Ako vas u zadnje vrijeme preplavljuje bijes – zbog nepravdi, frustracija, ljudi ili situacija koje vam dižu tlak – niste jedini. Bilo da je riječ o stresu na poslu, vijestima koje ne prestaju šokirati, ili osjećaju da vas nitko ne čuje, lako je zapasti u zamku da bijes jednostavno morate “izbaciti”. Možda ste i vi pokušali vikati u jastuk, trčati dok ne padnete od umora, lupati po boksačkoj vreći ili se ispuhati prijatelju u porukama punim psovki.
I iako se to u trenutku može činiti oslobađajuće, istraživanja i stručnjaci upozoravaju – takve metode ne pomažu. Štoviše, mogu nas još dublje zaglaviti u ljutnji. Ako se pitate kako se nositi s bijesom bez gubitka kontrole, nastavite čitati. Postoji učinkovitiji, zdraviji način da se nosite s tim osjećajem – bez razbijanja i bez kajanja.
5 taktika koje psiholozi preporučuju
Psiholozi poput dr. Ryana Martina i terapeutkinje Cherise Stewart ističu da je bijes prirodan osjećaj, ali način na koji ga izražavamo može napraviti veliku razliku. Suprotno popularnim savjetima, razbijanje stvari ili vikanje u jastuk ne pomaže. Naprotiv – takvi “katarzični” ispadi često samo produbljuju ljutnju.
1. Zaboravite na bijesno trčanje – krećite se svjesno
Umjesto iscrpljujućih treninga koji pojačavaju stres, pokušajte s laganim šetnjama, istezanjem ili jogom. Ovi oblici kretanja pomažu regulirati tijelo i smiriti um, čime zapravo učite nositi se s bijesom bez eksplozija.
2. Pišite s ciljem, ne s bijesom
Vođenje dnevnika može biti terapeutsko – ali samo ako pišete s namjerom obrade emocija, a ne kao ventil za frustracije. Postavite si pitanja poput: “Što me zapravo naljutilo?” ili “Koju vrijednost mi je netko povrijedio?”
3. Kreativnost kao izlaz iz bijesa
Umjesto da “izbacite bijes”, prenesite ga u kreativni rad. Bojajte, pišite, skladajte – usmjeravanje bijesa u umjetnost odličan je način da se osjećaji prerade na zdrav i produktivan način.
4. Usmjerite bijes u konkretne akcije
Bijes može biti pokretač promjene. Umjesto da se ljutiti vrtite u krug, iskoristite tu energiju za akciju – napišite pismo predstavnicima, volontirajte ili donirajte onima koji se bore za pravdu.
5. Shvatite da bijes nije neprijatelj – nego poruka
Ljutnja nije samo eksplozija emocija – ona je unutarnji signal da je narušeno nešto vama veoma važno. Naučite slušati što vam vaša ljutnja poručuje – i djelujte iz tog mjesta jasnoće, ne kaosa.
Zašto katarza ne funkcionira – i kako se stvarno nositi s bijesom
Studije (uključujući i nedavni pregled 154 istraživanja s preko 10.000 sudionika) pokazuju da aktivnosti poput udaranja u boksačke vreće, vikanja ili razbijanja ne samo da ne smanjuju bijes – već ga pojačavaju. Zato je važno pronaći konstruktivne načine za procesuiranje, a ne “izbacivanje” emocija.
Ako se često borite s ljutnjom, postoji učinkovitiji način da se s njom nosite. Umjesto katarze, pokušajte s introspekcijom, laganim kretanjem, kreativnim izražavanjem i smislenim djelovanjem. Nositi se s bijesom znači naučiti slušati njegove poruke i koristiti ga kao alat za osobni rast.