Pandemija ne utječe samo na živote odraslih, već ostavlja posljedice i na najmlađe. Socijalna distanca, online nastava, testiranja, izolacije, otkazivanje sporta i druženja s prijateljima preplavljuje vaše dijete ili tinejdžera. Možda mu je pala razina energije, prijatelje gotovo da i ne viđa (osim možda u školi), a svo slobodno vrijeme provodi na ekranima. Sigurni smo da mu, isto kao i vama, treba nekoliko prijedloga kako da pronađe radost u ovim vremenima.
U posljednje je vrijeme nešto teže pronaći razloga za osmijeh, ali nije nemoguće. Kada je već toliko toga izvan naše kontrole, postoje neke stvari koje kao roditelj možete učiniti da biste iz situacije izvukli ono najbolje.
1. Suosjećajte
Sjećate li se svojih školskih dana? Jesu li vas više zanimale ocjene ili prijatelji, zabave, druženja i sport? Da, vaša se kći ponaša kao da joj je COVID-19 uništio život jer ne može izlaziti niti se viđati s onim dečkom koji joj se sviđa. No, nemojte pretjerano reagirati, odvojite trenutak i stavite se na njezino mjesto. Stvarno proživljavamo teške trenutke u modernom svijetu, a ona nema životno iskustvo koje vi imate.
Kakva god sredstva koristili – meditaciju, duboko disanje, vježbanje, skrivanje u kupaonici – pokušajte ‘srediti’ svoje emocije. Ta će vam ravnoteža omogućiti da bolje upravljate vlastitim osjećajima i budete empatični prema svom djetetu.
2. Ako ste u redu i oni će biti u redu
Kao roditelji, mi smo svojoj djeci socijalni i emocionalni modeli. Drugim riječima, i vama je dosta ovog virusa i nedostaju vam obitelj i prijatelji. Zato nema potrebe da se ponašate kao da je sve u redu – pokažite svojoj djeci da ste i vi ljudi, podijelite svoje frustracije i međusobno se tješite. Jedite kokice, plešite, grlite se i budite jedno drugom podrška.
3. Pomiješajte poštovanje s dozom zabave
Ipak, djeca vas moraju poštovati, a cijela bi obitelj trebala biti pažljivija i suosjećajnija. Zamolite sve članove obitelji da obrate pažnju na riječi koje izgovaraju i tonom kojim to čine. Tako nećete izdvojiti najneposlušnijeg člana već ćete svima objasniti kako bi to trebalo izgledati. To se, dakako, tiče i vas. Razmislite o podsjetniku ili kodnoj riječi koju članovi obitelji mogu koristiti kada se koristi “ton”. Na kraju ćete je uhvatiti prije nego što će vam trebati reći.
4. Nastavite isticati interese i snage vašeg djeteta
Dio procesa tuge vašeg tinejdžera je taj što su otkazane aktivnosti, društvena povezanost i sve ono na što su do sad navikli. Upravo je zato vrijeme da izvadite svoj ‘kreativni šešir’. Što je vaš sin najviše volio u svojim košarkaškim treninzima? U kojim se aktivnostima vašoj kćerki pojavi iskra u očima? Kako vi sada možete iskoristiti izvore te sreće?
Prepoznavanje i iskorištavanje snage neprocjenjivo je i stvara pozitivnu energiju, istovremeno smanjujući osjećaj zarobljenosti. Primjerice, Winston Churchill je slikao kako bi popravio svoje raspoloženje. Povežite talente svoje djece s nekim novim hobijem u kojem će uživati dok čekaju bolje dane, ali možda i kasnije.
5. Jačajte međusobne odnose
Svaki dan koji je neproduktivan ili usamljen može potencijalno biti dan koji donosi razočaranje. Tinejdžeri su poznati po odbijanju savjeta, ali ako ih zaogrnete zabavom, možda se neće toliko odupirati. ‘Prevarite’ njihov osjećaj usamljenosti igrajući društvene igre, odlazeći u svakodnevne šetnje ili kuhajući zajedno. Poanta je, kao i u prethodnom savjetu, razvijati nove interese i jačati međusobne odnose.
Pročitaj i ovo:
- 5 pozitivnih stvari koje nas je naučila pandemija koronavirusa
- Prof. dr. sc. Stjepan Orešković: „Pandemija bolesti COVID-19 je „stress test“ cijelog čovječanstva“
- Pandemija koronavirusa i stres: Zašto nam je važan vitamin B?
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!