Istog trena zaspite
Dok ležanje u budnom stanju s jurećim mislima nije ugodno, zaspati čim vam glava dotakne jastuk također nije idealno. U idealnom slučaju, želite zaspati unutar 20 minuta nakon što zatvorite oči. Padanje u san unutar ovog vremenskog okvira znak je da su vaše tijelo i um spremni za spavanje, ali nisu potpuno iscrpljeni.
3/ Smanjen libido
Seksualni nagon u velikoj mjeri ovisi o hormonima, a kvalitetan san igra ključnu ulogu u održavanju hormonske ravnoteže. Studija objavljena u časopisu Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism otkrila je da je spavanje posebno važno za održavanje zdrave razine testosterona, spolnog hormona koji utječe na libido i kod muškaraca i kod žena.
4/ Često imate negativne obrasce razmišljanja
Loša kvaliteta sna može dovesti do lošeg raspoloženja. Istraživanje objavljeno u časopisu Clinical Psychological Science otkrilo je da su osobe koje nisu imale dovoljno dubokog sna imale u prosjeku 50% više neželjenih misli sljedeće jutro, u usporedbi s onima koji su spavali kvalitetno. S druge strane, dovoljno odmora potiče pozitivno raspoloženje i podržava našu sposobnost sabranosti.
5/ Žudite za šećerom i ugljikohidratima
Nedostatak sna može potaknuti želju za određenim vrstama hrane. “Loš san utječe na vaš hipotalamus, glavno kontrolno središte u vašem mozgu za hormone poput kortizola, epinefrina i norepinefrina… Nedostatak sna također može dovesti do loših odluka o prehrani,” objašnjava certificirani internist Vincent Pedre, dr. med., stručnjak za veze između spavanja i zdravlja crijeva za mindbodygreen. Pedre napominje da kvalitetan san pomaže u obuzdavanju žudnje za visokokaloričnim grickalicama s malo hranjivih tvari, poput bombona, čipsa, čokolade i drugih slastica.
6/ Treninzi su vam teži nego inače
Spavanje je vrijeme kada se naša tijela oporavljaju od dnevnih zahtjeva, pa kada ga ne dobijemo dovoljno, fizički ne možemo funkcionirati najbolje što možemo. Ako vam uobičajeni treninzi počnu djelovati teže, to bi mogao biti znak da trebate više spavati. “Pokušajte spavati dodatnih 30 minuta svake noći. Mogli biste se iznenaditi koliko ćete se bolje osjećati,” savjetuje stručnjak za spavanje Michael J. Breus, Ph.D.
Što učiniti u vezi s tim?
Svatko ima drugačije potrebe za snom. Kada je riječ o količini sna kojoj biste trebali težiti svake noći, ne postoji čarobni broj, iako je sedam do devet sati raspon koji većina stručnjaka preporučuje.
Osim prioritiziranja količine sna, ključno je optimizirati i kvalitetu sna. Neke navike koje ga mogu narušiti uključuju:
- konzumiranje masne hrane neposredno prije spavanja
- konzumiranje alkohola ili kofeina prekasno tijekom dana
- noćno gledanje u ekrane
- održavanje spavaće sobe prevrućom ili presvijetlom.
Prakticiranje opuštajuće rutine, ulaganje u kvalitetan jastuk i uzimanje dodataka prehrani koji mogu poboljšati kvalitetu sna, također će pomoći u promicanju dubokog i okrepljujućeg sna.
Vrijedno je napomenuti da mnogi od ovih osjećaja nesanice također mogu biti znakovi ozbiljnijeg medicinskog problema, a ako potraju ili se pogoršaju, bez obzira na to koliko spavate – obratite se svom liječniku.
Pročitaj i ovo:
- Spavanje: Koliko sna je previše i kako to utječe na zdravlje?
- Stres i nesanica na godišnjem odmoru? Ne uz ove prirodne preparate!
- Debljanje vs. nesanica: Uzrokuje li manjak sna višak masnih naslaga?